هوافضا- علوم هوا فضا
رئیس مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی خبر داد؛

تصویب بخشنامه اجرائی شرایط دسترسی و بهره برداری از منابع ژنتیك

تصویب بخشنامه اجرائی شرایط دسترسی و بهره برداری از منابع ژنتیك

رییس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی از تصویب بخشنامه اجرائی شرایط دسترسی و بهره برداری از منابع ژنتیک آگاهی داد.به گزارش هوا فضا به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید مجید تولیت رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: برمبنای ماده ۶ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی، دسترسی به منابع ژنتیکی و بهره برداری از آن تابع بخشنامه اجرائی شرایط دسترسی و نحوه بهره برداری ژنتیکی است.
وی افزود: بدین جهت قرار شد توسط وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد دانشگاهی ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.
به گفته وی، این بخشنامه اجرائی نیز با رویکرد حفاظت از منابع ژنتیکی، تسهیل در امر پژوهش با اولویت پژوهشگران داخلی و رعایت حقوق عرفی جوامع محلی تنظیم شد.
وی اضافه کرد: در ضمن جلسات گوناگون همفکری و هم افزایی فیمابین دستگاههای مختلف ذیربط، تدوین این بخشنامه انجام شد.
وی اظهار داشت: همین طور در تداوم انجام اولویتهای راهبردی کشور بمنظور کمک به ارتقای فاکتور های امنیت سلامت، امنیت غذایی و امنیت اقتصادی، نقش فعال این مرکز در مرجعیت شناسایی و ثبت منابع زیستی و ژنتیکی موضوع ماده ۳۴ بخشنامه تبیین و مصوب شد.
تولیت اشاره کرد: برمبنای ماده ۳۴ بخشنامه واردکنندگان ریزسازواره (میکروارگانیسم) و رده های سلولی لازم است بعد از ورود و پیش از استفاده بلافاصله نسبت به ثبت و ذخیره منبع ژنتیکی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اقدام نمایند.
وی افزود: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موظف است اطلاعات ثبت شده موضوع این تبصره را در سامانه جامع درج کند.
وی با اعلان اینکه واردات هرگونه ریزسازواره( میکروارگانیسم )برای مقاصد پژوهشی در زمینه سلامت انسانی منوط به تایید طرح نامه پژوهش در کمیته علمی صلاحیت دار و کارگروه اخلاق در پژوهش ذی صلاح و در سایر حوزه ها منوط به تایید طرحنامه پژوهش در کمیته علمی و ثبت در مرکز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی ایران است.
وی عنوان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با داشتن چهار بانک زیستی میکروارگانیسمها، گیاهی، سلولهای انسانی و جانوری و مولکولی و بیش از ۲۷ کلکسیون ضمن دارا بودن استاندارهای لازم بین المللی جهت شناسایی، ثبت و نگهداری نمونه های زیستی؛ درحال توسعه و تکمیل زیرساختهای فیزیکی و تجهیزاتی خود جهت ایفای نقش ملی و ماموریت محوله است.
وی اظهار داشت: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران آمادگی خودرا جهت ارائه هر گونه خدمت و تسهیل در روند ثبت نمونه های زیستی پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی جهت حفاظت از ذخایر زیستی و پیشبرد اهداف تحقیقاتی کشور اعلام می کند.

1400/04/16
12:51:59
0.0 / 5
806
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا