هوافضا- علوم هوا فضا
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

نصب تجهیزات ایمنی ایران ساخت برای پیشگیری از انفجار در مجتمع پارس جنوبی

نصب تجهیزات ایمنی ایران ساخت برای پیشگیری از انفجار در مجتمع پارس جنوبی

به گزارش هوا فضا تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان با راه اندازی خط تولید تجهیزات ایمنی پنل های انفجاری توانست نیاز صنعت به این تجهیزات برای ارتقا ایمنی مخازن تحت فشار تأمین کند و به قول آنها این تجهیزات ایمنی هم الان در مجتمع پارس جنوبی نصب شده و به بهره برداری رسیده است.


دکتر مهدی شفیعی، مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، " پنل انفجاری" را از تازه ترین و بزرگترین دستاوردهای این شرکت دانست که توسط متخصصین این شرکت تولید شده است، اظهار داشت: این تکنولوژی بعنوان دریچه های ایمنی برای سیستم هایی که در آستانه انفجار قرار دارند، بمنظور حفاظت از آنها استفاده می شود.
وی افزود: پنل انفجاری (Explosion Vent) دارای دریچه هایی ایمنی است که برای جلوگیری از ایجاد فشار آستانه انفجار در سیستم های تحت کنترل به کار می رود. این دریچه ها بمحض رسیدن فشار مضاعف به آستانه حد تحمل عمل کرده و با تخلیه مازاد فشار، سیستم را به حالت نرمال برگردانده و موجب جلوگیری از انفجار و لطمه رسیدن به سایر بخش های سیستم خواهد شد.


شفیعی با اشاره به کاربردهای این فناوری، اظهار نمود: از کاربردهای مهم این تجهیز ایمنی می توان به استفاده از آن برای وکیوم یونیت ها و سیلوهای گوگردزدایی اشاره نمود که برای تست و آنالیز ذرات بمنظور برقراری ایمنی سیستم در سیلوها، دیگ های بخار یا بالابرهای کاسه ای که بطور معمول جهت حمل مواد پودری مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده می ‎شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر این که این محصول اکنون در سیلوهای گوگردزدایی مجتمع گازی پارس جنوبی نصب شده است، تصریح کرد: عملکرد مطلوب این پنل انفجاری دغدغه مسئولین بهره برداری و تعمیرات مخازن مجتمع گازی پارس جنوبی را دراین زمینه مرتفع کرده است.
بگفته وی هم اکنون در سیلوهای مجتمع گازی پارس جنوبی مقادیر زیادی گوگرد وجود دارد که در صورت آتش سوزی، خسارات زیادی را به سیلوها و محیط زیست وارد میکند و این تجهیزات ایمنی می تواند از انفجار مخازن پیشگیری کند.
شفیعی اشاره کرد: با اهمیت ترین کاربرد این تجهیزات در صنایعی است که از مخازن بزرگ تحت فشار مانند مخازن نفتی و گوگرد و غیره استفاده می شود و همیشه نگرانی هایی در حوزه آتش سوزی و انفجار آنها وجود دارد.
وی پنل های انفجاری را شامل سه دسته کالکتور ذرات (dust collectors)، دیگ های بخار (process vessels) و شبکه خطوط لوله (duct/piping networks) دانست و افزود: جنس ورق های به کار رفته در این پنل ها بطور معمول از فولاد ضد زنگ بوده که با نصب در قسمت بالای کلکتور دیگ های بخار موجب کنترل میزان فشار مازاد وارد شده بر سیستم می شود.
مجری طرح، طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات به کار رفته در این پنل های انفجاری را بر طبق دانش بومی و استاندارد مرجع EN14797 که از استانداردهای روز دنیا است، دانست و اشاره کرد: هم اکنون کشورهای محدودی به این فناوری دسترسی دارند، ولی دراین زمینه دستیابی به این فناوری مهم نیست، بلکه گارانتی و پشتیبانی از جانب شرکت های ارائه دهنده بسیار حائز اهمیت است؛ چونکه این تجهیزات نیاز به پایش دائمی دارد؛ بدین جهت شرکت های محدودی در دنیا بر روی این فناوری متمرکز شدند.
وی با اعلان اینکه فناوری تولید شده در حد کشورهای اروپایی است، اظهار داشت: هدف ما کاربرد این فناوری از طرف مشتریان ایرانی است تا بتوانند حداکثر بهره برداری را از این تجهیزات داشته باشند.
شفیعی با اعلان اینکه این تجهیزات در گذشته از خارج وارد می شد، اضافه کرد: ایده اولیه این طرح برمبنای نیاز مجتمع پارس جنوبی بود که به ما منتقل شد و از آنجایی که این شرکت توانمندی هایی دراین زمینه داشت، مبادرت به ساخت و تحویل آن به صنعت کردیم.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این مجموعه نخستین تولیدکننده این محصول در ایران و منطقه است، اظهار داشت: از آنجایی که همیشه بهترین مرجع برای صحت عملکرد محصولات ایمنی، خود تولیدکننده محصول است، پس این مجموعه کلیه پنل های انفجاری در سایزها، فشارها، دماها و شرایط مختلف فرآیندی را در آزمایشگاه پیشرفته خود که از محدود آزمایشگاه های دارای استاندارد 17025 است و تمامی مراحل تست صحت عملکرد محصولات را مطابق با الزامات استانداردها با دقت بسیار بالا انجام می دهد و برای محصولات تست شده کارفرمایان نیز گواهی تایید را مطابق با استاندارد مرجع آن محصول ارائه می کند.
منبع:

1400/04/22
16:05:14
0.0 / 5
743
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا