علوم هوا فضا

خدمات حمایتی صندوق نوآوری جهت راه اندازی خط تولید در خارج

خدمات حمایتی صندوق نوآوری جهت راه اندازی خط تولید در خارج

به گزارش هوا فضا معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق از شرکتهای دانش بنیان جهت راه اندازی خط تولید در سایر کشورها اطلاع داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا سیاوش ملکی فر، در وبینار توسعه صادرات محصولات حوزه تجهیزات پزشکی به کشور بوسنی و هرزگوین که امروز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن اشاره به حمایت صندوق نوآوری از راه اندازی خط مونتاژ و بسته بندی شرکتهای دانش بنیان در خارج از کشور، اظهار داشت: پایگاه اختصاصی صادراتی به منظور عرضه محصولات شرکتهای دانش بنیان در بوسنی به راه افتاده است.
وی با اشاره به اینکه برای ورود به این پایگاه صادراتی احتیاج به عقد قرارداد است، اظهار نمود: صندوق نوآوری برای راه اندازی خط مونتاژ، بسته بندی و "فینیشینگ" در خارج از کشور به شرکتهای دانش بنیان تسهیلات اعطا می کند.
بازار صادراتی ایران که دیده نشده است
در این وبینار افشین کلاهی، رئیس مجمع تشکل های ایران هم با عرضه آمار و جزئیاتی از کشور بوسنی و هرزگوین، این کشور را پایگاه خوبی برای صادرات ایران برشمرد و اظهار داشت: طبق آمار موجود، صادرات ایران به بوسنی ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار است.
وی افزود: رشد صادرات بوسنی در حوزه های دارویی، تجهیزات پزشکی، خودرو و IT بوده است. ضمن این که با بررسی المان هایی مانند شاخص پیچیدگی اقتصادی، تولید ناخالص ملی و همینطور قانون موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و بوسنی که تا کنون استفاده چندانی از آن نشده است، در می یابیم میتوان به نفع شرکتهای دانش بنیان ایرانی از این خصوصیت ها بهره برد.
کلاهی ضمن عرضه توضیحاتی پیرامون پایگاه صادراتی ایران در بوسنی، تصریح کرد: فعالیت در حوزه هایی مانند دارو و تجهیزات پزشکی، کشاورزی، پتروشیمی، فناوری اطلاعات و صنعت ساختمان می تواند برای کشور آورده های قابل توجهی به همراه داشته باشد.
دید جهانی برای توسعه صادرات دانش بنیان
رضا کمپانی، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی هم اظهار داشت: صادرات تجهیزات پزشکی محدود است و نسبت به صادرات حوزه های دیگر مانند صنایع غذایی خیلی بالا نیست، اما چون با جان بیماران در ارتباط می باشد، بسیار پرارزش است.
وی با تکیه بر این که ایران می تواند مواد "های تک" و اولیه صنعت تجهیزات پزشکی را با ایجاد خط تولید در خارج از کشور تهیه نماید، اظهار داشت: بوسنی پایگاه خوبی برای صادرات ایران است، اما باید نکاتی را در نظر بگیریم اول این که تنها بوسنی مد نظرمان نباشد و دید جهانی داشته باشیم و دیگر این که بر پایه کار تولید محور فعالیت نماییم.
ضرورت بهره گیری شرکتهای ایرانی از موقعیت اقتصادی بوسنی
جابر وثیق، رایزن اقتصادی سفارت ایران در بوسنی و هرزگوین با اشاره به اینکه بوسنی از موقعیت اقتصادی خوبی برخوردار می باشد و باید از آن بهره برد، اظهار داشت: حدود ۷۵ درصد مبادلات بوسنی با کشورهای اتحادیه اروپایی و ۲۵ درصد با کشورهای خارج از قاره اروپا است.
در این جلسه، شرکتهای حاضر به عرضه دغدغه های خود در خصوص مشکلات موجود در تبادلات بانکی، مسائل مالیاتی، مشکلات حمل و نقل دریایی و صادرات از راه دریا به بوسنی و تحریم های موجود ضد ایران و مسلمانان و روابط سیاسی که بر حوزه اقتصادی و تجاری اثر منفی می گذارد، اشاره کردند و درباره این موضوعات بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
منبع:

1400/08/13
20:45:11
0.0 / 5
672
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا