علوم هوا فضا
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبرداد؛

شكل گیری صنعت انبوه واكسن كرونا در كشور

شكل گیری صنعت انبوه واكسن كرونا در كشور

به گزارش هوا فضا دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اگر امروز برخی از شرکت ها صحبت تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن تا شهریور ماه می کنند نشانه شکل گیری صنعت انبوه واکسن کووید است.به گزارش هوا فضا به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مراسم تقدیر از محققین، دانشمندان و کسانی که در تحقیق و تولید واکسن کوو پارس اظهار نمود: مؤسسه رازی از سال ۱۳۰۳ فعالیت خویش را برای تولید واکسن شروع کرد و در این حوزه قدمت ۱۰۰ ساله دارد و باعث شد که ایران در زمره کشورهای معدود تولید واکسن قرار گیرد؛ با افتخار می توانم عرض کنم که دانشمندان حوزه سلامت را بعنوان جهادگران، مجاهدان و متقدمینی باید دانست که برای صیانت از سلامت مردم تلاش می کنند و جایگاه خیلی وزینی در پیشگاه خدای متعال دارند.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: مؤسسه رازی به علت قدمتی که دارد، پشتوانه سرمایه اجتماعی برای ایران است.
وی اظهار داشت: علم، بنیانی است که هر مقدار پیشرفت می کند، در درجه اول سرمایه اجتماعی یک کشور را بالا می برد و در درجه بعد هم باعث می شود که روند حرکت توسعه و پیشرفت یک کشور بر اساس دقت دانش بنیان صورت گیرد.
عاملی اضافه کرد: باآنکه شرکتهای دانش بنیان، پدیده جدیدی هستند، ولی توسعه دانش بنیان یک قدمت طولانی به قدمت تاریخ بشریت دارد. از همان زمانی که از تمدن های هزاره ای صحبت می نماییم، از حوزه دانش صحبت می نماییم. تاریخ تمدن با تاریخ علم گره خورده است؛ اگر تمدن هایی در تاریخ بشری به وجود آمده به خاطر دانشمندان آن دوره بوده است.
وی افزود: واکسن شناسی و ساخت واکسن یک چرخه بزرگی علمی و صنعتی است که نیازمند همکاری بین رشته ای است.
وی اضافه کرد: فکر تا زمانی که به عمل برسد و این ارابه بزرگ صنعت تولید واکسن، واکسن را تولید نماید، مقدمات خیلی طولانی را پشت سر می گذارد، که البته هم اکنون در شرایط اضطرار واکسن را تولید می نماییم، بنابراین اگر می خواستیم با شرایط طبیعی واکسن تولید شود، یک چرخه طولانی تری را داشتیم.
این استاد دانشگاه بیان نمود: می خواهم بگویم علم و دانش پایه پیشرفت های بشر بوده البته سیرتطوری داشته است؛ اگر در یک مقطع علم بمانیم و در آن مقطع یخ ببندیم، علم رشد نمی کند؛ حتی در روش، علوم تغییر کردند و علوم اثبات گرا و علوم تجربی، جای خویش را به دانش یکپارچه دادند. طبیعتاً در دانش یکپارچه، متغیرهای بیشتری در رسیدن به یک محصول و پدیده علمی توجه می شود و اگر در تجربه دهه ۸۰، دانش یکپارچه به وجود آمد دلیلش شکست هایی بود که دانش تک رشته ای با آن مواجه گردید. چون که دانش تک رشته ای طبیعتاً به رشته خودش و به دایره دانشی خودش توجه می کند و شاید همزمان نتواند محیط زیست را مورد توجه قرار دهد و شاید همزمان نتواند به نتایج اجتماعی یک اتفاق توجه کند و شاید همزمان نتواند به بازار کسب و کار توجه کند.
وی خاطرنشان کرد: دانش یکپارچه متولد IMC یعنی Integrative Marketing Communications به معنای بازاریابی ارتباطی یکپارچه است که منشأ به وجود آمدن دانش یکپارچه در دهه شصت شد. دلیلش این بود که بازار کالا پس از جنگ جهانی دوم، در اروپا رشد کرد و تنوع تولید به وجود آمد. مردم به بازار می رفتند، اما کالایشان خرید نمی شد. به علت این که بازار رقابت به وجود آمده بود و مزیت های هر کالایی بیشتر شده بود بنابراین از آنجا مفهوم کسب و کار ارتباطی یکپارچه به وجود آمد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: کلمه یکپارچه که بعداً منشأ دانش یکپارچه شد از حوزه بازاریابی بیرون آمده است و بعد تبدیل به یک روند جدیدی در علم شد، که از آن تعبیر به دانش یکپارچه و به کارگیری همه ظرفیت ها برای یک هدف دانشی می شود. دانش یکپارچه مانند پازل می ماند؛ یک قطعه پازل همه تصویر پازل نیست، ولی اگر همه قطعات در کنار هم بنشینند تا یک تصویر منسجمی را عرضه نماید، یکپارچگی شکل می گیرد؛ ازاین رو قرار گرفتن هر دانشی در جای خودش و در همکاری با سایر دانش ها، دانش یکپارچه را شکل می دهد.
وی تاکید کرد: از این جهت مبحث را طرح می کنم که حتما ما در دوره کرونا گرفتار اضطراب های خاصی هستیم و یک شتاب زدگی داریم که به یک واکسن برسیم تا بتواند ایمنی لازم را برای جامعه فراهم آورد و ما شاهد توسعه این بیماری و کشته شدن مردم نباشیم که اولویت اول ما همین است. این مورد درست است و باید در این جهت حرکت کرد.
عاملی خاطرنشان کرد: همزمان باید حوزه های دانشی را به وجود آوریم که به جنبه های دیگر هم توجه داشته باشد تا جامعه را مدیریت اضطراب کند و مدیریت شرایط بوجود آمده را که منجر به برهم زدن نظام ارتباطات خانوادگی، ارتباطات خویشاوندی و اساساً همه ارتباطات اجتماعی شده است، انجام دهد و بتواند مسیر ایجاد تعادل و تعامل مثبت را فراهم آورد. حتما یکی از مسائل بزرگ دوره کرونا شغل و مشاغل مختلف و متنوع است که گرفتار بحران های جدی شده است. فقدان یا کاهش سفرهای تفریحی، یک مساله بزرگ اجتماعی است و ده ها مساله دیگر که در پازل پسا کرونا باید به آن توجه کرد. پس به دانش یکپارچه که یک نگاه ۳۶۰ درجه به پدیده های فردی و اجتماعی است، نیاز داریم.
عاملی ضمن اشاره به مبحث فناوری نو و صنعت واکسن شناسی و واکسن سازی، اظهار داشت: منطق فناوری های نو و فناوری های قدیم بسیار متفاوت می باشد. فناوری های نو و هوش مصنوعی قدرت محاسباتی را افزایش داده و پزشکی و سلامت محاسباتی را امکان پذیر کرده است، ضمن این که حوزه خطرزایی را در نظام پزشکی کاهش داده است.

وی به کتاب «دو فضایی شدن علوم» اشاره نمود و اظهار داشت: در این کتاب، ۳۰ صفحه درباره علوم پزشکی جدید نوشته شده و عنوان شده است که تقریباً ۲۴ تله وارد حوزه پزشکی شده است و در حال افزایش می باشد، تله ها مبین این حقیقت است که چطور می توانیم از راه دور و فرامکان با فناوری های جدید، فرایند کار پزشکی را انجام دهیم؛ البته در ایران می گوئیم که به این نکته رسیده ایم مثلاً سلامت الکترونیک داریم، اما در حد تشکیل پرونده است و در حد یک سری خدماتی که می تواند عرضه شود، اما واقعاً مبحث وسیع تر از این سطح از خدمات است. مبحث توانایی های هوش مصنوعی و بهره گیری از نظام محاسباتی در بستر رقومی است. حوزه فناوری های نو قابلیت بسیار زیادی را در حوزه واکسن شناسی و فرایند تولید واکسن و تست واکسن دارد که به طور حتم جامعه متخصصین و اندیشمندان این حوزه که از توانایی به روز برخوردار می باشند، از ظرفیت پلت فرمی رقومی این حوزه بهره برده و خواهند برد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت تولید واکسن در کشور با حضور ۹ شرکت تولید کننده واکسن، اظهار داشت: این شرکت ها و همینطور مؤسسه رازی نقش کلیدی در عزت ملی و تقویت اعتماد ملی دارند و امیدواریم شاهد موفقیت بیشتر این شرکت ها و مؤسسه رازی باشیم؛ توفیقاتی که محصول تلاشهای گسترده همکاریهای دانشی بوده است. اگر امروز برخی از شرکت ها صحبت تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن تا شهریور ماه می کنند نشانه شکل گیری صنعت انبوه واکسن کووید است. در انتها مجدداً از همه دانشمندان و کارشناسان و کارگزارن تولید واکسن های ایرانی و به طور خاص واکسن کووید پارس تشکر ویژه دارم و امیدوارم مردم و مسئولین ما قدردان زحمات ایشان باشند.


منبع:

1400/03/18
23:10:37
0.0 / 5
988
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا