هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد؛

اعطای بورسیه و کارت اقامت ویژه برای نخبگان افغان

اعطای بورسیه و کارت اقامت ویژه برای نخبگان افغان

هوا فضا: در شرایط ویژه ای که این روزها کشور افغانستان دارد، معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری از اقدامات این مرکز برای جذب نخبگان با راه اندازی پلت فرم و ایجاد فرآیندی برای دریافت کار و اقامت ویژه برای این دسته از افراد و بورسیه آنها خبر می دهد و یادآور می شود که تابحال ۲۰۰ نفر از برگزیدگان این کشور تایید شدند و با بحرانی تر شدن شرایط، روزانه ۴ درخواست از شهروندان افغانستان به ایران برای بهره مندی از این تسهیلات ارسال می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، نام "افغانستان" با "مهاجرت" عجین شده و امروز خسته تر از همیشه، از ناملایمات سیاسی و اقتصادی و طالبانی است؛ شمارش معکوس برای خروج تدریجی آخرین سربازان نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان در حالی سرعت گرفت که نگرانی اصلی، جلوگیری از فرجامی آشفته است، یعنی سقوط باردیگر افغانستان، جنگ داخلی و آوارگی چندین باره مردم افغانستان.
سرزمینی که امروز افغانستان نامیده می شود، هزاران سال قبل از میلاد مسیح سرزمینی آباد و دارای شهرهای پرجمعیت بوده است. صنایع دستی و سکه های مورد معامله مردم، علومی چون طب، نجوم و ریاضیات و حرفه هایی مثل فلزکاری و بنّایی در این مرز و بوم رواج داشته است و در حفریاتی که باستان شناسان انجام داده اند، انواع مختلفی از وسایل قدیمی به دست آمد که حکایت از تمدن تاریخی این سرزمین دارد.
ولی حالا با سیطره طالبان، جمله "جان پدر کجاستی؟" به مرثیه ای برای همه دختران و زنان و جوانان افغانستانی تبدیل گشته، به امید آنکه روزگاری در زیر یک پرچم واحد، شاد و سرخوش درکشورشان زندگی کنند. ولی حالا "جهان کشوری"، پیشه مردمان افغانستان شده است و بدترین شرایط برای نخبگان این کشور است که دوست دارند دنیا جای بهتری برای زیستن باشد.
خبر کوتاه بود. "تیم رباتیک افغانستان برنده جایزه «چالش کارآفرینی» در بزرگترین جشنواره رباتیک اروپا در تالین پایتخت استونی ناپدید شدند!" البته ساعاتی بعد این خبر اصلاح گردید و خبر حضور این تیم که از دختران نوجوان این کشور بودند، در قطر منتشر می شود و پس از آن این دانش پژوهان افغانستانی، این کشور را به قصد نهایی یعنی کشور مکزیک ترک کردند؛ چونکه حالا افغانستان به غیر از "کرونا"، "طالبان" را هم دارد.
این تیم به مکزیک رفت تا به دور از گزندها، به دانش اندوزی بپردازند چون آنها می دانند، آبادانی افغانستان جز با تحصیل علم میسر نخواهد بود.
هر چند آخر این قصه خوب بوده است ولی اساسا افغانستان سرآمدان زیادی در زمینه های پزشکی، علمی و فرهنگی و ادبی دارد که با "تحولات طالبانی" سرنوشتی جز "جهان کشوری" نمی توان برای آنها متصور شد و این در حالیست که ایران با دارا بودن مرزهای گسترده با این کشور شرقی خود، می تواند پذیرای آنها باشد و یا قوانین را به نفع پذیرش این سرآمدان به شکلی تغییر دهد که نه فقط در توسعه اکوسیستم نوآوری ایران موثر باشند بلکه بتوانند در روزگاری که صلح و دوستی در این کشور حاکم شد، در آبادانی کشور خود ایفای نقش کنند.
شاید به همین دلیلهای باشد که ایران دراین زمینه از سال ۹۷ اقدام نموده است و بگفته معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری باتوجه به شرایط موجود در این کشور، در تلاش است تا پروسه جذب این افراد و خانواده های درجه اول آنها در مدت زمان کوتاه تر یک تا دو هفته ای صورت گیرد.
وی از راه اندازی پلتفرمی برای جذب نخبگان این کشور سخن به میان می آورد که با شدید شدن وضع خطرناک در این کشور هم اکنون روزانه ۳ تا ۴ درخواست برای بورسیه شدن در دانشگاه های کشور به ایران ارسال می شود.


ساماندهی اقامت نخبگان افغانستانی در ایران
سیدعلی حسینی، معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اقدامات معاونت علمی برای پذیرش نخبگان اتباع خارجی در ایران، اظهار داشت: در گذشته به یکسری از اتباع خارجی کارت "اقامت ویژه" اعطا می شد و در اسفند ماه سال ۱۳۹۷، برمبنای مصوبه هیات دولت، بخش نخبگان و متخصصان و کارآفرینان خارجی و بین المللی به ما سپرد شد تا ما برای این دسته از افراد کارت اقامت ویژه دریافت نماییم.
وی کارت اقامت ویژه را کارتی دانست که به اتباع خارجی در صورت دارا بودن شرایط خاص و کسب امتبازات لازم اعطا می شود و به دارنده این کارت، اقامت ۳ ساله، ۵ ساله و یا ۱۰ ساله داده می شود.
حسینی با تاکید بر این که تبعه خارجی دارنده کارت اقامت ویژه، شهروند ایرانی قلمداد خواهد شد که فقط حق رای ندارد، اظهار نمود: نخبگان افغانستانی که در ایران حضور داشتند، با مشکلات زیادی مواجه بودند که این مشکلات از دریافت گواهینامه تا افتتاح حساب بانکی را شامل می شود و این افراد حتی اگر در رشته های پزشکی تحصیل کرده باشند، مجاز به داشتن مطب در ایران نیستند.
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری افزود: علاوه بر آن عناوین شغلی تعریف شده برای اتباع افغانستانی در ایران حدود ۱۰ تا ۲۰ مورد و بیشتر مشاغل کارگری است و آنها نمی توانستند شغل های دیگری داشته باشند؛ بدین جهت اعطای کارت ویژه اقامت کمک بسیار خوبی برای اتباع نخبه و برتر است که بتوانند جذب دانشگاه ها بعنوان عضو هیات علمی شوند و یا مبادرت به تاسیس شرکت های دانش بنیان کنند.
وی با اعلان اینکه البته این قانون تنها مشمول اتباع افغانستانی نیست، بلکه شامل سایر اتباع خارجی می شود، افزود: ما دراین زمینه از سال ۱۳۹۷ شروع به کار کردیم و نخستین اقدام دراین زمینه این بوده است که یکسری از انجمن های تخصصی افغانستانی ها را بمنظور برگزاری جلساتی با آنها شناسایی نماییم و پیرو آن با حدود ۳۰ نفر از کارآفرینان برتر افغانستانی که در ایران حضور داشتند، جلسه ای برگزار کردیم.
حسینی با تاکید بر این که افراد حاضر در این نشست یا خودشان شرکت دانش بنیان داشتند و یا اشتغال زایی کرده بودند و از کارآفرینان مقیم ایران بودند، افزود: همین طور یک جلسه هم با افراد آکادمیک اتباع افغانستانی مانند نفرات برتر کنکور، برگزیدگان المپیاد و اساتید حق التدریس دانشگاه ها برگزار کردیم و برمبنای آن پلتفرمی طراحی شد و این پلت فرم از یکی دو سال قبل تا حالا در قالب سایتی به آدرس iconnect.ist.ir دردسترس است.
بگفته وی تا حالا از رزومه بیش از ۲۰۰ نفر از نخبگان افغانستانی که در ایران هستند، در کارگروه کمیسیون اتباع خارجی دفاع شده و به تایید این کارگروه رسیده و الان به آنها کارت اقامت ویژه داده شده است.
این مقام مسؤول با تاکید بر این که نخبگان مورد تایید و همین طور خانواده های آنها می توانند از این کارت استفاده کنند، تصریح کرد: ۸۰ درصد این افراد را افغانستانی ها می سازند و در بین آنها اتباعی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، سوریه، لبنان و عراق هستند که یا در زمینه آکادمیک و در دانشگاه ها موفق بودند و یا خودشان کارآفرین و یا در شرکت های دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند و ما توانستیم برای این دسته از اتباع خارجی کارت اقامت ویژه دریافت نماییم که در مدت ۳ تا ۵ سالی که در ایران هستند، با خیال آسوده تری به کارهای خود ادامه دهند.
حسینی با اعلان اینکه با این اقدام این افراد نیاز به تمدید ویزا و اقامت نخواهند داشت، اشاره کرد: این کارت قابل تمدید شدن است، به این معنا که اگر کارت اقامت آنها ۳ ساله باشد و بعد از این مدت در صورتیکه همچنان شرایط لازم را داشته باشند، مدت اقامت آنها به مدت ۵ سال و بعد به مدت ۱۰ سال تمدید خواهد شد.


اولین گام برای جذب نخبگان افغانستانی
وی به تشریح جزییات جذب نخبگان افغانستانی پرداخت و توضیح داد: در سال ۱۳۹۹ از طرف سفیر این کشور پیامی به ما ارسال شد که ۱۰۰ نفر در کنکور افغانستان شناسایی شده اند و بلافاصله ما با آنها تماس گرفتیم و از این تعداد ۸۰ نفر آنها علاقمند بودند که در دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.
حسینی با بیان آنکه در آن زمان کشورهای عربستان، ترکیه و سایر کشورها فرصت داشتند تا از این افراد دعوت کنند، اضافه کرد: با توجه به این که انتخاب این برگزیدگان، ایران بود، ما با چند دانشگاه برای جذب این افراد برگزیده مذاکره کردیم و در نهایت بعد از حدود چهار ماه ۴ دانشگاه کشور آمادگی خودرا برای جایابی و جذب این افراد اعلام نمودند که شامل دانشگاه های "شهید بهشتی"، "صنعتی امیرکبیر"، علوم پزشکی شهید بهشتی" و "علوم پزشکی یزد" می شود.
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که در این طرح، این افراد برگزیده بورسیه معاونت علمی خواهند شد، تصریح کرد: این که معاونت علمی نهاد بورسیه کننده این افراد است، با این چهار دانشگاه به توافق رسیدیم.
بگفته وی در قالب این طرح یک گروه ۳۰ نفره در ایران حضور دارند که در دانشگاه های امیرکبیر و شهید بهشتی جایابی شدند و یک گروه ۲۰ نفره هم به ایران خواهند آمد.
حسینی با اعلان اینکه ۱۵ نفر از این ۸۰ نفر هم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به تحصیل خواهند شد، افزود: حدود ۷۰ نفر از این افراد تا مهر ماه سال جاری در ایران حضور خواهند داشت. این افراد، کسانی هستند که ۱۰۰ برتر کنکور افغانستان و افراد مستعدی هستند و برنامه داریم که در دوره چهار ساله که این افراد مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، بتوانند وارد اکوسیستم نوآوری ایران شوند و یا در شرکت های دانش بنیان مشغول به فعالیت شوند و یا دانشجویان افغانستانی که در رشته های پزشکی مشغول به تحصیل هستند، بتوانند در بیمارستان ها حضور یابند.
وی اشاره کرد: این روش باعث خواهد شد که اگر این افراد زمانی به کشور خود بازمی گردند، با رزومه خود مشغول به فعالیت شوند و یا در صادرات محصولات ایرانی نقش ایفا کنند.
حسینی با اعلان اینکه اغلب افراد موثر کشور افغانستان، تحصیلکردگان دانشگاه های ایران هستند، تصریح کرد: اجرای این طرح باعث خواهد شد که ارتباطات علمی و فناورانه بوسیله همین افراد میان دو کشور تقویت شود.


تلاش برای جذب بالاترین های مقاطع تحصیلات تکمیلی
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری افزود: امسال به دنبال این هستیم که نفرات برتر افغانستانی ها را شناسایی نماییم، ولی رویکرد ما بیشتر به سمت بورسیه کردن دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر است. ادامه اجرای این طرح در ایران باعث خواهد شد که پروسه بورسیه در کشور ساماندهی گردد.
وی با تاکید بر این که اعطای بورسیه برمبنای یکسری شاخص ها است، افزود: بورسیه اعطا شده "بورسیه الف" یا نوع A است که شامل ثبت نام در دانشگاه ها، هزینه خوابگاه و تغذیه آنها می شود.
حسینی در پاسخ به این پرسش که اگر این اتباع بورسیه بتوانند وارد کارشناسی ارشد شوند، آیا باز هم از تسهیلات بورسیه استفاده می کنند یا خیر، پاسخ داد: تلاش داریم که در مدت چهار سالی که این افراد در دانشگاه ها مشغول به فعالیت هستند، نظارت داشته باشیم و با دانشگاه ها هم مکاتبه کردیم که به این دانشجویان صرف یک دانشجوی بورسیه دیده نشوند؛ بدین جهت فعالیت این دانشجویان رصد خواهد شد و در صورتیکه پویایی لازم را داشته باشند، کارت ویژه اقامت خواهند داشت.
بگفته وی اگر این افراد دوره کارشناسی خودرا با موفقیت طی کنند و فاکتورهای بنیاد ملی نخبگان را داشته باشند، می توانند از تسهیلات بنیاد در دوره کارشناسی ارشد بهره مند شوند.
حسینی، معدل، فعالیت فرهنگی، ثبت اختراع را همچون فاکتورهای بهره مندی اتباع خارجی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در مقطع کارشناسی ارشد دانست و اضافه کرد: هم اکنون ازطریق کمیسیونی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارجی، تلاش می نماییم تا آخر مهر ماه طرحی را عرضه نماییم که برمبنای آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سالانه ۱۰۰ نفر از اتباع خارجی را بورسیه کند.


تمایل اتباع خارجی در تاسیس شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری، رویکرد اصلی معاونت علمی در اجرای طرح بورسیه اتباع خارجی را تاسیس شرکت دانش بنیان از طرف اتباع خارجی و یا فعال شدن آنها در شرکت های دانش بنیان عنوان نمود و تصریح کرد: بر این اساس مقرر است تعهدی از آنها گرفته شود که حتما پس از فارغ التحصیلی به همان اندازه ای که ایران آنها را بورس کرده است، در شرکت های دانش بنیان مشغول به فعالیت شوند.
وی افزود: درباب تاسیس شرکت های دانش بنیان از طرف این افراد، باید گفته شود که اگر بتوانیم برای آنها کارت اقامت ویژه بگیریم می توانند از تسهیلاتی که کارآفرینان ایرانی برای تاسیس شرکت بهره مند می شوند، مانند معرفی به شتابدهنده ها، مراکز رشد و صندوق های VC، آنها هم بهر مند شوند و این طرح در دستور کار است.
حسینی، هدف از اجرای این طرح را وارد شدن آنها در اکوسیستم کارآفرینی ایران و استفاده از آنها بعنوان نمایندگان صادراتی ایران در کشورهای هدف عنوان و افزود: ما از سال ۹۸ که پلت فرم I-Connet را راه اندازی کردیم، تا حالا ۲۰۰ نفر از افغانستانی هایی را که مشتاق حضور در ایران بودند، جذب کردیم و از زمانی که این تحولات در کشور افغانستان رخ داده است، اقدامات ترویجی و اطلاع رسانی بوسیله شبکه های فعال را اجرائی کردیم تا این پلت فرم به این افراد معرفی شود و الان روزانه ۳ تا ۴ نفر درخواست خودرا در این سامانه به ثبت می رسانند.
وی اشاره کرد: ما هم اکنون درحال تسریع در فرآیندها هستیم تا مبحث اقامت نخبگان که در رابطه با مبحث کاری ما است، به سرعت انجام شود؛ به شکلی که در مدت یک تا ۲دو هفته تاییدیه بگیرند و به ایران بیایند.
به گفته ی ایشان، تسهیلات اقامتی معاونت علمی ریاست جمهوری شامل افراد نخبه و خانواده درجه اول آنها می شود.
منبع:

1400/06/06
08:29:51
0.0 / 5
714
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا