هوافضا- علوم هوایی

ساخت دستگاهی برای پاستوریزه كردن شیر بوسیله میدان مغناطیسی

ساخت دستگاهی برای پاستوریزه كردن شیر بوسیله میدان مغناطیسی

هوا فضا: برای اولین بار در کشور به همت پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه، دستگاه ESL نوینی که با بهره گیری از میدان مغناطیسی مبادرت به پاستورازیسیون شیر با طول ماندگاری بیشتر می کند، طراحی و ساخته شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با همکاری مرکز تحقیقات یکی از صنایع لبنی کشور برای اولین بار موفق به طراحی و ساخت دستگاه ESL نوینی شدند که با بهره گیری از میدان مغناطیسی مبادرت به پاستورازیسیون شیر با طول ماندگاری بیش از ۲ هفته بدون تغییر در مزه رنگ و خواص می کند.

دکتر محمد رستمی، مدیر پروژه های آزمایشگاه فناوری های پیشرفته شبیه ساز دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه درباب اهمیت این پروژه و خاصیت دستگاه طراحی شده، اظهار داشت: تولید شیرهای ESL با بهره گیری از شوک حرارتی ۱۲۴ درجه سانتیگرادی انجام می گیرد که این امر سبب از میان رفتن مواد مغذی شیر و افزایش هزینه های تولید می شود، در صورتیکه با این روش جدید، شیر ESL بعد از گذشت از یک میدان مغناطیسی متغیر و با حرارتی بسیار کمتر از ۱۲۴ درجه سانتیگراد و با کاهش هزینه تولید در مقیاس صنعتی تولید می شود.

وی ادامه داد: این روش و شیر تولیدی آن مطابق با استانداردهای جهانی است و آزمایشگاه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت شیر تولیدی از این پروسه را مورد تایید قرارداده است.

رستمی اشاره کرد: توسعه این روش تولید شیر سبب کاهش هزینه های دور ریز شیر و ذخیره سازی منابع مالی در حدود ۱۹۰۰ میلیارد در سال برای شرکتهای تولید کننده شیر می شود که خود این امر سبب کاهش قیمت شیر در حدود ۱۷ درصد برای مصرف کنندگان خواهد شد.

او در آخر اظهار داشت: این پروژه از طرف یکی از شرکت های در رابطه با صنایع لبنی کشور در قالب یکی از پروژه های دانش بنیان سازی و توسعه فناوری در کشور با همکاری دانشگاه تربیت مدرس انجام شد. پروسه تولید فرآورده های لبنیات برای بیماران آلزایمری نیز یکی دیگر از طرح های مشترک این گروه صنعتی با اساتید و متخصصین دانشگاه تربیت مدرس است.
به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، این پروژه با مدیریت دکتر حمیدرضا مومنی (عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر - گروه کنترل)، دکتر محمد رستمی (مدیر پروژه های آزمایشگاه فناوری های پیشرفته شبیه ساز- دانشکده برق و کامپیوتر - گروه کنترل) و با همکاری تعدادی از فارغ التحصیلان و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه در قالب قراردادی پژوهشی بین معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه تربیت مدرس و شرکت مذکور انجام شد.
منبع:

1400/04/23
19:16:04
0.0 / 5
739
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا