هوافضا- علوم هوایی
از سوی رئیس جمهور به تصویب رسید؛

تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران

تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران

هوا فضا: رییس جمهور اساسنامه تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران را در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، از سال ۱۳۹۱، تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران در قالب اساسنامه ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شد. این اساسنامه چند روز گذشته برمبنای دستور حجت الاسلام رئیسی رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید. دکتر ایمان افتخاری رییس صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران امروز در نشستی خبری که درباب موضوع تبدیل این صندوق به بنیاد علم ایران برگزار شد، اظهار داشت: طی سالهای قبل کارهای صندوق دستخوش تغییر و تحولاتی شده است.
وی با اعلان اینکه از سال ۹۱ تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به بنیاد علم ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شد اظهار داشت: سه شنبه گذشته با دستور رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی این مساله در قالب اساسنامه ای به تصویب رسید.
افتخاری اشاره کرد: تصویب این اساسنامه شروع یک توسعه اثرگذار در صندوق بوده و در حقیقت با تمرکز بر پژوهش های پایه کارهای بنیاد علم ایران ادامه پیدا می کند.
رئیس بنیاد علم ایران با اعلان اینکه تغییر چندانی در کارهای صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران صورت نمی گیرد اظهار داشت: اما برخی وظایف که بر عهده این صندوق بوده حالا با تبدیل شدن به بنیاد علم ایران توسط نهادهای دیگر دنبال می شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر بودجه با تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران به بنیاد علم ایران اظهار داشت: ما تصمیم گیرنده در بودجه نیستیم اما ممکنست در بدنه دولت تغییراتی درباب بودجه این بنیاد صورت گیرد.
افتخاری افزود: نحوه عملکرد صندوق پشتیبانی از پژوهشگران از نظر اجرائی مشابه دانشگاه ها تعریف می شود و این تکلیف را مشخص می کند که همانند نهادهای مالی و بانکی از هر پژوهشی حمایت نکند؛ در حقیقت صندوق حوزه های پژوهشی که به رسمیت شناخته شدند را مورد حمایت قرار می دهد.
وی با اشاره به عملکرد بنیاد علم ایران اظهار داشت: اصلی ترین فعالیت این بنیاد در سه محور طرح های پژوهشی، پشتیبانی از پژوهش های پسادکتری و پشتیبانی از رساله های دکتری است که این رویه همچنان در بنیاد علم ایران مورد پیگیری قرار می گیرد.
به گفته رییس بنیاد علم ایران، صندوق همیشه پژوهش های پایه و کاربردی را مورد حمایت قرار داده و تا حالا طی ۱۵ سال تشکیل صندوق بیش از ۸ هزار پروژه پژوهشی را پشتیبانی کرده تا به ثمر برسد.
وی با تاکید بر این که ساز و کار پشتیبانی از پروژه های پژوهشی در این صندوق مبتنی بر وام نبوده، اظهار داشت: این تحقیقات بلاعوض بوده، همانطور که در سایر کشورها در بنیادهای مشابه این حمایت ها صورت می گیرد.
حمایت از ۱۱۰۰ پروژه پژوهشی بصورت سالانه
افتخاری با اعلان اینکه طی ۵ سال اخیر بصورت میانگین و سالانه ۱۱۰۰ پروژه را مورد حمایت قرار دادیم، اظهار داشت: طی ۱۵ سال از تشکیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و نوآوران پشتیبانی از پروژه ها به مرور بالا رفته است.
همکاری با صد دانشمند کشور
رئیس بنیاد علم ایران با اعلان اینکه در این بنیاد با ۱۰۰نفر از دانشمندان کشور همکاری مستقیم داریم اظهار داشت: این افراد در دانشگاه ها و خیلی از امور کشور دست دارند یا باخبر هستند. بدین جهت ما در بنیاد با مشورت آنها پروژه های مساله محور و مورد نیاز کشور را به تصویب برای حمایت می رسانیم.
افتخاری در ادامه با اشاره به فرخوان های موفق در بنیاد علم ایران اظهار داشت: یکی از این فراخوان های درباب تشکیل گروه های تحقیقاتی مشترک بین ایران و روسیه بود.
رئیس بنیاد علم ایران اضافه کرد: ۳۸۰ پروژه مشترک بین محققان ایرانی و روسیه ای به این فراخوان ارسال شد. مقرر است از ۴۱ طرح مشترک بصورت همکاری مشترک حمایت شود تا این پروژه ها به نتیجه برسند.
وی با اشاره به پروژه های مشترک ایران و چین اظهار داشت: با آکادمی علوم چین در قالب صندوق راه ابریشم به توافقاتی رسیده ایم که از پروژه حوزه های انرژی تجدیدپذیر و مهندسی زیستی حمایت نماییم.
رئیس بنیاد علم ایران با اعلان اینکه از این فرخوان ۳۵ طرح دریافت کردیم اظهار داشت: مقرر است ۵ پروژه بصورت مشترک بین محققان ایرانی و چینی مورد حمایت قرار بگیرند و به هر یک از این پروژه ها تا سقف ۳ میلیارد تومان از طرف ایران و ۱۲۰ هزار دلار از طرف آکادمی علوم چین تامین مالی می شوند.
افتخاری با اشاره به فراخوان مشترک با آلمان اضافه کرد: این تفاهم نامه باز است و هنوز به نتیجه نرسیده و چنین مورد مشابهی با برزیل هم داریم.
رئیس بنیاد علم ایران با تاکید بر توسعه کارهای بین المللی بواسطه پروژه های تحقیقاتی افزود: همین طور فراخوانی در زمینه بهداشت داشته ایم که برمبنای توافقات صورت گرفته از ۲۰ طرح مشترک بین پژوهشگران کشور حمایت می نماییم. میزان تامین مالی پروژه ها در این فرآیند همکاری ۶۰۰ میلیون تومان است.
به گفته وی همین طور فراخوان دیگری در زمینه انرژی، تغییرات اقلیم، مدلسازی و تحلیل سیستم های ییشرفته داریم که پژوهشگران می توانند پروژه های خودرا تا ۳۰ آبان ماه به بنیاد علم ایران ارسال نمایند. ما می توانیم از پروژه های تایید شده تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان حمایت نماییم.
سید مسعود امینی معاون آینده پژوهشی در ادامه این جلسه اشاره کرد: فراخوان های چالشی بنیاد علم ایران در سه محور «بحران های جاری کشور»، «نیازهای پژوهشی آنی» و «پروژه های مرز دانشی» تقسیم بندی می شوند.
وی اضافه کرد: اگر پروژه هایی در هر حوزه ای مورد تایید بنیاد علم ایران قرار بگیرد از آنها حمایت می نماییم تا در نهایت به یک فناوری تبدیل گردد و مردم نتیجه این فناوری را حس کنند.

همچنین در ادامه علی عبدالعالی معاون ترویج علم بنیاد علم ایران نیز درباب سایر برنامه های این نهاد اظهار داشت: یکی از برنامه های این بنیاد مسابقه ای بین دانشجویان دانشجویان دکتری، ارشد و کارشناسی است؛ این دانشجویان می توانند پایان نامه های خودرا در قالب فیلم های ۳ دقیقه ای به بنیاد علم ایران ارسال نمایند تا برمبنای معیارهایی که داریم به آنها جایزه بدهیم.
وی با اشاره به برنامه دیگر بنیاد علم ایران اظهار داشت: موضوع معلمان خلاق با مهارت های خاص تدریسی نیز از دیگر برنامه های بنیاد علم ایران بشمار می رود که در قالب برنامه «پلاسما» برگزار می شود؛ بناست که در این برنامه از معلمانی که روشهای خاصی برای تدریس دارند تقدیر نماییم تا این موضوعی ترویجی میان معلمان باشد.


منبع:

1400/08/17
09:38:21
0.0 / 5
604
تگهای خبر: سیستم , فناوری , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا