هوافضا- علوم هوایی

مصوبه راهکارهای جذب و نگهداری نخبگان ایرانی خارج از کشور تصویب گردید

مصوبه راهکارهای جذب و نگهداری نخبگان ایرانی خارج از کشور تصویب گردید

جزییات مصوبه راهکارهای جذب، نگهداشت، تعامل و بازگشت نخبگان منتشر گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی و فناوری، مصوبه «راه کارهای جذب، نگهداشت، تعامل و بازگشت نخبگان» در پی ارائه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان به شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با میزان خروج و بازگشت نخبگان به کشور به تصویب رسید.
این مصوبه راهی برای ارتقای گردش نخبگان و تسهیل بازگشت آنها به کشور بوده و به دنبال استفاده درست از ظرفیت این افراد در توسعه علمی و فناورانه ایران است.
از جمله محورهای این مصوبه می توان به «تسهیل بازگشت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور و بهره برداری از ظرفیت آنها در توسعه داخلی»، «ارتقای گردش نخبگان با تعامل و همکاری موثر میان متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور و بدنه نظام علم و فناوری» و «طراحی برنامه های ویژه برای توسعه کسب و کارهای جدید و پیشبرد فناوری های راهبردی کشور با بهره گیری از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» اشاره نمود.
جذب نخبگان در دانشگاه ها بعنوان اعضای هیات علمی
در این مصوبه تاکید گردیده است که دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و همین طور موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرائی مجاز هستند علاوه بر سازوکارهای موجود، بوسیله مرکز تعاملات بین المللی علمی و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از میان دانش آموختگان و اساتید برجسته ایرانی خارج از کشور؛ ذیل برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در قالب قرارداد پیمانی یک ساله، عضو هیات علمی جذب کنند.
همچنین سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است برای تامین ردیف استخدام هیات علمی موضوع این برنامه در سقف ردیف های مجاز سالیانه همکاری و اقدام نماید. سازمان برنامه و بودجه نیز باید منابع لازم برای این برنامه را در قوانین بودجه سالیانه پیش بینی نماید.
در این مصوبه با تاکید بر تحقق اهداف سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و همین طور اقدامات ملی سند جامع روابط علمی بین المللی ایران، آمده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موظف است با در نظر گرفتن این سیاست ها با همکاری همه ارکان دولت و دستگاه های اجرائی، سازوکار جذب نخبگان و متخصصان غیر ایرانی خصوصاً از کشورهای هدف را، تدوین و برای تصویب و ابلاغ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نماید.
دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و همین طور موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرائی می توانند اعضای هیات علمی ایرانی که در دانشگاه های برتر دنیا مشغول به فعالیت هستند و بعد از طی مراحل قانونی جذب و بعنوان هیات علمی پذیرفته شده اندرا با تایید هیات ممیزه خود با حداقل همان درجه علمی مشابه دانشگاه مبدا استخدام کنند.
این مصوبه تاکید دارد که با هدف ارتقای حکمرانی و هوشمندی ملی در زمینه تبادلات بین المللی سرمایه انسانی به ویژه نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص، «رصدخانه ملی گردش نخبگان» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و با بهره گیری از ظرفیت یکی از دانشگاه های معتبر کشور، با ماموریت رصد، پایش و ارزیابی جایگاه ایران در جریان های بین المللی گردش نیروی انسانی تحصیلکرده، فناوری و متخصص و نخبه و عوامل موثر بر آن، بدون توسعه تشکیلاتی ایجاد شود.
افزایش سهم سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرایی
دولت موظف است به شکلی برنامه ریزی کند که سهم سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرائی کشور ارتقا یابد. همین طور دولت باید از کارفرمایان بخش خصوصی برای هرگونه همکاری در طرح های بنیاد ملی نخبگان یا بهره گیری از سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه کشور حمایت ویژه کند.
در این مصوبه بر همکاری اعضای هیات علمی مراکز آموزش عالی و پژوهشی وزارتخانه های علوم و بهداشت با بنیاد ملی نخبگان، تاکید و عنوان شده است که باید برای ارتقا و ترفیع اعضای هیات علمی و همین طور کسری موظفی در موسسات مربوطه برای این افراد اجرائی شود. امتیاز ارتقا و کسری موظفی در کمیته ۳ نفره ای با نمایندگانی از وزارتخانه های مربوطه و بنیاد ملی نخبگان بررسی خواهد شد.
سازمان امور اداری و استخدامی کشور باید جذب و استخدام را به شکلی تنظیم کند که دانش آموختگان برتر مشمول تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان، مجاز باشند بعد از شروع پروژه تحقیقاتی جایگزین خدمت مورد تایید از طرف مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح و بعد از طی دوره آموزش نظامی و پیش از صدور کارت اختتام خدمت، نسبت به شرکت در مقدمات استخدام در دستگاه های غیرنظامی مانند شرکت در آزمون های تخصصی، عمومی، استخدامی و آزمون های حرفه ای مانند وکالت و پروسه جذب اعضای های علمی اقدام نمایند.
در این بخشنامه آمده است که با هدف ارتقای تعاملات بین المللی علم و فناوری، توسعه کسب و کارهای دانش بنیان بین المللی و جذب، بازگشت و نگهداشت نخبگان و متخصصان ایرانی و غیر ایرانی، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ریاست جمهوری عهده دار انجام تمامی وظایف محوله به معاونت علمی و فناوری است.

1400/05/17
18:07:04
0.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا