هوافضا- علوم هوا فضا

تكمیل شبكه فن بازارهای منطقه ای با ایجاد ۶ فن بازار طی امسال

تكمیل شبكه فن بازارهای منطقه ای با ایجاد ۶ فن بازار طی امسال

به گزارش هوا فضا دبیر شبکه ملی فن بازار با اشاره به اینکه تا کنون بیش از 25 فن بازار منطقه ای در استانهای کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: طی امسال با ایجاد 6 فن بازار در سایر استانها، شبکه فن بازارهای منطقه ای در سراسر کشور تکمیل خواهد شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمد صالح خالقی، دبیر شبکه ملی فن بازار با اشاره به اینکه پوشش سراسری کشور از حیث کارگران و فن بازارهای منطقه ای در اولویت های اصلی شبکه ملی فن بازار قرار دارد، افزود: مهم ترین اولویت و هدف فن بازارهای تخصصی و منطقه ای که بازوی اجرائی شبکه ملی فن بازار هستند، هم رسانی میان دو سوی عرضه و تقاضا در زنجیره فناوری و نوآوری است. تا کنون بیش از ۲۵ فن بازار منطقه ای در استانهای کشور به وجود آمده است که امسال و با ادامه این روند در امسال، تمامی استانهای کشور تحت پوشش پشتیبانی از عرضه و تقاضای فناوری قرار می گیرد.
تا کنون ۳ فن بازار تخصصی در کشور به وجود آمده است که بگفته دبیر شبکه ملی فن بازار، کار آنها پیوند فناورانه میان یک حوزه تخصصی و فناوری های موجود در آن حوزه است. خالقی با بیان این نکته اضافه کرد که ۸ حوزه الف در نقشه جامع علمی کشور کشور داریم که موظف هستیم در آن حوزه ها، فن بازار تخصصی ایجاد نماییم. به زودی و بعد از تکمیل فن بازارهای منطقه ای، فن بازارهای تخصصی باقی مانده تخصصی نیز ایجاد می شود.
وی با اشاره به ایجاد ۳ فن بازار تخصصی در زمینه های شهری، سلامت و گاز افزود: فن بازار تخصصی شهر هوشمند در تعامل سازنده فن بازار و شهرداری تهران ایجاد شد؛ همین طور فن بازار تخصصی صنعت گاز با همکاری شرکت ملی گاز و فن بازار تخصصی سلامت، در تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به راه افتاده است.
دبیر شبکه ملی فن بازار با اشاره به اینکه سنگ بنای فعالیت فن بازار، بستر هم رسانی عرضه و تقاضای فناورانه است، در توضیح این مساله عنوان کرد: محصولات فناورانه و پیشرفته و توسعه بازار فناوری صنایع مختلف کاری است که شبکه ملی فن بازار دنبال می کند؛ سرمایه گذاری در این زیست بوم و رونق بخشیدن به شرکت های دانش بنیان و خلاق یکی دیگر از محورهای خدمت رسانی این شبکه ملی بشمار می رود.
وی با اشاره به اینکه سامانه آنلاین فن بازار ملی ایران، ابزار نوآورانه دیگری است که بتوانیم تبادلات فناوری را توسعه دهیم، افزود: در این سایت، پایگاه داده جامعی از عرضه، تقاضا و شرکت های متقاضی فناور ارائه شده است. طرف های عرضه کننده فناوری از یک سو و متقاضیان فناوری از طرف دیگر نیازهایشان را مطرح می کنند.
خالقی از ارائه نیازها و توانمندی های فناورانه بر بستر این سامانه گفت و افزود: تا کنون بیش از ۲۷هزار کاربر، ۱۴هزار محصول و خدمت فناورانه بیش از ۶هزار شرکت دانش بنیان و خلاق در این زیرساخت ارائه شده است. تمامی رکوردهای ثبت شده در این سایت، توسط کارگزاران و ارزیاب های متخصص به لحاظ کیفیت، فناوری و روزآمدی بررسی می شود.
دبیر شبکه ملی فن بازار با اشاره به اینکه برگزاری رویدادهای هم رسانی، بخش دیگری از برنامه های شبکه ملی فن بازار ایران است، توضیح داد: رویدادهای هم رسانی جزو رویدادهای سرمایه ای است و بصورت فشرده و سریع، تبادل فناورانه را انجام می دهد. در صورتیکه ممکنست پروسه هم رسانی فناوری ماه ها به طول بینجامد، این رویداد پروسه هم رسانی را در مدت کم تر از ۳ روز به نتیجه می رساند.
وی با اشاره به اینکه رویدادهای هم رسانی شبکه ملی فن بازار به چهار دسته کاربردی تقسیم می شود، افزود: فستیوال عرضه نوآوری ها یکی از این بخش ها است که سرمایه گذاران را از فناوری های موجود آگاه می کند. در رویداد استارتاپ دمو، شرکت های خلاق مجالی برای عرضه توانمندی خودشان پیدا می کنند؛ همین طور رویداد ریورس پیچ، محلی برای بیان نیازهای فناورانه بشمار می رود.
خالقی افزود: همین طور رویدادهای بهره برداری از توان داخلی گامی در امتداد تامین نیازهای فناورانه به کمک صنایع است و می تواند به عرضه سریع تر و بدون واسطه به صنایع کمک نماید.
دبیر شبکه ملی فن بازار با اشاره به تکامل و تسریع پروسه تعامل فناورانه اظهار داشت: فن بازار یک مقر متمرکز در پارک فناوری پردیس به وجود آورده است، اما این شبکه گسترده از کارگزاران تجارت فناوری در سراسر کشور که توسط بروکرها اداره می شود، کار انتقال فناوری و جذب سرمایه را بر عهده می گیرد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، خالقی با اشاره به اینکه بروکرها در تمامی نقاط کشور مشغول فعالیت هستند و کار اجرائی شبکه فن بازار را بر عهده دارند، درباره کارگزاران تجارت فناوری توضیح داد: کار شناسایی و آموزش بروکرها توسط شبکه ملی فن بازار صورت می گیرد و برمبنای برنامه ریزی و راهبردهای صورت گرفته، زمینه را برای هم رسانی و تکامل چرخه فناوری فراهم می نماییم.
منبع:

1400/04/22
22:00:44
0.0 / 5
781
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا