هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا مطرح شد

ایده ای برای مقرون به صرفه بودن برق حاصل از انرژی خورشیدی

ایده ای برای مقرون به صرفه بودن برق حاصل از انرژی خورشیدی

هوا فضا: عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران ایده ساخت پنل های خورشیدی غیر سیلیکونی را برای مقرون به صرفه بودن برق تجدیدپذیر حاصل از انرژی خورشیدی پیشنهاد کرد و اظهار داشت: اگر الان ساخت سیلیکون و ویفر سیلیکون برای سلول های خورشیدی در کشور به صرفه نیست، اما می توانیم تکنولوژی و دانش فنی آنرا داشته باشیم.


دکتر فاطمه راضی در گفتگو با ایسنا با تاکید بر اینکه ایران نباید از تکنولوژی ساخت پنل های سیلیکونی خورشیدی دور باشد، اظهار نمود: الان دنیا در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به حد اشباع رسیده است و ورود ما در این زمان دیرهنگام است، اما در عین حال نباید از این مورد غافل شد.
متخصص انرژی های تجدیدپذیر اضافه کرد: همواره در تهیه سلول های خورشیدی سیلیکونی موضوعات زیست محیطی و آب مطرح است.
وی توضیح داد: در همه صنایع، مفهومی به اسم Cycle Assessment Life به معنای ارزیابی چرخه عمر هر چیزی مطرح است، بدین معنا که هر محصولی از لحظه استخراج از معدن تا لحظه نابودی چقدر آب و انرژی، مصرف و یا CO۲ منتشر می کند (آلودگی زیست محیطی) و آیا این میزان هزینه یا بیشتر از آن در طول مدت عمر استفاده از محصول حاصل می شود یا خیر؟
دکتر راضی با بیان اینکه در سلول های خورشیدی هم همواره این مورد مطرح است که برای استخراج سیلیس چقدر انرژی، صرف و چه میزان CO۲ منتشر می شود؟ اضافه کرد: در LCA ردپای آب و کربن را مد نظر قرار می دهند، به عبارتی دو نکته زیست محیطی است که البته این مورد در کشورهای کم آبی چون ایران اهمیت بیشتری پیدا می کند که در سلول های خورشیدی سیلیکونی میزان آب و انرژی مصرفی بیشتر از انرژی تولیدی سلول های خورشیدی در طول عمر مفید ۲۰ ساله شان است.
وی با بیان اینکه سلول های خورشیدی سیلیکونی از نظر رصد علمی و منحنی S به اشباع رسیده است، در ادامه تصریح کرد: اما بشر می تواند با استفاده از ایده های خلاقانه خود مشکلات را برطرف کند، بعنوان مثال یکی از این مشکلات استفاده از سیلیکون است که میتوان با تدابیری میزان بهره وری و بازدهی را افزایش داد.
ساخت سلول های خورشیدی ارزانقیمت بر پایه نانوفناوری سفارش یک متخصص
این متخصص انرژی های تجدیدپذیر استفاده از تکنولوژی دیگری غیر از سیلیکون را از دیگر راهکارهای غیر هزینه بر بودن ساخت این سلول های خورشیدی برشمرد و اضافه کرد: هم اکنون سیلیکون تجاری و پرمصرف شده است و حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد بازار در دست سلول های سیلیکونی خورشیدی است، اما در عین حال انواع دیگری از این پنل های خورشیدی با قیمت ارزان تر وجود دارد که به تکنولوژی های پیچیده و پیشرفته نیازی ندارد و بر پایه نانوفناوری بنا شده، بخصوص اینکه کشور در حوزه نانو پیشروست.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه در سلول های خورشیدی غیر سیلیکونی میتوان از نوآوری های دیگری هم بهره برد چون هنوز در آن موارد در منحنی S علم به حد اشباع نرسیده ایم، اظهار داشت: اما همه این چاره ها منوط به آن است که سیاستگذاران و نخبگان کشور برای ورود به آن متقاعد شوند.
دکتر راضی با اظهار تأسف از اینکه هنوز پرداختن به مبحث انرژی های تجدیدپذیر در بین سیاستگذاران کشورمان یک سرگرمی است، اضافه کرد: شاید بیشتر مخالفت ها جهت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور موضوعات اقتصادی می باشد که بخشی از آن ناشی از قیمت پایین انرژی در کشور است.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: حتی در صورت هزینه بر بودن تولید برق تجدیدپذیر ما باید صاحب این تکنولوژی و دانش فنی باشیم تا درصورتیکه بدلایل مختلف مجبور شدیم از منابع فسیلی استفاده نکنیم، بتوانیم از این فناوری ها استفاده بهینه ای داشته باشیم.
ایشان در ادامه توضیح داد: کسانی که پرداختن به مبحث انرژی های تجدیدپذیر را نوعی سرگرمی قلمداد می کنند، توجیهشان آن است که نباید در دام این انرژی‎ ها بیفتیم و باید در اولین مرحله داشته هایمان را بهبود بخشیم که البته حرف اشتباهی نیست.
تأکید بر لزوم حفظ توأمان داشته های موجود و ورود به انرژی های تجدیدپذیر
دکتر راضی با اعتقاد به اینکه این دو کار(حفظ داشته ها و ورود به انرژی های تجدیدپذیر) باید هم زمان و توأمان صورت گیرد، اظهار داشت: الان در کشور بخش عمده انرژی برق از نیروگاه های حرارتی با سوخت های فسیلی نظیر گاز، مازوت و یا نفت تأمین می شود که میزان بازدهی آنها به دلیل دستگاههای فرسوده و... کمتر از ۳۰ درصد است و یا میزان اتلاف در سیستم توزیع برق ایران بیشتر از آن مقداری است که در کشورهای پیشرو وجود دارد. اما با اصلاح تجهیزات موجود میتوان ظرفیت تولید برق را افزایش و اتلاف را کم کرد. همینطور با بهینه سازی مصرف در بخش های مختلف میتوان تا حد قابل قبولی کمبود تولید برق نسبت به مصرف را جبران کرد.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه با اصلاح وضع موجود حتی میتوان میزان ورود CO۲ و گازهای گلخانه ای به جو زمین را کم کرد، اضافه کرد: هم چنین میتوان با اصلاح نیروگاه ها و قرار دادن فیلتر در جهت بهبود وضعیت گازهای گلخانه ای تلاش کرد، بدین ترتیب انرژی برق با میزان هزینه کمتری (هزینه زیست محیطی) حاصل می شود.
وی با تاکید مجدد بر اینکه باید بر سرمایه های موجود متمرکز شد و در این جهت معایب را اصلاح کرد، تصریح کرد: الان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی حتی واردکننده تکنولوژی هم نیستیم، بلکه خریدار تجهیزات(سلول های خورشیدی) هستیم.
ایران جزو ۱۵ کشور برتر در عرصه تولید علم و جزو ۴ کشور نخست دنیا در حوزه نانو
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ورود به دانش فنی انرژی خورشیدی در کشور صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟ اضافه کرد: ایران در دنیا جزو ۱۵ کشور برتر در عرصه تولید علم و جزو ۴ کشور نخست دنیا در حوزه نانو است و علت این پیشرفت در حوزه نانو ورود زودهنگام ایران و در زمان شکل گیری این علم در دنیا بوده است.
دکتر راضی با بیان اینکه در رصد علمی بحثی تحت عنوان منحنی S علمی وجود دارد، اظهار داشت: این بدان معناست که مراحل رشد هر تکنولوژی منحنی شبیه به S دارد و باید توجه کرد علم در کجای این منحنی قرار دارد؟ آیا در مرحله رشد نمایی است یا درحال ثابت شدن و آرامش هستند.
وی ادامه داد: در حوزه نانو ایران در مرحله رشد نمایی وارد این علم شد، چون در آن زمان این دیدگاه در سیاستمداران وجود داشت که وارد علمی نوآورانه شویم.
وی با بیان اینکه در سالهای ۷۹ و ۸۰ سرمایه های عظیمی به صورت اعطای وام های بلاعوض به اساتید برای تجهیز آزمایشگاه ها هزینه شد، خاطرنشان کرد: چون که در آن زمان عزم نخبگان علمی و سیاستمداران بر آن بود که در علم نانو وارد شویم، اما در مقابل در میکروالکترونیک با وجود اساتید برجسته بموقع وارد نشده ایم.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه فناوری های "های تک" در انرژی های تجدیدپذیر در گذشته تنها در اختیار ۴ تا ۵ کشور بوده است، اظهار داشت: اما برخی کشورها نظیر هند و چین با دور زدن فناوری به هر طریقی به این فناوری های برتر دست یافته اند، این در شرایطی است که ما همچنان مصرف کننده محصولات هندی و چینی هستیم که کیفیت آن با دیگر کشورهای پیشرو در این عرصه برابری نمی کند.
قیمت تمام شده ساخت کارخانجات ویفرهای سیلیکونی خیلی بیشتر از واردات سلول های خورشیدی به کشور
دکتر راضی با بیان اینکه با این حال، کشورهای هند و چین زمینه ایجاد این فناوری های "های تک" را در کشورشان به وجود آورده اند، اضافه کرد: اساس سلول های خورشیدی ویفرهای سیلیکونی است و با عنایت به هزینه های موجود صرفه اقتصادی ندارد که دانش فنی تولید آنرا وارد کشور نماییم.
ایشان در ادامه توضیح داد: با فرض اینکه ویفرهای سیلیکونی در کشور به مرحله ساخت و تولید رسیده است، باید همه مراحل ساخت و راه اندازی کارخانه طی شود که قیمت تمام شده آن شاید حدود چندین برابر آن چیزی باشد که سلول های خورشیدی را وارد می نماییم.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه علت مقرون به صرفه بودن این محصولات و راه اندازی کارخانجات چند ملیتی در چین، وجود کارگران ارزانقیمت است، اظهار داشت: این مورد سبب گشته است که همه کشورها همچون ژاپن کارخانجات خویش را در چین راه اندازی کنند که از فواید آن برای چینی ها انتقال تکنولوژی به این کشور و به کار گرفته شدن کارگران چینی است.
استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در عربستان سعودی با هدف جلب توریست
دکتر راضی با تاکید مجدد بر اینکه علاوه بر حفظ داشته ها، باید به دانش فنی انرژی های تجدیدپذیر هم دست پیدا نماییم، اضافه کرد: بعنوان مثال عربستان سعودی همچون کشورهایی با ذخایر غنی نفتی در دنیا است، اما در عین حال به بحث انرژی های تجدیدپذیر ورود کرده است که یکی از علل ورود آنها به این حوزه فان و یا سرگرمی است، با صرف هزینه فراوان تعدادی متخصصان خارجی تکنولوژی و تجهیزات را وارد و نصب کرده اند که هدف از آن جلب گردشگر و توریست است.
وی با بیان اینکه کشور امارات متحده عربی هم با هدف جذب گردشگر و توریست در این عرصه سرمایه گزاری نموده است، اظهار داشت: این کشور به دنبال ایجاد جزیره ای سبز است؛ ازاین رو ناگزیر از انتقال خاک هستند (جزایر این کشور نظیر جزیره کیش همچون جزایر مرجانی و فاقد خاک است)، سپس می کوشند به کمک فناوری "های تک" این جزیره را به جزیره سبز تبدیل کنند تا با جذب گردشگر، محلی برای کسب درآمد برایشان محسوب شود.
استفاده عربستان سعودی از انرژی های خورشیدی در آب شیرین کن ها
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه عربستان سعودی در آب شیرین کن ها از انرژی خورشیدی استفاده می نماید، اضافه کرد: از کاربردهای مهم انرژی خورشیدی در مبحث آب شیرین کن هاست که بدین ترتیب آب شور دریا را به آب آشامیدنی تبدیل می کنند.
دکتر راضی بخشی از رسالت دانشگاهیان را متقاعد کردن سیاستمداران برای دستیابی به دانش فنی و تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر به شرط شنیده شدن دانست و تصریح کرد: یکی از اشکالات موجود سلب مسئولیت دانشگاهیان از این مورد به سبب خودکم بینی ناشی از شنیده نشدن حرف هایشان است و دیگری کاهش ریسک پذیری سیاستمداران برای ورود به حوزه های نوین است، در حالیکه نخبگان دانشگاهی باید منطبق با خواسته های جامعه عمل و به این بحث ورود کنند.
وی از دیگر مشکلات را قوانین موجود برای ارتقاء رتبه علمی اساتید دانشگاه برشمرد و اضافه کرد: برای ارتقاء علمی اساتید به تعداد مقالات انتشار یافته، چاپ کتاب و تعداد دانشجوی فارغ التحصیل توجه می شود و حل یک مشکل صنعتی بوسیله ی یک استاد دانشگاه امتیازی برای وی محسوب نمی گردد، پس به سراغ آن هم نمی رود.
تأکید بر لزوم منظور کردن امتیاز در ارتقای علمی اساتید در صورت حل مشکل صنعتی
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه اما مسؤلان هم چنان شعار حفظ ارتباط میان دانشگاه و صنعت را سر می دهند، اظهار داشت: زمانی شاهد وقوع این اتفاق مبارک خواهیم بود که مبنای ارتقاء علمی اساتید حل مشکلات صنعت و داخل کشور باشد.
دکتر راضی توضیح داد: از شروط چاپ مقاله در ژورنال های معتبر علمی دنیا حل یک مشکل جهانی است، ازاین رو وقتی در چاپ مقاله Case Study مطرح می شود بخصوص در مورد ایران آن مقاله به سادگی کنار گذاشته می شود، چون معتقدند هیچ نوآوری در آن وجود ندارد، پس ارتقایی هم شامل حال آن استاد نمی گردد.
وی افزود: از طرفی صنعت هم به جامعه دانشگاهی اعتمادی ندارد، چون اعتقاد دارد دانشگاه به دنبال کسب درآمد از صنعت است و مشکلی را حل نمی نماید. از طرفی دانش دانشگاهی هم متفاوت از دانش صنعت و دانش موجود در کارخانجات است، ازاین رو باید مشکلات آموزش به صورت پایه ای برطرف شود.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه آموزش ها در آموزش و پرورش به طور عمده تئوریک و فاقد آموزش های عملی و مهارتی است، خاطرنشان کرد: این وضعیت در دانشگاه ها نامناسب تر است و واحدهای کارآموزی دانشجویان به درستی گذرانده نمی گردد که همگی از نقایص سیستم آموزشی کشور است.
دکتر راضی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از انقلاب صنعتی به بعد منابع فسیلی عملاً منبع انرژی در جهان محسوب شدند، اظهار داشت: اما الان این منابع فسیلی به تدریج رو به اتمام هستند و مباحث سیاسی هم در این خصوص بی تاثیر نیست.
وی ضمن اشاره به بحران های سالهای ۱۹۷۸ و نوسان قیمت در آن سال ها، اضافه کرد: با این بحران مشخص شد که نمی توان تنها بر مبنای منابع سوخت فسیلی برنامه ریزی کرد، باید به دنبال منابع انرژی با امنیت بالا از نظر سیاستگذاری و پایداری بود که در نهایت دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نباید در سبد انرژی یک کشور تنها یک منبع انرژی گذاشته شود.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه بحث موجود درباره انرژی های تجدیدپذیر از سال ها قبل از منابع فسیلی عنوان شد، تصریح کرد: وجود آسیاب های بادی در چند هزار سال قبل از میلاد مسیح نشان داده است که در آن دوران از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می شده است.
آشنایی بشر با انرژی های بادی و خورشیدی بعنوان اولین منابع انرژی های تجدیدپذیر
دکتر راضی خاطرنشان کرد: اما همواره در دنیا سوخت های فسیلی به دلیل راحتی، سهل الوصول بودن و قیمت مناسب بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند و دانشمندان با گذشت زمان و شرایط قیمت و سیاستگذاری و وجود مباحثی چون موضوعات زیست محیطی و افزایش دمای زمین و به دنبال آن تغییرات اقلیمی و آب و هوایی بر آن شدند که جهان به سمت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از دیگر منابع انرژی حرکت نماید.
وی باد و خورشید را از اولین منابع انرژی های تجدیدپذیر دانست که بشر با آنها آشنایی داشت، تصریح کرد: از نظر علمی و تکنولوژی انرژی خورشیدی بعد از بادی و با گرم شدن کره زمین در دنیا عنوان شد و با موضوع هایی چون مباحث اپتیک، آیینه ها، متمرکزکننده ها و اجاق های خورشیدی مورد توجه بیشتر قرار گرفت.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اضافه کرد: در اواخر قرن ۱۹ با کشف مواد نیمه رسانا بحث سلول های خورشیدی و سولار سل ها مطرح شدند، اما مجدداً به دلیل وجود مباحث سوخت های فسیلی انرژی خورشید برجسته نشد.
دکتر راضی با بیان اینکه با طرح شدن مشکلات سوخت های فسیلی، انرژی خورشیدی بعنوان منبع تولید انرژی الکتریکی و پاک ترین انرژی ها عنوان شد، افزود: در دنیای امروز حرف اول را در سرمایش و گرمایش، خودرو های برقی و... انرژی الکتریکی می زند؛ ازاین رو دانشمندان به سلول های خورشیدی فتوولتاییک برای تبدیل تابش خورشید به الکتریسیته روی آوردند.
آلمان به دنبال حذف انرژی هسته ای و جایگزینی انرژی خورشیدی در بازه زمانی طولانی
وی با بیان اینکه رشد انرژی خورشیدی از زمان آغاز و تا به امروز ادامه دارد، اظهار داشت: حتی کشورهای اروپایی که فاقد منابع فسیلی و همیشه واردکننده انرژی از این منابع هستند، به فکر تغییر تأمین منابع انرژی از فسیلی به هسته ای و اتمی افتادند که ضمن تأمین نیاز روزانه این انرژی ها امنیت بالایی هم داشتند، تنها مشکل تهیه اورانیوم بود که از کشورهای تحت استعمارشان تأمین می شد، اما بتدریج این منابع انرژی هم پس از داستان فوکوشیمای ژاپن و چرنوبیل روسیه به مشکلاتی همچون امنیت مبتلا شد.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران تصریح کرد: آلمان همچون کشورهای پیشرو در تکنولوژی به دنبال حذف انرژی هسته ای و جایگزینی انرژی خورشیدی در بازه زمانی طولانی بود، در حالیکه آلمان کشور آفتابی نیست، اما امروز جزو کشورهای پیشرو در استفاده از انرژی های خورشیدی و بادی است.
دکتر راضی با بیان اینکه مقرر شده بود آلمان تا سال ۲۰۲۱ همه نیروگاه های هسته ای خویش را تعطیل کند، اضافه کرد: اما در مقابل باید انرژی خورشیدی و بادی جایگزین می شد.
وی با بیان اینکه چین با تأسیس نیروگاه های عظیم خورشیدی در حد تراوات ساعت انرژی الکتریکی در طول سال تولید می کند، افزود: چون که چین به دنبال امنیت انرژی، پایداری منابع انرژی و در اختیار داشتن سیاستگذاری منابع انرژی بود تا تعیین قیمت توسط دیگران انجام نشود.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، میزان تولید برق جهانی را چند ده هزار تراوات ساعت در سال دانست و اظهار داشت: این در شرایطی است که با تبدیل تابش نور خورشید به الکتریسیته میتوان چندین برابر این میزان نیاز را تأمین کرد، اما حقیقت این است که به علل مختلف همچون چگالی پایین این انرژی و بازدهی نه چندان مناسب سیستم های تبدیل انرژی یعنی سلول های خورشیدی، باوجود همه پیشرفت های جهانی تنها ۳ درصد از این مقدار به وسیله سیستم های فتوولتائیک تأمین می شود.
دکتر راضی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در بحث حرارتی را هم حائز اهمیت برشمرد و اضافه کرد: انرژی خورشیدی می تواند منبع خوبی برای تأمین انرژی حرارتی باشد، هم چنین انرژی تجدیدپذیر دیگری تحت عنوان زمین گرمایی وجود دارد که از گرمای درون زمین استفاده می شود.
وی زیست توده ها یا انرژی های زیستی را از دیگر منابع انرژی های تجدیدپذیر دانست و تصریح کرد: با سوزاندن منابع زیستی و استفاده از حرارت آن برق تولید می شود، دقیقاً مشابه آنچه که در نیروگاه های حرارتی در کشور رخ می دهد، یعنی با سوزاندن گاز در نیروگاه ها الکتریسیته تولید می شود. یا میتوان توان حرارتی حاصل از انرژی زمین گرمایی را جایگزین تولید حرارت با کمک الکتریسیته کرد.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، مهم ترین حامل انرژی را جریان الکتریسیته دانست و اظهار داشت: ایران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به خوبی وارد نشده، شاید به دلیل منابع سوخت فسیلی ارزانقیمت در دسترس می باشد و یا اینکه هنوز با مشکلات کشورهای غربی و اروپایی مواجه نشده است.
دکتر راضی با بیان اینکه بحث زیست محیطی همچون آلودگی هوا در همه جای دنیا مطرح است، اظهار داشت: بخشی از آلودگی هوا متأثر از سوخت های فسیلی است، چون سوخت‎های فسیلی کیفیت مناسبی ندارند و حتی سوخت باکیفیت ترین آنها به آلودگی هوا منجر می شود.
آغاز پدیده گرمایش زمین براثر وجود CO۲ ناشی از سوخت های فسیلی
وی بحث دیگر در رابطه با سوخت های فسیلی و مطرح در دنیا را مبحث گرمایش زمین برشمرد و اضافه کرد: دانشمندان علت اصلی گرمایش زمین را وجود CO۲ و علت باران های اسیدی را وجود اکسیدهای گوگرد و کربن در هوا می دانند که همه آنها از سوخت های فسیلی منشعب می شوند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اما دانشمندان اعتقاد دارند که CO۲ بر روی گرمایش زمین تاثیر مستقیمی می گذارد و از آنجایی که ایران کشوری با آب و هوای گرم و خشک است، کمتر از کشورهای اروپایی واقع در مناطق سردسیر متوجه پدیده گرمایش زمین شده است.
بروز خشکسالی های وسیع از عوارض گرمایش زمین
دکتر راضی پدیده خشکسالی را همچون عوارض گرمایش زمین دانست و تصریح کرد: البته درباره علت وقوع آن باید بررسی های علمی دقیقی صورت گیرد تا دریابیم سهم آلودگی سوخت های فسیلی در این مورد (گرمایش زمین و تغییر اقلیم) تا چه میزان است.
وی ضمن اشاره به ایجاد گازهای گلخانه ای و تاثیر آن در حل شدن لایه ازن(O۳) اظهار داشت: ازن ترکیب خاصی از اکسیژن است، اکسیژن عادی O۲ و ازن با یک پیوند خاص غیرپایدار O۳ است که در شرایط جوی پایدار می ماند، اما این ترکیب خاص از اکسیژن در سطح زمین بتدریج از میان می رود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه یک لایه از اتمسفر زمین را ازن تشکیل می دهد، اضافه کرد: پایداری ازن با انتشار گازهای گلخانه ای در جو از میان می رود و بدین ترتیب این ترکیب خاص از اکسیژن، تجزیه و سپس حفره های خالی از ازن در اتمسفر ایجاد می شود.
دکتر راضی با بیان اینکه نقش ازن در جو جذب اشعه UV(اشعه خطرناک نور خورشید) است، افزود: بدین ترتیب با وجود ازن در لایه اتمسفر تابشی که به زمین می رسد، تابش امنی خواهد بود، اما با تغییر غلظت و ضخامت لایه ازن این میزان تابش تغییر می کند.
ترمیم سوراخ لایه ازن و تعهدنامه پاریس
وی با بیان اینکه جهان برای ترمیم سوراخ لایه ازن تمهیدات خاصی اندیشیده است، خاطرنشان کرد: مشکل پدیدآمده از سوخت های فسیلی ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال طول کشید تا خویش را نشان بدهد، اما از بین بردن تأثیرات گازهای گلخانه ای به فرصت بیشتری نیاز دارد که در اینباره دنیا به تعهداتش عمل نکرده است که از آن جمله تعهدنامه پاریس است.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با بیان اینکه ایران یکی از امضاءکنندگان این تعهدنامه است، اضافه کرد: به باعث این تعهدنامه روند افزایش دمای زمین باید تغییر کرده و از شیب آن کاسته شود.
دکتر راضی اظهار داشت: یکی از طریق های کاهش شیب افزایش حرارت زمین جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر است تا میزان CO۲ کمتری وارد جو شود که برای رسیدن به آن ناگزیر از استفاده کمتر از سوخت های فسیلی یا استفاده از فیلتر در نیروگاه های سوخت و... هستیم.
وی با بیان اینکه بحث انرژی موضوعی دینامیک و پویا است، تصریح کرد: هر سال مصرف برق افزایش می یابد، برای جبران این افزایش باید در عین اینکه نیروگاه بیشتری اضافه نماییم، از انرژی های تجدیدپذیر هم استفاده گردد.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید کارآیی و بازده نیروگاه های سوخت فسیلی هم افزایش یابد، اظهار داشت: همه این چاره ها باید در کنار هم گذاشته شود حال آن که دنیا همچنان به آن عمل نکرده است.
دکتر راضی اضافه کرد: چین با وجود نیروگاه های خورشیدی فراوان هنوز به دلیل مصرف ذغال سنگ به شدت گازهای گلخانه ای متصاعد می کند، چون هنوز نتوانسته است به تعهدات پاریس برسد.
ارزان قیمت بودن سوخت های فسیلی از موانع جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر در کشور
وی تصریح کرد: در جایگزینی انرژی های تجدیدپذیر مسائل اقتصادی حائز اهمیت می باشد، الان خدمات انرژی با قیمت واقعی عرضه نمی گردد و دولت بابت آن سوبسید پرداخت می کند.
این مدیر بخش انرژی های نو و محیط زیست دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران درباره انرژی تجدیدپذیر خورشیدی اظهار داشت: در این خصوص با نصب پنل های خورشیدی دولت برق تولیدی را چند برابر قیمت برق تولیدی از شبکه می خرد، این موردی بود که در مورد برق تجدیدپذیر به صورت فورس ماژور انجام شد و پاسخ هم داد.
دکتر راضی اضافه کرد: اما از آن بهتر برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر همچون خورشیدی است؛ بر مبنای قوانین مصوب قیمت برق تجدیدپذیر هر سال اعلام می شود، اما سال جاری قیمت خرید برق تجدیدپذیر کمتر از سال گذشته بود و دولت میزان برق کمتری را خریداری کرد.
تأکید بر لزوم ورود دانشگاهیان تأثیرگذار در حوزه سیاستگذاری انرژی های تجدیدپذیر
وی خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل باید از دانشگاهیان تأثیرگذار در حوزه سیاستگذاری استفاده شود، چون هنوز در کشور معتقدند پرداختن به انرژی تجدیدپذیر نوعی سرگرمی است اما مبحث اصلی بحث اقتصادی می باشد. هزینه بالای تولید برق تجدیدپذیر، قیمت پایین انرژی در کشور و... همه از مواردی است که مسؤلان رغبتی به استفاده از برق تجدیدپذیر ندارند.
این عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران تصریح کرد: اما به اعتقاد من بعنوان یک فرد دانشگاهی باید فناوری آن در کشور وجود داشته باشد.1400/05/02
12:09:33
0.0 / 5
630
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا