هوافضا- علوم هوا فضا

ظرفیت تولید بیش از ۳ میلیارد واکسن توسط موسسه واکسن سازی رازی

ظرفیت تولید بیش از ۳ میلیارد واکسن توسط موسسه واکسن سازی رازی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی با ظرفیت تولید بیش از 3 میلیارد واکسن انسانی و حیوانی سرمایه ملی برای تامین سلامت است.


به گزارش هوا فضا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بازدید از مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با رییس و مدیران این مؤسسه ملاقات و گفتگو کرد.
عاملی با اعلان اینکه مؤسسه رازی منعکس کننده تاریخ پزشکی کشور است و مرجعیت مهمی برای پیشگیری در زمینه سلامت جامعه ما شمرده می شود، اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی با مأموریتی که در زمینه علم و فناوری دارد برایش مهم بوده است که مؤسسه ای مانند رازی بتواند از حداکثر ظرفیت خود استفاده نماید.
وی افزود: از دیگر سو، مؤسسه رازی تاریخ علم و تمدن ایرانی را منعکس می کند که ثبت این ظرفیت تمدنی در کتب درسی و منابع تاریخی و تمدنی ایران بسیار اهمیت دارد. اگر به پنج حوزه اصلی نیازمندی ها همچون سلامت، غذا، امنیت، محیط زیست و سلامت اجتماعی نظر نماییم، خواهیم دید که مؤسسه ای در ظرفیت رازی که دارای قدمت تاریخی است، می تواند نقش جدی در زمینه سلامت ایفا کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی با ظرفیت تولید بیش از ۳ میلیارد واکسن انسانی و حیوانی و برخوردار از بیش از ۱۵۰ عضو هیئت علمی، ۸ آزمایشگاه ملی و ۱ آزمایشگاه بین المللی، سرمایه ملی برای تامین سلامت است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که در هر زمینه ای در رابطه با قدرت و پیشرفت، بدون دانش نمی توان پیش رفت، اظهار داشت: دانش، بنیان همه موفقیت های ما در عرصه قدرت در رابطه با مسائل راهبردی است. در زمینه اجتماعی نیز آن چیزی که مربوط به جامعه می شود چند موضوع اساسی وجود دارد که همیشه موضوعات مهمی بوده است. همچون این موضوعات مهم سلامت، غذا و محیط زیست و امنیت و روابط سالم اجتماعی است.
وی اضافه کرد: کشورهایی که در سلامت و درمان موفق بوده اند، لزوماً در عرصه سلامت اجتماعی موفق نبوده اند و نتوانسته اند هم تراز با سلامت و درمان، مشکلات اجتماعی را حل کنند. جامعه ای که گرفتار میزان طلاق های زیاد می شود و از هر چهار ازدواج، دو ازدواج منجر به طلاق می شود و خانواده های تک سرپرست زیاد و جمعیت کهنسالان رو به فزونی می رود و اساساً توجه به یکدیگر کم رنگ می شود و انواع مفاسد اجتماعی مثل روابط نامشروع، اعتیاد، بزهکاری در آن افزایش می یابد ولو از امکانات زیاد زندگی برخوردار باشد، گرفتار یک انحراف بزرگ اجتماعی شده است. منشأ همه انحرافات اجتماعی، دور افتادن از ارزش های الهی است.
وی اضافه کرد: بر این اساس، یک رشد موزون و یکپارچه و فراگیر را در عرصه سلامت نیاز داریم. مؤسسه رازی خوشبختانه دراین زمینه شاخص بوده و در آستانه صد ساله شدن، آثار خوبی از خود بجای گذاشته است. در بخش واکسن حیوانی و انسانی، درصد و سهم این مؤسسه بسیار زیاد بوده است. امکانات و منابعی که در اختیار دارند ظرفیت بزرگی را برای این مؤسسه فراهم نموده است و یکی از مراجع قدرت سلامت کشور، مؤسسه رازی است. در سلامت هم "تشخیص"، و هم "پیشگیری" و هم "درمان" اهمیت دارد که مؤسسه رازی در هر سه سه زمینه دارای اثر گذاری ملی و جهانی است.
عاملی بر ظرفیت های دانشی جدید همچون هوش مصنوعی اصرار کرد و اظهار داشت: در زمینه کووید ۱۹، هوش مصنوعی هم در تحلیل داده های در رابطه با واکسن و پیشنهاد اجزای واکسن و همین طور در به اشتراک گذاری داده و اطلاعات نقش اعجاب انگیزی داشت. هوش مصنوعی قدرت تشخیص ساختار پروتئین های ویروس را فراهم نمود. هوش مصنوعی در فراهم آوردن نظام هشدار اجتماعی نسبت به شیوع ویروس نقش تعیین کننده ای دارد که لازم است از این ظرفیت بیش از گذشته بهره گرفته شود.
عاملی با اشاره به دستاوردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی خیلی از اسناد در رابطه با علم و فناوری تصویب شده است؛ سند نانو؛ سند زیست فناوری، سند طب سنتی و …، و تمامی هشت ستاد در زمینه علم و فناوری و ایجاد آنها، محصول مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است. تأسیس خیلی از مؤسسات و دانشگاه های مهم کشور با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است.
وی اظهار داشت: اخیراً شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک را تصویب کرد تا تعلیم و تربیت دوره صفر تا سه سال و سه تا شش سال که رده سنی مهمی است، مطابق این اساسنامه باشد. همین طور سند ملی حقوق کودک مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است. پس اگر گزارش متمرکزی از کارهای مؤسسه رازی آماده شود تا در ستاد نقشه جامع علمی کشور و در صحن شورای عالی ارائه گردد، باتوجه به تلاش این مؤسسه در تامین ۱۰۰ درصد واکسن حیوانی و بیش از ۸۵ درصد واکسن انسانی و سهم مهمی که در زمینه سلامت دارد، می توان در بسیاری زمینه ها به آن کمک کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: لازم است مشکلات و چالش های صنعت واکسن سازی به دور از جنبه های سیاسی استخراج شود. عرصه علمی باید بتواند خودرا امانت دار مسائل کشور بداند و حلال آنها باشد. راهبری این حوزه مهم را مقام معظم رهبری بر عهده دارند و رییس جمهور بعنوان بالاترین مقام اجرائی کشور، نقش کلیدی در فراهم آوردن زمینه های مناسب ایفا می کند. خوشبختانه جناب آقای دکتر رئیسی هم یکی از اولویت های خودرا بحث سلامت عنوان کرده اند. سلامت به خودی خود دارای اولویت است، اما مهم این است که رییس دولت هم نسبت به این مساله اهتمام دارند.
وی با اعلان اینکه دهه ۸۰ بعنوان دهه «دانش یکپارچه» نامگذاری شد، اظهار داشت: در آن دوران، بحث اساسی آن این بود که مؤلفه ها و زنجیره علم تکمیل شود. برخی از حوزه ها نیازمند بازتعریف جدیدی در فرمولاسیون است و باید مجموعه ها دست به دست هم بدهند که این زنجیره تکمیل شود.
دبیر شورای عالی انقلا ب فرهنگی در بخش پایانی صحبت خود درباب نقش مؤسسه رازی در تولید واکسن کرونا اظهار داشت: عقب ماندن مؤسسه ای مانند رازی از واکسن سازی در مقابله با کرونا، اتفاق خوشایندی نبود. باید موانع را برطرف کرد و اگر دراین زمینه نیازمند حمایت های شورا باشد، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، چونکه صحبت از مسئله و موضوعی ملی است. مؤسسه ای در این مقیاس باید دارای مرجعیتی علمی باشد.
 عاملی همین طور اصرار کرد مناسب می باشد از ظرفیت های طب سنتی برای تولید واکسن بهره گرفته شود و امروز بازگشت به طب قدیم با رویکرد کاهش مخاطرات بالا رفته است.


1400/05/28
13:51:40
0.0 / 5
673
تگهای خبر: فناوری , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا