هوافضا- علوم هوایی
مدیركل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

توانمندسازی دانشجویان سیاست محوری وزارت علوم است

توانمندسازی دانشجویان سیاست محوری وزارت علوم است

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: یکی از سیاست های محوری وزارت علوم توانمند سازی نسل جوان دانشجویی است که مدیران بالقوه فردای ایران اسلامی بشمار می روند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، محمد هادی عسگری در نشست خبری سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با محوریت جلوگیری از صدمه های اجتماعی و طلاق، عنوان کرد: یکی از سیاست های محوری حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم توانمندسازی نسل جوان دانشجویی است که مدیران بالقوه فردای ایران اسلامی بشمار می روند.
وی افزود: زمینه توانمندسازی دانشجویان ضمن آموزش و تحصیل، با عنایت به برگزاری برنامه ها و دوره های متعدد و سرفصل هایی که به صورت آموزش غیررسمی و فعل و انفعالات در دانشگاه انجام می شود که بی تردد ضریب موفقیت دانش آموختگان دانشگاه ها افزایش می یابد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اگر ما توسعه و دستیابی به توسعه همه جانبه و پایدار را آرمان ملی بدانیم که صدمه های اجتماعی بعنوان یک عامل مخل وارد می شود و فرایند دستیابی به توسعه را از راه درگیر کردن ذهن و ضمیر کارگزاران توسعه با اختلال مواجه می کند.
عسگری اضافه کرد: ما باید به سمت برنامه هایی حرکت نماییم که مجموعه کنشگران فعال دانشجویی توانمند را ایجاد نماییم تا در آینده مدیران و کارگزاران پرارزش و دانش آموخته و با صلاحیت بتوانند اجرای امور کشور را در دست بگیرند.
وی اظهار داشت: این دوره استارتاپ یکی از برنامه های حوزه صدمه های اجتماعی بود که دانشگاه اصفهان میزبان آن است و به دلیل شیوع همه گیری کرونا تصمیم گرفته شد به صورت ملی و در همه دانشگاه های زیر پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه اصفهان را یکی از دانشگاه های مؤثر در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی کشور دانست و اظهار داشت: تلاش می شود که زمینه مشارکت و حضور حداکثری دانشجویان دارای ایده برای مقابله با صدمه های اجتماعی با محوریت طلاق را شاهد باشیم که در اینباره جلسات هم اندیشی مفصلی هم برگزاری شده که امید است نتایج و برنامه های آن در سپهر فرهنگی- اجتماعی کشور مورد استفاده جوانان فرهیخته ایران اسلامی قرار گیرد.
سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی با ۴۰ ایده
در ادامه ابراهیم رضایی مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان و دبیر سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی، عنوان کرد: مهلت ثبت نام در این رویداد تا دو روز دیگر ۲۱ خردادماه است و از ۱۲ تا ۱۶ تیرماه با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت حضوری در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
رضایی ضمن اشاره به این که تعداد شرکت کنندگان در این رویداد استارتاپی ۴۰ نفر است، اضافه کرد: همه این افراد در باره صدمه های اجتماعی با مبحث طلاق ایده دارند؛ البته ایده ها تا ۱۰ تیرماه نهایی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جلسات کارگاه ها به صورت ایده شو و بوم کسب و کار پیشبینی شده است، تصریح کرد: برگزاری کارگاه ها به صورت مجازی از ۲۳ خرداد تا ۶ تیر خواهد بود که هفت کارگاه تخصصی و سه کارگاه انتقال تجربه پیشبینی شده است؛ چهار کارگاه حضوری هم از ۱۲ تا ۱۶ تیر تحت عنوان کار تیمی، آموزش بوم ایده، کارآفرینی اجتماعی و عرضه به سرمایه گذار برگزار می شود.
دبیر سومین رویداد ملی استارتاپی کارآفرینی اجتماعی دانشگاه اصفهان افزود: مسابقه ایده شو از بامداد ۱۲ تیرماه برگزار و ایده های برتر برگزیده خواهند شد؛ کارگاه ها هم به مدت سه روز خواهد بود و ۱۶ تیر ماه اختتامیه این رویداد ملی برگزار می شود.
حمایت و معرفی ایده های برتر به سرمایه گذاران
رضایی اظهار داشت: برای ترغیب شرکت کنندگان و تیم های استارتاپی تبلیغات مناسبی در سطح شهر و استان اصفهان و کشور با حمایت وزارت کشور و وزارت علوم انجام شده است ضمن این که سال جاری این رویداد ابتر رها نمی گردد و مقرر شد که ایده های برتر به سرمایه گذاران خصوصی و دولتی معرفی شوند تا ایده های خویش را به نتیجه برسانند.
مدیر مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان ضمن اشاره به این که سازمان ورزش و جوانان به ایده های برتر دو دوره قبل که یکی از آنها سال ۹۷ در دانشگاه اصفهان برگزار شده بود، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات داد، اظهار داشت: ایده هایی که در رویدادهای دوره های قبل عرضه شده بودند توسط وزارت علوم و حتی خیران حمایت مالی شد.
رضایی در مورد تاثیر گذاری این ایده ها در کاهش صدمه های اجتماعی جامعه عنوان کرد: وظیفه دانشگاه بسترسازی برای فعالیت دانشجویان در زمینه استارتاپ ها و عرضه ایده های علمی است تا در نهایت محصولی علمی ارائه شود و دستگاه هایی مانند استانداری، بهزیستی و قوه قضائیه از آنها حمایت و استفاده کنند.
وضعیت نامطلوب ازدواج و طلاق دانشجویان
مدیرکل فرهنگی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه وضعیت آمار طلاق و ازدواج در کشور مطلوب نمی باشد، اظهار داشت: بعضی از نقاط استان اصفهان، مانند شاهین شهر وضعیت خوبی به لحاظ ازدواج و طلاق ندارد و به نسبت بر مبنای آمار در کشور هم همینطور است.
رضایی بدون اشاره به آمار وضعیت ازدواج و طلاق دانشجویی را هم نامطلوب دانست و اظهار داشت: بی گمان آمار ازدواج و طلاق دانشجویی حالا نسبت به دهه های ۷۰ و ۸۰ خوب نیست چونکه سن ازدواج ها بالا رفته، میزان ازدواج کم و طلاق بیشتر شده است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت کشور و وزارت علوم اعتقاد دارند اگر این استارتاپ ها راه اندازی شود بعنوان یک بازو و یکی از هزاران کاری که میتوان انجام داد، شاید بتوان وضعیت ازدواج و طلاق را در سطح کشور بهبود بخشید.

1400/03/22
13:51:03
0.0 / 5
1222
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا