هوافضا- علوم هوا فضا
بهره برداری از تلسكوپ بدون آینه!

افتتاح شتابزده رصدخانه ملی

افتتاح شتابزده رصدخانه ملی

روز گذشته رئیس جمهور اعلام نمود که رصدخانه ملی به بهره برداری می رسد و معاون علمی وی نیز مدتی پیش در صفحه اینستاگرام خود خبر نخستین نورگیری این رصدخانه را منتشر نموده بود که البته این در حالیست که آینه این تلسکوپ هنوز نصب نشده است و بنظر می رسد تنها از سازه این پروژه رونمایی شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روز گذشته دوشنبه ۷ تیر ماه با دستور حسن روحانی رئیس جمهور، رصدخانه ملی ایران بعنوان یکی از بزرگترین پروژه کلان ملی در قله ۳۶۰۰ متری گرگش واقع در کاشان راه اندازی شد. این رصدخانه در حالی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد که آینه تلسکوپ آن رصدخانه هنوز نصب نشده و تا رسیدن به تکمیل فنی نیاز به زمان دارد.
البته در گذشته نیز توسط عوامل اجرائی این طرح اعلام شده بود که امید می رود این رصدخانه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به مرحله نصب آینه و نخستین نورگیری برسد و زمان شروع کاربردهای علمی این رصدخانه در اواخر سال ۱۴۰۱ اعلام شده بود.
تلسکوپ رصدخانه ملی ایران با قطر آینه اصلی ۳.۴ سانتی متری از نوع "کاسگرین" با پایه سمتی_ارتفاعی به ارتفاع یک متر و به وزن سازه ۹۰ تن با سیستم تعلیق هیدرواستاتیکی است. این تلسکوپ قادر می باشد اجرام آسمانی را با دقت ۰.۲ ثانیه قوسی در حضور باد دنبال کند.
آیینه تلسکوپ رصدخانه ملی

1400/04/08
12:40:49
0.0 / 5
1049
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا