هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

پیگیری تفاهم نامه های نمایشگاه تستا در دبیرخانه دائمی

پیگیری تفاهم نامه های نمایشگاه تستا در دبیرخانه دائمی

به گزارش هوا فضا مدیر پژوهش و فناوری دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر اجرائی نمایشگاه تستا از تصویب راه اندازی دبیرخانه دائمی نمایشگاه تستا آگاهی داد و اظهار داشت: تبدیل تفاهم نامه های نمایشگاه تستا به قرارداد بوسیله این دبیرخانه پیگیری خواهد شد.


پیام چینی فروشان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جزییات برگزاری نمایشگاه تستا (تقاضای ساخت و تولید ایرانی)، اظهار داشت: در نمایشگاه امسال تستا تعدادی از سازمان ها و ارگان ها از طرف وزارتخانه های مربوط حضور بهم رساندند و این ارگان ها نیازهای خودرا در آن ارائه کردند.
وی با اشاره به حضور مجموعه های فناوری چون پارک نوآوری صنعت نفت و پژوهشگاه نیرو در این نمایشگاه، اشاره کرد: این پارک مجموعه نیازهای شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، شرکت پالایش و پخش پتروشیمی را در این نمایشگاه عرضه نمود، ضمن آنکه پژوهشگاه نیرو نیز مجموعه نیازهای سازمان های تابعه وزارت نیرو را ارائه داد.
چینی فرشان با اعلان اینکه تعدادی از شرکت هایی چون راه آهن مستقیما نیازهای خودرا در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند، تصریح کرد: امسال پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در این نمایشگاه حضور داشت و مجموعه نیازهای سازمان انرژی اتمی را در آن ارائه کرد.
مدیر پژوهش و فناوری دبیرخانه شورای عالی عتف، با تاکید بر این که در این نمایشگاه در مجموع ۴۱ سازمان و شرکت در نمایشگاه نیازمندی های خودرا معرفی کردند، اظهار داشت: بیشتر سازمان ها پیش از برگزاری نمایشگاه، نیازهای خودرا برای ما ارسال کردند و به زودی این نیازها در سامانه اجرائی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) بارگذاری خواهد شد و تا حالا بیش از ۱۲۰۰ نیاز تجمیع شده است و این نیازها اولویت بندی خواهد شد تا به سرعت به آنها رسیدگی شود.
بگفته وی حوزه هایی که موفق شدند در نمایشگاه تستا تفاهم نامه منعقد کنند در اولویت رسیدگی قرار خواهند گرفت و سایر نیازها نیز در طول سال به روز رسانی و مورد ارزیابی و رسیدگی خواهد شد.
چینی فروشان از راه اندازی دبیرخانه دائمی تستا آگاهی داد و افزود: به روز رسانی این نیازها با راه اندازی این دبیرخانه سرعت بیشتری خواهد گرفت و محدود به یک دفعه در سال نمی گردد.
دبیر اجرائی نمایشگاه تستا با اعلان اینکه ما از همه مجموعه ها جهت شرکت در این نمایشگاه دعوت کرده بودیم، اشاره کرد: در طول نمایشگاه تفاهم نامه میان عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان نیازها منعقد خواهد شد و برای تبدیل آنها به قرارداد در دبیرخانه تستا پیگیری می شود. ما تجربه دو دوره برگزاری تستا را به کار گرفتیم و توانستیم در بیست و ششمین جلسه شورای عالی عتف مصوبه تشکیل دبیرخانه دائمی این نمایشگاه را دریافت نماییم.
وی با اعلان اینکه یکی از نقاط ضعف دوره های قبلی این نمایشگاه آن بود که تنها تفاهم نامه ها پیگیری می شد و درباب نیازهای ارائه شده، هیچ پیگیری خاصی صورت نمی گرفت، افزود: ما دراین زمینه پروسه و سیستمی نداشتیم، ولی با راه اندازی این دبیرخانه دائمی که همه دستگاهها عضو هستند، موضوع تفاهم نامه ها و رسیدگی به نیازها در طول سال پیگیری می شود.
چینی فروشان یکی از وظایف این دبیرخانه را تامین مالی قراردادها عنوان نمود و تصریح کرد: در مصوبه ای که از جلسه شورای عالی عتف دریافت شد، نهادهایی چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف به تامین مالی تفاهم نامه هایی هستند که در دبیرخانه دائمی نمایشگاه تستا هستند.
وی افزود: برمبنای آخرین آمارها تا حالا بیش از ۵۰ تفاهم نامه در نمایشگاه تستا امسال منعقد شده است، ولی این آمارها کامل نشده است.
مدیر پژوهش و فناوری دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این پرسش که تا حالا بیشتری قراردادهای منعقد شده مربوط به کدام نهاد بوده است، اظهار داشت: در سال قبل از آنجا که شهرداری حضور داشته است، بیشترین نیاز را عرضه و بیشتری تفاهم نامه ها را منعقد کرده است و در نمایشگاه سال جاری نیز وزارت دفاع بیشترین تعداد انعقاد قراردادها را داشته است.
وی با تاکید بر این که در نمایشگاه سال جاری وزارت نفت و پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای بسیار فعال بودند، تصریح کرد: در سالهای قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد از تفاهم نامه هایی که در ضمن نمایشگاه تستا منعقد شد، تبدیل به قرارداد شده است.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، برمبنای بند "ح" تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، شرکت­ ها، بانک ­ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (۳) قانون مذکور، مکلف هستند در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خود مندرج در آن پیوست را در مقاطع سه ­ماهه به میزان ۲۵ درصد به حساب خاصی نزد خزانه­ داری کل کشور واریز نمایند تا در امتداد حل مسائل و مشکلات خود بوسیله توافق­ نامه با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شامل دولتی و غیر دولتی و جهاد دانشگاهی و در قالب طرح (پروژه)های کاربردی، عناوین پایان­ نامه های تحصیلات تکمیلی، طرح (پروژه) های پسادکتری و طرح(پروژه)های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند.
این قانون در سال ۱۳۹۷ با عنوان بند (ط) تبصره ۹ شروع شد و در سال ۱۳۹۸ با عنوان بند (ح) تبصره ۹ ادامه یافت.
دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات نیز به­ منظور بسترسازی و تسهیل در اجرای این قانون، سامانه اجرائی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) را طراحی و راه­ اندازی کرده است و با این اقدام تمامی فرایندها و اقدامات مربوط به ثبت اولویت­ های پژوهشی و اعلام فراخوان، دریافت پیشنهادها، ثبت قرارداد بین شرکت ­ها و نهادهای علمی و پژوهشی، ثبت گزارشات پیشرفت و تخصیص اعتبارات بوسیله این سامانه انجام می گیرد.
منبع:

1400/10/05
23:25:50
0.0 / 5
640
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا