علوم هوا فضا

امکان شخصی سازی ایمپلنت های استخوانی در کشور برقرار شد

امکان شخصی سازی ایمپلنت های استخوانی در کشور برقرار شد

هوا فضا: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان با تولید ایمپلنت های استخوانی امکان شخصی سازی این تجهیزات پزشکی را برای بیماران فراهم نموده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، شکستگی استخوان یکی از اشکالات بسیار رایج است و تعدادی از شکستگی های استخوانی خصوصاً در سنین پایین تنها با بسته شدن و مراقبت بهبود پیدا می کنند، ولی در بعضی موارد ترمیم استخوان نیاز به جراحی و استفاده از ایمپلنت های ارتوپدی دارد.
ایمپلنت ها تجهیزات و یا بافت هایی هستند که در داخل و یا سطح بدن قرار داده می شوند که برای جایگزینی بافت از دست رفته استفاده می شوند. یکی از رایج ترین موارد استفاده از ایمپلنت ها، شاخه ارتوپدی است که برای تثبیت شکستگی های استخوانی و بهبود جایگزینی از آنها استفاده می شود.
از سال ها پیش خیلی از پزشکان از تجهیزاتی مانند طلا، نقره، پلاتین و آهن برای تثبیت شکستگی های استخوانی استفاده می کردند بعنوان مثال در سال ۱۸۰۴، از میله های استیل با روکش نقره بعنوان ایمپلنت ارتوپدی استفاده می شد، ولی با مشکل خوردگی مواجه گردید. بعد از آن پلاتین، طلا و نقره بهترین مواد جهت استفاده دراین زمینه انتخاب شدند، ولی جهت استفاده بالینی بسیار نرم هستند و در فاز بعدی و در سال ۱۸۶۶ برای اولین بار از پلیت و پیچ برای تثبیت شکستگی استفاده شد و این روند روبه رشد تا به امروز ادامه داشته است و تجهیزات جدید با کارایی و قابلیت های بهتر معرفی می گردند.
محمدرضا کوچ پی ده از پژوهشگران این شرکت دانش بنیان حوزه تجهیزات پزشکی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه این شرکت در سال ۱۳۸۸ تاسیس شده و در حوزه تولید پیچ و پلاک های ارتوپدی آغاز به فعالیت نموده است، اظهار داشت: این شرکت با شعار افزایش بهبود کیفیت تولیدات داخلی و بی نیازی کشور به تولیدات خارجی، امروزه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پیچ و پلاک های ارتوپدی در کشور شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه این شرکت با دارا بودن ماشین آلات پیشرفته و نیروی کار متخصص و خلاق، توانسته بخش بزرگی از نیاز کشور را دراین زمینه تامین کند، اظهار نمود: "پلاک های ارتوپدی"، "پیچ ارتوپدی" و "نیل های ارتوپدی" و ایمپلنت های ارتوپدی، ستون فقرات و پیچ و پلاک فک و صورت همچون دستاوردهای دانش بنیان این شرکت است.
کوچ پی ده افزود: از سال ۹۳ پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دریافت کردیم و توانستیم در این حوزه وارد بازار شویم و هم اکنون محصولات ما به خیلی از بیمارستان های کشور عرضه شده است.
این محقق کاربرد این ایمپلنت ها را برای درمان استخوان های شکسته دانست و تصریح کرد: ما این توانایی را ایجاد کردیم که برمبنای نیاز بیماران ایمپلنت ها را تولید نماییم و برمبنای سفارش پزشک متخصص ارائه دهیم.
وی با اعلان اینکه این تجهیزات پزشکی به همه استانها و دانشگاه های کشور عرضه شده است، اشاره کرد: تفاوت محصولات ما با نمونه های مشابه خارجی در کسب دانش فنی است. این محصولات به کشورهایی چون عراق و سوریه صادر گردیده است.
منبع:

1400/05/27
14:27:49
0.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا