هوافضا- علوم هوایی

تولید مواد نسوز متحمل به دمای بیشتر از ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد برای صنایع

تولید مواد نسوز متحمل به دمای بیشتر از ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد برای صنایع

به گزارش هوا فضا تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از ذرات نانومتری مواد نسوز متحمل به دمای بیشتر از ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد را برای صنایع فولاد سازی و پتروشیمی تولید کردند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مواد نسوز ریختنی گروهی از مواد مقاوم در مقابل حرارت هستند که به علت خواصی همچون نصب راحت و سریع، امکان اجرا در ضخامت کمتر و امکان تعمیر به صورت موضعی و حتی در حالت گرم، توجه بیشتری را در مقایسه با آجرهای نسوز به خود معطوف کرده اند؛ چون که این نسوزها معمولا شامل خاک های سیلیسی، خاک های اسپینل، جرم روکش تاندیش و یا جرم های آلومینایی هستند و در کوره های القایی، پاتیل ها و تاندیش ها به کار می روند.
نسوزهای ریختنی یک پیش مخلوط شامل دانه های نسوز، زمینه، چسباننده ها (بایندرها) و مواد کمکی هستند و در زمان نصب، این مواد با مایعی (معمولاً آب) مخلوط شده و با لرزش در یک نگهدارنده مشخص (سیستم های انکراژ) ریخته می شوند تا یک قطعه نسوز را ایجاد کنند.
در ساخت نسوزهای ریختنی از بایندرهای مختلفی همچون بایندرهای کلوئیدی استفاده می شود. بایندرهای کلوئیدی در مرحله سفت شدن (setting process) با دیگر ذرات دیرگداز ترکیب می شوند و ذرات کلویید با یکدیگر به شکل زنجیره هایی متصل می شوند که به این فرایند انعقاد (Gelation) گفته می شود و عامل اصلی اولیه در استقامت یک سیستم سرامیکی بشمار می رود.
وجود ذرات در ابعاد نانومتری در کلوئید مورد استفاده در نسوزهای ریختنی باعث تسریع فرآیند انعقاد و افزایش استقامت نسوز می شود؛ از این محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان این مواد نسوز حاوی نانوذرات را طراحی و تولید کرده اند که بعنوان جایگزین "کست های" ریختنی در کارخانجات فولادی، صنایع سیمان و پتروشیمی استفاده می شوند.
به نقل از ستاد نانو، استفاده از نانوذرات در آن باعث افزایش چشم گیر استقامت فشاری سرد شده است. قیمت مناسب، مقاومت فشاری سرد بسیار بالا، تحمل دما از ۱۴۰۰ تا ۱۸۵۰ درجه سانتی گراد، وجود نانوذرات با ابعاد کمتر از ۵۰ نانومتر از مزیت های این محصول به حساب می آید.1400/05/03
14:46:04
0.0 / 5
534
تگهای خبر: دانش بنیان , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا