هوافضا- علوم هوا فضا

تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی با فناوری كشت بافت گیاهی

تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی با فناوری كشت بافت گیاهی

به گزارش هوا فضا رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از تولید انبوه بذر هسته سیب زمینی (مینی تیوبر) با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری این دانشگاه اطلاع داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر برومند صلاحی اظهار داشت: یکی از شرکتهای مستقر در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، با استفاده از تکنولوژی کشت بافت گیاهی موفق به تکثیر انبوه گیاهچه های ارقام مختلف سیب زمینی و تولید بذر هسته سیب زمینی (مینی تیوبر) شده است.
وی اضافه کرد: آزمایشگاه کشت بافت گیاهی این شرکت در ساختمان مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی قرار دارد و به صورت روزانه به تکثیر گیاهچه ارقام مختلف سیب زمینی می پردازد.

صلاحی با اشاره به اینکه گیاهچه های تکثیر شده در این آزمایشگاه، به منظور تولید مینی تیوبر، به گلخانه های اصفهان و اردبیل ارسال می شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر تولید مینی تیوبر، سایر کلاس های بذری سیب زمینی هم در مزارع مختلف توسط این شرکت تولید می شود و غده بذری ساخته شده توسط این شرکت در اختیار کشاورزان سیب زمینی کار استانهای مختلف کشور قرار گرفته که بازدهی بسیار مناسبی داشته است.

رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: با عنایت به این که استان اردبیل یکی از قطب های اصلی تولید سیب زمینی در کشور است و از لحاظ اقلیمی برای تولید سیب زمینی باکیفیت مناسب می باشد، عرضه بذر سیب زمینیِ باکیفیت و بازدهی بالا، گامی موثر در رونق صنعت کشت سیب زمینی در این استان و هم در سطح کشور خواهد بود.

دکتر محسن گلناری، مدیر آزمایشگاه این شرکت اظهار داشت: گیاهچه های سیب زمینی موجود در آزمایشگاه این شرکت، در شرایط استریل و عاری از هرگونه عوامل پاتوژن همچون ویروس، قارچ و باکتری تکثیر می شوند و به همین دلیل، از بازدهی کشت بسیار خوبی برخوردار می باشند.

وی افزود: هم اکنون ظرفیت تولید غده بذری مینی تیوبر این شرکت سالانه در حدود ۲۸۰ هزار غده است و این مقدار تا آخر سال ۱۴۰۰ به ۴۰۰ هزار غده و در سال ۱۴۰۱ به ۶۰۰ هزار غده خواهد رسید.

به نقل از وزارت علوم، گلناری خاطرنشان کرد: امید است با حمایت های مسؤلان دانشگاهی و استانی، زمینه توسعه آزمایشگاه و گلخانه این شرکت و افزایش ظرفیت تولید و اشتغال افراد بیشتری در سطح استان اردبیل فراهم گردد.

منبع:

1400/04/26
21:25:57
0.0 / 5
770
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا