هوافضا- علوم هوایی

توسعه فناوری داده برداری سه بعدی برای تولید خودرو های خودران سطح ۴ و ۵

توسعه فناوری داده برداری سه بعدی برای تولید خودرو های خودران سطح ۴ و ۵

تعدادی از محققان ایرانی مقیم خارج که به کشور بازگشته اند، در تلاش هستند تا با توسعه فناوری داده برداری سه بعدی، ساخت خودرو های سطح 4 و 5 را در دستور کار خود قرار دهند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمد نظری از پژوهشگران یکی از شرکت های استارت آپی با همکاری با دکتر مهدی جوانمردی که هر دو از محققان ایرانی مقیم خارج می باشند، با وارد کردن فناوری داده برداری سه بعدی در تلاش هستند ضمن داده برداری سه بعدی از اجسام متحرک و ثابت خیابان ها و کوچه های شهر مبادرت به توسعه خودرو های خودران در کشور کنند، ولی سرمایه گذاری اصلی ترین چالش برای توسعه این فناوری است.
محمد نظری از پژوهشگران این شرکت استارت آپی در گفت و گو با ایسنا، فعالیت این شرکت را در زمینه خودرو های خودران و داده برداری سه بعدی دانست و اظهار داشت: این فناوری که در لبه فناوری قرار دارد و آنرا از کشور ژاپن به کشور وارد کردیم، به این صورت است که در ابتدای کار با بهره گیری از دستگاه داده برداری که بر روی خودرو نصب می شود، مبادرت به داده برداری درباره مسیر حرکت خودرو ها خواهیم کرد.
وی محتوای این داده برداری را شامل کلیه اجسام ثابت و ساکن مانند درختان، ساختمان ها و غیره دانست و تصریح کرد: این داده ها در زمینه های کاداست شهری و تخلف شهری کاربرد دارد.
نظری، اظهار نمود: هم اکنون کاداست خیلی از کشورهای دنیا بصورت سه بعدی است و ما هنوز خیلی از داده های دو بعدی این حوزه را کامل نکردیم و این فناوری می تواند زمینه ای باشد که بخش داده های دو بعدی و ۳سه بعدی کاداست را تکمیل نماییم.
وی با اعلان اینکه از این داده ها می توانیم برای توسعه خودرو های خودران استفاده نمائیم، اشاره کرد: خودرو های خودران دارای ۵ سطح هستند. سطح اول شامل آپشن هایی است که در خودرو های فعلی داریم. در صورتیکه خودرو از لاین بیرون رود و یا فاصله خودروی جلویی کم یا زیاد شود، به راننده هشدار می دهد.
نظری افزود: هر چه به سطوح بالاتر خودرو های خودران برویم، این آپشن ها بیشتر خواهد شد، به شکلی که در خودروی خودران سطح ۴ تا ۵ به این صورت است که مسیری برای خودرو تعریف می شود و از ابتدا تا اختتام بدون دخالت راننده، خودرو به مسیر هدایت می شود.
این محقق اشاره کرد: شرکت خودروسازی مانند تسلا، خودروی خودران سطح ۴ یا ۵ عرضه نکرده، بلکه در سطح ۳ است؛ چونکه خودرو های خودران این شرکت تنها با پردازش تصویر کار می کنند و هیچ نوع داده برداری صورت نمی گیرد و برای خودرو های خودران سطوح ۴ تا ۵ نیاز است که از پیش از مسیر داده برداری صورت گیرد تا بتوان در آینده از آن بهره برد.
وی با اشاره به مطالعات این شرکت برای خودرو های خودران سطح ۴ و ۵، اشاره کرد: هم اکنون این توانمندی در شرکت وجود دارد که برای خودرو های خودران سطوح ۴ و ۵ طراحی صورت گیرد، ولی مساله اساسی دراین زمینه سرمایه گذاری است. لیزری که برای داده برداری مورد استفاده قرار می گیرد، ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار قیمت دارد و در صورتی قیمت این بخش کاهش پیدا می کند که محصول به تولید انبوه برسد.
نظری افزود: در طرحی که ما برای داده برداری داریم، کل این سامانه شامل لیزر و سنسورها بر روی خودرو نصب می شود.
وی اشاره کرد: دستیابی به این فناوری با هزینه های شخصی و حدود ۳۰ میلیارد تومان بوده است.
منبع:

1400/05/23
12:04:40
0.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا