علوم هوا فضا

ابر كامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس

ابر كامپیوتر ناسا برای ماموریت فضایی آرتمیس

هوا فضا: معرفی ابر كامپیوتر جدید ناسا به نام Atiken كه توسط شركت HPE ساخته شده و به مانند یك شبیه ساز عمل می كندشركت اچ پی اینترپرایز (HPE) اخیرا ابر كامپیوتر جدیدی را با نام Atiken طراحی و معرفی كرده است كه قدرت پردازشی معادل ۳.۶۹ PFLOPS (پتافلاپس) دارد و می تواند شبیه سازی ورود، فرود و نشستن بر روی ماه را انجام دهد. این ابر كامپیوتر جدید در انبار مخصوص در مركز تحقیقاتی ناسا قرار دارد. این سیستم از پلت فرم (SGI-۸۶۰۰ HPC-High Performance Computer) استفاده می نماید كه از خوشه ای با چگالی بالا به همراه گره های محاسباتی نسل دوم پردازنده Xeon ساخت اینتل و سیستم شبكه ای Mellanox Infiniband بهرهمند است.
Atiken در مجموع از ۱۱۵۰ گره و ۲۲۱ ترابایت حافظه استفاده می نماید كه هر كدام از این گره ها عملكردی مانند دو پردازنده ۲۰ هسته ای بدون شتاب دهنده دارند. در نتیجه این ابر كامپیوتر دارای قدرت نظریه معادل ۳.۶۹ پتافلاپس بوده كه آنرا در رتبه ۵۵ بین ۵۰۰ ابر كامپیوتر برتر ماه ژوئن قرار می دهد.

این ابر كامپیوتر در مركز ماژولار جدید واقع در مركز تحقیقات Ames ناسا در كالیفرنیا قرار دارد. بگفته ناسا، این ابر كامپیوتر در نخستین قطعه كارخانه كه برمبنای مركز داده های مدولار (MDC) طراحی شده، قرار گرفته است.
مركز جدید ناسا توانایی ارتقا به ۱۶ قطعه مختلف به منظور افزایش محاسبه و ذخیره اطلاعات را دارد. همین طور بگفته HPE سیستم خنك كننده آن شامل هوای محیط بیرون، سیستم فن و سیستم چرخشی آب می شود كه این مركز را از برج های خنك كننده و میلیون ها لیتر آب بی نیاز كرده است. هدف ناسا فرستادن فضانوردان به خصوص یك فضانورد زن به قسمت جنوبی ماه تا سال ۲۰۲۴ است٬ كه این ابر كامپیوتر می تواند شبیه سازی این ماموریت را انجام دهد.
tomshardware ۲۱۲۱


منبع:

1398/08/12
15:13:09
5.0 / 5
4010
تگهای خبر: فضایی , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا