هوافضا- علوم هوا فضا

فراخوان پشتیبانی از تولید و ساخت پوشش های ضدسایش تمدید گردید

فراخوان پشتیبانی از تولید و ساخت پوشش های ضدسایش تمدید گردید

مهلت ثبت نام برای فراخوان پشتیبانی از تولید و ساخت پوشش های ضدسایش با خواص زیست سازگار بر بستر زیرکونیوم تا ۴ تیرماه ۱۴۰۰ تمدید گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، چالش "تولید و ساخت پوشش های ضدسایش با خواص زیست سازگار بر بستر زیرکونیم" که مهلت ثبت نام آن تمدید شده است، از جانب شبکه تبادل فناوری برگزار می گردد.
زیرکونیم در حالت طبیعی یک ساختار منشوری مونوکیلینک بلوری دارد و به عنوان فولاد سرامیکی معروف است. این فلز درخشان، خاکستری-سفید و نرم بوده و قابلیت شکل پذیری و مفتول شدن را هم دارد. زیرکونیم بعنوان یک جامد بلوری می تواند به صورت سنگ قیمتی یا در تجهیزات صنایع پزشکی و دندانپزشکی استفاده گردد.
یکی از کاربردهای زیرکونیوم، استفاده به عنوان ماده مقاوم و ضدخوردگی در صنایع مختلف شیمیایی، بهداشتی و پزشکی است. زیرکونیوم خواص مقاومتی در مقابل حملات خوردگی در مقابل انواع ترکیبات همچون محلول های نمکی، اسید و بازهای آلی و معدنی و حتی نمک های مذاب از خود نشان داده است. بعضی از این خواص منحصرا از خصوصیت های زیرکونیوم و آلیاژهای آن به حساب می آید. این خصوصیت سبب می شود که هزینه های تعمیر و نگهداری به شدت کاهش پیدا کند. در کنار این خصوصیت ها، زیرکونیوم و آلیاژهای آن هم در صورت طراحی دقیق می توانند خواص زیست سازگاری از خود نشان دهند.
در دماهای بالا، زیرکونیم متحمل تغییراتی در حجم در انتقالات فازی می شود. در نتیجه به دست آوردن ترکیبات پایدار در طول حرارت دهی دشوار خواهد بود. ازاین رو لازم است که پایداری زیرکونیم را در دستور کار قرار داد. ازاین رو زیرکونیم نسبتا پایدار شده خواص مکانیکی منحصر به فرد و پایداری در شرایط شیمیایی مختلف را از خود نشان داده است.
در صورت اصلاح پوشش روی زیرکونیم، این ترکیب در محصولات در معرض سایش، تجهیزات دندانپزشکی و افزودنی های رنگ و پوشش های زیست سازگار در تجهیزات پزشکی استفاده می شود.
به نقل از ستاد نانو، ازاین رو با حمایت «شبکه تبادل فناوری» جهت توسعه این نوع پوشش های زیست سازگار و معرفی محصول تولیدی به متقاضیان این بخش چالشی با مبحث فوق مطرح گردیده است. به دو تیم برگزیده چالش ۱۰ میلیون تومان جایزه اهدا می شود و این تیم ها در انتها می توانند از حمایت های شبکه تبادل فناوری جهت توسعه محصول خود بهره مند شوند.
منبع:

1400/04/01
20:50:13
0.0 / 5
769
تگهای خبر: طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا