هوافضا- علوم هوایی

اجرای سومین طرح سوپر کامپیوتر در کشور

اجرای سومین طرح سوپر کامپیوتر در کشور

به گزارش هوا فضا رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از تعریف پروژه سوپر کامپیوتر دیگری پس از ˮسیمرغˮ و ˮمریمˮ در این مرکز آگاهی داد و اظهار داشت: پیش بینی می شود این پروژه سوپر کامپیوتر تا بهار سال آینده به بهره برداری برسد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا علی اصغر انصاری امروز در رویداد گرنت تحقیق و توسعه هوش مصنوعی که بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، سوپرکامپیوتر سیمرغ را از دستاوردهای پژوهشگاه فناوری اطلاعات دانست که با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به بهره برداری رسیده و خدمات لازم را به پژوهشگران ارائه می دهد.
وی افزود: علاوه بر آن با همکاری ستاد کرونا و تعدادی از دانشگاه ها همچون دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی پروژه ای را در حوزه پراکندگی و شیوع زمانی و مکانی بیماری کرونا در استان تهران اجرائی کردیم.
انصاری با اعلان اینکه هم اکنون خیلی از کشورهای دنیا سرمایه گذاری های کلانی در حوزه AI کردند، اظهار نمود: ۱۰ کشور برتر در زمینه هوش مصنوعی به ترتیب کشورهای "چین"، "امریکا"، "بریتانیا"، "هند"، "آلمان"، "ژاپن"، "فرانسه"، "کانادا"، "ایتالیا" و "اسپانیا" هستند.
رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: ۱۰ دانشگاه برتر در زمینه هوش مصنوعی در ایران به ترتیب به این شرح است:
رتبه نام دانشگاه تعداد مدرک ۱ دانشگاه آزاد ۱۱ هزار و ۶۸۳ مدرک ۲ دانشگاه تهران ۶ هزار و ۲۳۱ مدرک ۳ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۴ هزار و ۵۱۱ مدرک ۴ دانشگاه علم و صنعت ایران ۳ هزار و ۱۸۳ مدرک ۵ دانشگاه صنعتی شریف ۳ هزار و ۶۷ مدرک ۶ دانشگاه تربیت مدرس ۲ هزار و ۲۹۰ مدرک ۷ دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ۲ هزار و ۸۸ مدرک ۸ دانشگاه شیراز هزار و ۹۶۰ مدرک ۹ دانشگاه تبریز هزار و ۸۱۵ مدرک ۱۰ دانشگاه فردوسی مشهد هزار و ۷۹۸ انصاری با تاکید بر این که در دنیا عمده سرمایه گذاری ها دراین زمینه با مشارکت بخش خصوصی صورت می گیرد، اظهار نمود: یکی از دغدغه های وزارت ارتباطات در حوزه توسعه هوش مصنوعی مربوط به فرآیندهای پردازش و ذخیره سازی داده ها است که باید پلت فرم هایی برای حضور بخش خصوصی در حوزه سرمایه گذاری دراین زمینه ایجاد شود.
رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اشاره کرد: پس از راه اندازی سوپرکامپیوتر سیمرغ، راه اندازی سوپر کامپیوتر "مریم" در دستور کار این پژوهشگاه قرار دارد. علاوه بر اینها پروژه دیگری در مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی تعریف کردیم که در حد سوپرکامپیوتر سیمرغ است و پیش بینی می شود تا بهار سال آینده در دسترس قرار گیرد.
منبع:

1400/05/15
13:07:01
0.0 / 5
903
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا