علوم هوا فضا
دبیر شورای عالی انقلاب مطرح كرد:

ضرورت اصلاح و بازنگری اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

ضرورت اصلاح و بازنگری اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مصطفی (ص)مطرح است، ولی میتوان در دوره های بعدی جایزه نسبت به بازنگری و اصلاح اساسنامه اقدام نمود.به گزارش هوا فضا به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی یازدهمین نشست شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص)، با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و تعدادی از اعضای این شورا برگزار و گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره آن عرضه شد.
عاملی در این جلسه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جایزه اظهار داشت: در چند سال گذشته جایزه مصطفی در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی به حساب می آید که کار دشواری بوده و دبیرخانه جایزه در کشف و شناسایی چهره های شاخص علمی جهانی موفق عمل کرده است.
وی رعایت مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص) را لازم دانست.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ایرانی ها به علت فرهنگ میزبانی خوبی که دارند برخی مواقع خودشان را فراموش کرده و دیگران را مرجح می دانند. نمی توان رتبه جهانی ایران که در سال ۲۰۲۰ تولید علم آن از لحاظ کمی رتبه ۱۵ و از لحاظ رتبه کیفی ۱۲ و در نانو رتبه چهارم پیدا کرده را نادیده گرفت و در اهدای جوایز دانشمندان ایرانی را لحاظ نکرد؛ البته نباید جانبداری در این حوزه کرد ولی نباید دانشمندان داخلی را فراموش نماییم و باید نگاه واقع بینانه داشته باشیم.
عاملی اضافه کرد: دانشمندان ما با محدودیت امکانات و منابع خلاقیت های بسیار بالایی داشتند، بالاترین امکانات پژوهشی در آمریکا است ولی اگر کسی با امکانات کمتر بتواند خلق اثر علمی کند خود این شاخص است.
وی افزود: بهتر است واقع بینانه و عادلانه به ظرفیت های دانشمندان همه کشورها توجه گردد خصوصاً کشورهایی که از لحاظ شاخصهای جهانی رتبه بالایی دارند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بعد از استماع گزارش دبیرخانه و هیأت داوران درباره نامزدهای این دوره اظهار داشت: باید به رأی داوران اعتماد کرد و جزئیاتی که راجع به افراد گفته شد نشان دهنده این است که افراد وزین و قابل اعتمادی انتخاب شده اند؛ هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مطرح است که میتوان برای دوره های بعدی جایزه نسبت به بازنگری و اصلاح اساسنامه اقدام نمود.
لازم به ذکر است، اساسنامه جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) معروف به جایزه مصطفی (ص) در جلسه ۷۱۴ مورخ ۳۰ خرداد ۹۱ شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان جایزه عالی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی برترین های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر از راه ارزیابی طرح های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصین برتر در سطح جهان اسلام صورت می گیرد. بعلاوه، این جایزه به دنبال ایجاد فضایی است که در آن صاحبان و متقاضیان فناوری در کشورهای اسلامی حضور یابند و ضمن عرضه دستاوردها و نیازهای خود، زمینه برای تعامل و همکاری بیشتر آنها فراهم گردد. جایزه مصطفی (ص) هر دو سال یک مرتبه به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می شود.


1400/03/21
12:36:02
0.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا