هوافضا- علوم هوایی

۴ طرح فناورانه آب رونمایی گردید

۴ طرح فناورانه آب رونمایی گردید

با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا امروز طی مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی گردید.
این ۴ طرح شامل «تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید»، «بومی سازی دوربین با طیف های مشخص تفکیک دمایی در محدوده های ۸ هزار تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ »، «تدوین دانش فنی و بومی سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا» و «تأمین آب آشامیدنی مناطق روستایی علی آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با بهره گیری از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR)» می شود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رقم خورده است.
این طرح ها به این شرح است:
تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی:
تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید موفقیتی است که نتیجه اعتماد به یکی از شرکت های دانش بنیان است.
در این طرح، از غشاهای سرامیکی بر پایه کاربید سیلیسیوم برای به روز رسانی تصفیه خانه شهرک معلم کلایه قزوین با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه استفاده شده است.
غشاها درواقع، لایه های نازک از جنس نیمه تراوا هستند که قادرند تا ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن عبور می کند، جدا کنند.
برای مناطقی که آب شرب طبیعی مطلوبی ندارند، آب شیرین کن ها از دستگاه های پرمصرف محسوب می شوند. هدف از ساخت غشاهای سرامیکی، کاهش و یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری نظیر مقاومت کم در دماهای بالا، استواری مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر کم است.
نصب و اجرای آسان، انعطاف پذیر بودن نسبت به میزان دبی و اندازه های مختلف جای تعبیه شده برای فیلتراسیون، قابل ارائه بودن بصورت ماژول و پکیج، مصرف انرژی پایین، کار با فشارهای بسیار پایین، طول عمر بالا، نگهداری آسان (هزینه نگهداری پایین)، مقاومت در مقابل دما، فشار و مواد شیمیایی متنوع و شستشوی آسان و بهره برداری ساده از مزایای فناوری غشاهای سرامیکی است.
بومی سازی دوربین های مشخص تفکیک دمایی:
بومی سازی دوربین با طیف های مشخص تفکیک دمایی در محدوده های ۸۰۰۰ تا ۱۴۲۰۰ نیز دستاوردی فناورانه است که با تلاش یکی از شرکت دانش بنیان به دست آمده است.
در این طرح، فناوری ساخت دوربین های با طیف های مشخص تفکیک دمایی در محدوده های ۸۰۰۰ تا ۱۴۲۰۰ برای کاربری های اکتشاف و پایش منابع آب بومی سازی شد.
سنجش های گرمایی برمبنای دوربین های تصویربرداری حرارتی از دور هم برای تصاویر فضایی و هم در تصاویر هوایی اهمیت بسیار دارد.
با روش ها و تکنیک های این نوع تصویربرداری می توان اطلاعات زمین شناختی و تغییرات اراضی کشاورزی، اطلاعات در مورد میزان محصول، رشد و آماده درو شدن یا سموم به دست آورد.
در روی سطح آب نیز با همین روش می توان اطلاعات زیادی را در مورد بافت گیاهی و جانوری آب و یا منابع آب شیرین و جریان های طبیعی سطحی به دست آورد.
بومی سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا: این طرح از دیگر طرح های زیست بوم فناوری و نوآوری در زمینه آب است. این طرح حاصل تلاش و مشارکت کنسرسیومی از شرکت های داخلی به محوریت یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه توسعه فناوری های دریایی است که این شرکت ابتدا موفق به دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت قالب براکت بومی شد و بعد از ساخت قالب، تزریق یکپارچه پلاستیک و تولید براکت انجام شد و در نهایت به همراه سایر قطعات بومی شده قفس و تور در مزرعه پرورش ماهی در دریا واقع در جزیره قشم به آب انداخته شد.
مهم ترین قطعه مورد استفاده در قفس های پرورش ماهی، قطعه ای است که لوله های سازنده قفس را به یکدیگر نگاه داشته و نیروی وارد به تور را به خطوط مهار منتقل می کند. این قطعه براکت نامیده می شود. تزریق پلاستیک برای ساخت چنین قطعه ای بهترین روش است؛ چونکه قطعه ای یکپارچه را نتیجه می دهد که در مقابل رشد ترک، بسیار مقاوم است. چالش اصلی تولید براکت های تزریقی علاوه بر مواد، قالب قطعه است.
تأمین آب آشامیدنی مناطق روستایی علی آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با بهره گیری از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR): که به شکلی مستقیم به زندگی مردم روستایی رونق داده است و این دستگاه امروز رونمایی گردید. این طرح که ماحصل یکی از سفرهای استانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان بوشهر است، توسط یکی از شرکتها به مرحله اجرا رسیده است.
این سامانه از مهمترین، سامانه های مورداستفاده در دنیا برای تولید آب آشامیدنی استاندارد از آب های لب شور (سطحی و زیرزمینی) بشمار می رود.
در این روش از جریان الکتریسیته بمنظور جهت دادن به یون های موجود در آب و درنتیجه حذف آنها از جریان آب اصلی استفاده می شود.
میزان ریکاوری حداقل ۹۰ الی ۹۵ درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در ضمن پروسه شیرین سازی و همین طور مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش های شیرین سازی عامل برتری سامانه های الکترودیالیز معکوس در دنیا است.
همه این طرح ها با راهبری، حمایت و مشارکت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت های دانش بنیان و خلاق به نتیجه رسیده اند.1400/03/23
10:00:45
0.0 / 5
946
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا