علوم هوا فضا

راه ورود ایران به حوزه الكترونیك چاپی هموار شد

راه ورود ایران به حوزه الكترونیك چاپی هموار شد

هوا فضا: یکی از شرکت های فناور مبادرت به ساخت قلم رسانای حاوی نانوذرات برای مصارف آموزشی و کاردستی کرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جوهر رسانا جوهری است که استفاده از آن روی زیر لایه های متفاوت خطوط و طرح های رسانا به وجود می آورد. این جوهرها در تکنولوژی های جدید و در پروسه تولید مدارهای چاپی به کار می روند و این امکان را فراهم می کنند که بجای روش های متداول و پیچیده تولید بردها، مدار آنها را ترسیم کرد.
در این راستا یکی از شرکت های فناور با بهره بردن از فناوری نانو موفق به تولید قلم رسانا شده که در آن از نانوذرات با غلظت بالا استفاده شده است. ساخت و تولید این قلم می تواند مقدمه ای برای حرکت در راه فناوری نوین الکترونیک چاپی بوده و در ادامه می تواند گامی برای تولید جوهرهای قابل استفاده در چاپگرها باشد.
این قلم رسانا قابلیت کاربرد روی کاغذ و مقوا و استفاده در مصارف آموزشی، طراحی مدارهای الکترونی، آموزش در زمینه الکترونیک، سلول های خورشیدی و کاردستی را دارد. از مزیت های این قلم می توان به عدم ایجاد سطوح برجسته (ایجاد خط های صاف و بدون برجستگی و غیر قابل لمس با دست) اشاره نمود.
به نقل از ستاد نانو، در فرمولاسیون این قلم رسانا از آب بعنوان حلال استفاده شده، تا اثرات زیست محیطی را به حداقل برساند. این محصول از نظر عملکرد کاملا قابل رقابت با نمونه های خارجی بوده و در عین حال قیمت کمتری نیز دارد. در تولید این محصول از نانوذراتی در ابعاد ۵۰ نانومتر استفاده شده است.
منبع:

1400/03/25
23:08:47
0.0 / 5
1101
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا