علوم هوا فضا

اجرای طرح ازدیاد برداشت در چاه ۱۰ میدان نفتی بلال با نانو سیال

اجرای طرح ازدیاد برداشت در چاه ۱۰ میدان نفتی بلال با نانو سیال

به گزارش هوا فضا رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از آغاز فاز اول پایلوت طرح ازدیاد برداست نفت از راه تزریق نانو سیال در چاه ۱۰ میدان نفتی بلال اطلاع داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر جعفر توفیقی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای بزرگ دارای ذخایر نفت و گاز در دنیا است، اضافه کرد: به همین علت اجرای پروژه های ازدیاد برداشت برای کشور بسیار حائز اهمیت می باشد و از طرفی، این گونه پروژه ها از دانش فنی و پیشرفت های تکنولوژی و همینطور ارزش افزوده اقتصادی بسیاری برخوردار می باشد.
وی با بیان اینکه یکی از اولویت های وزارت نفت در سالهای گذشته توسعه پروژه های ازدیاد برداشت بوده است، اظهار نمود: در همین زمینه مطالعات ده ها میدان نفتی در کشور با هدف ازدیاد برداشت به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی واگذار شده است، باآنکه پژوهشگاه صنعت نفت، با عنایت به مأموریت اصلی و ذاتی خود، پیش از واگذاری پروژه های ازدیاد برداشت به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، در این حوزه تحقیق و توسعه را در دستور کار خود قرار داده است.
توفیقی طراحی، ساخت و دستیابی به فناوری نانو سیال را یکی از پروژه های محققین پژوهشگاه دانست و خاطرنشان کرد: این طرح در جهت ازدیاد برداشت اجرایی شده و در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است که خوشبختانه این پروژه با کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت در پژوهشگاه شروع شده و امروز هم به ثمر رسیده است.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: دانش فنی نانو سیالی که توسط محققین پژوهشگاه صنعت نفت توسعه داده شده است، الان به یکی از چاه های سکوی نفتی بلال تزریق شده و دوره مطالعات میدانی خویش را طی می کند و امید است در اثر عبور از این تست های میدانی مراحل توسعه و تکمیل آن هم به سرعت صورت گیرد.
توفیقی افزود: این پروژه علاوه بر دستاوردهایی که از نظر علمی، فنی و ازدیاد برداشت به همراه داشته است، جایگاه پژوهشگاه را در بین مدیران و کارشناسان صنعت نفت ارتقاء خواهد داد و اعتماد آنها را هم همانند گذشته جلب خواهد نمود و همواره پژوهشگاه این آمادگی را دارد که پروژه های مشابه را در تمامی سطوح و با بهترین تکنولوژی های روز طراحی و به صنعت، عرضه و شرایطی را فراهم آورد که صنعت نفت بعنوان بزرگ ترین صنعت کشور بتواند از آخرین دانش و فناوری های روز برخوردار شود.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، اجرای پایلوت عملیات تزریق نانوسیال به مخزن سورمه میدان نفتی بلال شروع شده و این عملیات در گام نخست با هدف تزریق ۱۸ هزار بشکه نانوسیال در چاه ۱۰ این میدان در دستور کار است.1400/03/14
15:39:09
0.0 / 5
844
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا