هوافضا- علوم هوایی
مدیر اجرایی كارآزمایی بالینی واكسن نورا:

کرونا تا ۲۰۲۴ ادامه دارد

کرونا تا ۲۰۲۴ ادامه دارد

هوا فضا: مدیر اجرائی کارآزمایی بالینی واکسن نورا اظهار داشت: پیش بینی می شود کرونا تا 2024 وجود داشته باشد، بدین جهت نیاز به دوزهای یادآور واکسن ها داریم.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، جعفر سلیمانیان امروز در نشست چالش های پیش روی اجرای فازهای دو و سه مطالعات بالینی واکسن های ایرانی کووید ۱۹ که بصورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدای فاز یک بالینی هزار و ۱۳۰ نفر در سایت کارآزمایی بالینی واکسن نورا ثبت نام کردند که از این تعداد ۸۲۸ نفر از تهران و کرج بودند.
وی اضافه کرد: جمعا ۵۹۰ نفر حائزشرایط جهت مراجعه غربالگری مورد تأیید تیم قرار گرفتند.
مدیر اجرائی کارآزمایی بالینی واکسن نورا با اشاره به اینکه مدت مطالعه کارآزمایی این واکسن ۴۰۰ روز پیش بینی شد، اظهار داشت: ۱۷۱ نفر در غربالگری فاز یک پذیرفته شدند برای اینکه بیشترین علت عدم ورود به مرحله غربالگری، سابقه مبتلاشدن به کرونا یا دریافت واکسن بود که این افراد در مرحله اول حذف شدند.
سلیمانیان با اشاره به اینکه بصورت کلی ۷۰ نفر در فاز یک این واکسن را دریافت نمودند، اشاره کرد: ۳۰ نفر دوز ۱۲۰ میکروگرم، ۳۰ نفر دوز ۸۰ میکروگرم و ۱۰ نفر در این مرحله پلاسبو دریافت نمودند.
وی اضافه کرد: تجویز دوز اول واکسن نورا ۹ تیرماه، دوز دوم ۳۰ تیرماه و دوز سوم ۱۶ مردادماه به انتها رسید.
مدیر اجرائی کارآزمایی بالینی واکسن نورا با اشاره به اینکه دوز سوم این ۷۰ نفر در ۲۶ مردادماه به انتها رسید، اظهار داشت: طی این مطالعه فاز اول، چهار مورد پی سی آر مثبت (سه مورد در گروه ۱۲۰ میکروگرم و یک مورد در گروه پلاسبو) و یک مورد تست حاملگی مثبت داشتیم که از مطالعه فاز یک خارج شدند.
وی ضمن اشاره به چالش کارآزمایی بالینی واکسن های کووید ۱۹ اظهار داشت: با عنایت به این که درصدی از افراد واکسینه شده اند، استفاده از پلاسبو یک چالش برای ما به حساب می آید.
سلیمانیان افزود: همین طور لازم است وزارت بهداشت اجازه تست واکسن را برای گروه های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال صادر کند تا بتوانیم فازهای دو و سه را با این گروه سنی مورد بررسی قرار دهیم.
سلیمانیان اضافه کرد: پیش بینی می شود کرونا تا ۲۰۲۴ وجود داشته باشد، بدین جهت نیاز به دوزهای یادآور واکسن ها داریم.
وی ضمن اشاره به زمان اختتام کارآزمایی بالینی واکسن نورا اظهار داشت: پیش بینی می شود فاز سه را آذرماه به پایان برسانیم. بنا داریم طی یک ماه پنج میلیون دوز را به تولید برسانیم.
دکتر مسعود سلیمانی دودران مدیر اجرائی کارآزمایی بالینی واکسن فخرا و کووپارس در نشست چالش های پیش روی اجرای فاز ۲ و ۳ مطالعات بالینی واکسن های ایرانی کووید – ۱۹ که بصورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: یکی از چالش ها این است که ما خودمان واکسن را تائید می نماییم.
وی اضافه کرد: چطور می شود ما خودمان واکسن را بسازیم، خودمان تست و تائید کنیم؛ این یک مشکل جدی است.
وی ضمن اشاره به چالش دیگر مطالعات بالینی واکسن عنوان کرد: نداشتن آزمایشگاه مرجع یکی از این چالش ها است که مطالعات را در آینده با مشکل مواجه می کند. لازم است که سازمان غذا و دارو آزمایشگاه مرجعی داشته باشد تا بتواند نمونه ها را بصورت رندوم تحویل بگیرد، مورد آزمایش قرار دهد و چک کند.
به گفته مدیر اجرائی کارآزمایی بالینی واکسن فخرا و کووپارس، ما نمی توانیم برمبنای آزمایش های خودمان بگوییم نتیجه کارآزمایی خوب بوده یا این که ان شاءالله جواب ها درست است بدین سبب لازم است آزمایشگاه مرجعی وجود داشته باشد تا در جایی به غیر از شرکت تست ها صورت گیرد.
سلیمانی تاکید کرد: لازم است که رخدادهای نامطلوب طی دوره کارآزمایی نیز بررسی شود و پیگیری شود.

1400/05/30
13:47:25
0.0 / 5
703
تگهای خبر: آنلاین , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا