هوافضا- علوم هوایی

در دوران رحیمی، در حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم چه گذشت؟

در دوران رحیمی، در حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم چه گذشت؟

به گزارش هوا فضا دکتر رضا نقی زاده، مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تشریح اقدامات حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم در بازه زمانی مرداد 1399 الی مرداد 1400 پرداخت.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، نقی زاده درمورد برنامه ریزی و سیاست گذاری راهبردی و ارزیابی عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف، در یک سال گذشته که مسئولیت این بخش را غلامحسین رحیمی برعهده داشته، اظهار نمود: یکی از اقدامات محوری در این حوزه تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف (سال 1400) است که این برنامه مشتمل بر 9 سیاست کلان و 37 سیاست اجرایی از شروع سال 1400 در معاونت پژوهش و فناوری در حال اجرا می باشد و نظارت بر حسن انجام آن بر عهده حوزه پژوهش و فناوری است.

وی اضافه کرد: تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی حوزه پژوهش و فناوری وزارت (1399-1400) دیگر اقدام این معاونت است که این برنامه در چارچوب پنج طرح راهبردی و 15 برنامه عملیاتی در حوزه پژوهش و فناوری از مرداد ماه سال 1399 به صورت عملیاتی در حال اجرا می باشد.

مشاور معاون پژوهش و فناوری درمورد تعداد مأموریت های واگذار شده به مراکز پژوهشی و فناوری و انجمن های علمی خاطرنشان کرد: 17 مأموریت به مراکز پژوهشی و فناوری و انجمن های علمی واگذار شده است که شامل: پنج مأموریت به مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، یک مأموریت به موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، یک مأموریت به ایرانداک، پنج مأموریت به انجمن های علمی علوم پایه و پنج مأموریت به انجمن های علمی برتر علوم انسانی و اجتماعی می شود.

وی درمورد نظام آماری و گزارشات عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف اظهار داشت: از اقدامات محوری در این عرصه میتوان به گزارش اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت تحقق سیاست های کلی علم و فناوری (این گزارش با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در 263 صفحه در سال 1400 منتشر شد)، مشارکت در تدوین گزارش تحقق سیاست های کلی علم و فناوری جهت عرضه به شورای نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام (این گزارش در همکاری نزدیک با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خرداد سال 1400 نهایی گردید)، گزارش عملکرد پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف (1399) (این گزارش در مرداد سال 1400 بر مبنای شاخصهای تعریف شده منتشر شد) و گزارش های آنلاین پژوهش، فناوری و نوآوری (10 گزارش آنلاین پژوهش، فناوری و نوآوری بر مبنای داده های در دسترس تهیه شده است. طراحی گرافیکی آنها در چارچوب داشبورد هم پیشبینی شده است) اشاره نمود.

وی در ادامه سخنان خود به پنجره واحد خدمات پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف اشاره نمود و اضافه کرد: ایجاد نخستین درگاه الکترونیکی واحد (پنجره واحد) پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف در چارچوب یک سامانه همچون اقدامات محوری در این حوزه است. در این درگاه کلیه سامانه ها مشتمل بر 33 سامانه پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف به صورت یکپارچه قرار گرفته اند. همینطور 19 سامانه به صورت SSO به پنجره واحد متصل شده اند. این سامانه از تابستان 1400 آغاز به فعالیت نموده است و تا تاریخ 6 شهریور بیشتر از 35 هزار اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه ثبت شده است. آدرس سامانه از راه mapfalogin.msrt.ir یا mapfa.msrt.ir در دسترس می باشد.

وی تصریح کرد: ایجاد شش زیر سامانه جدید خدمات الکترونیک (شش زیر سامانه ویژه پژوهشگران پسادکترا، ارتباط با معاون و رئیس حوزه پژوهش و فناوری، علم سنجی، گزارش عملکرد، ثبت قراردادهای پژوهشی و فناوری در سال 1400 در جهت دولت الکترونیک ایجاد شد) از دیگر اقدامات پنجره واحد خدمات پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف است.
رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه به مشارکت در تدوین آیین نامه ها و شیوه نامه های پژوهش و فناوری وزارت (مشارکت در تدوین آیین نامه بکارگیری پژوهشگران پسادکترا، دستیاران پژوهشی، شیوه نامه داخلی برگزاری جلسات شورای مدیران، شیوه نامه برگزاری کارگروه مشاوران)، تعداد بازدیدهای میدانی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری و جلسات شورای مدیران (مشارکت و هماهنگی بیشتر از 25 بازدید میدانی از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری سراسر کشور و برگزاری 12 جلسه شورای مدیران) و عقد تفاهمنامه با سازمان ها و نهادهای مختلف(پی گیری عقد تفاهمنامه جهت توسعه فعالیتهای پژوهشی و فناوری با ستادکل نیروهای مسلح، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاددانشگاهی و...) بعنوان اقدامات محوری در آیین نامه ها و سازوکارهای اجرایی پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت عتف اشاره نمود.
بنا بر این گزارش، حوزه پژوهش و فناوری وظیفه برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی امور را در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برعهده دارد.
منبع:

1400/06/08
21:19:47
0.0 / 5
822
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا