هوافضا- علوم هوا فضا
ستاری مطرح كرد

ضرورت جذب کمک ها از جانب صندوق توسعه ملی در بخش صادرات

ضرورت جذب کمک ها از جانب صندوق توسعه ملی در بخش صادرات

به گزارش هوا فضا معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی، از گذشته یکی از محورهای توسعه اقتصاد دانش بنیان بوده است، اظهار داشت: این صندوق، کمک های بسیاری به توسعه اقتصاد دانش بنیان داشته و به تعهداتش عمل کرده، بگونه ای که تابحال بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، ضمن بازدید از نمایشگاه محصولات و دستاوردهای دانش بنیان صادراتی ایران ساخت، در جهت سیاست های محوری دولت و برای تسهیل و توسعه سرمایه گذاری در بخش دانش بنیان و فناور تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
ستاری با اشاره به اینکه دستاوردهای صادراتی عرضه شده در این نمایشگاه ماحصل اقدامات و حمایت های صندوق توسعه ملی است، اضافه کرد: بخش عمده ای از عملکرد درخشانی که در نمایشگاه مشاهده شد، در نتیجه تسهیلاتی است که صندوق به این شرکت ها اعطا کرده است. تسهیلاتی که سبب شده تا این شرکت ها، به تدریج بزرگ شده و امروز به تولید چنین محصولاتی در ابعاد صادراتی همت کنند.
ضرورت ایجاد زیرساخت های صادراتی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از وجود پیچیدگی های صادرات محصولات دانش بنیان و لزوم توجه به استانداردها و سازوکارهای صادراتی گفت و افزود: یکی از بزرگترین مشکلات در این حوزه، رقبای قدیمی و بزرگی است که در بازار وجود داشته و دارد و همین، زمینه ظهور یک رقیب جدید را با مشکلات و سختی هایی مواجه می کند. همینطور شرکتی که می خواهد وارد زیست بوم کشوری که می خواهد صادرات به آنجا صورت بگیرد، شود، تائیدیه ها و استانداردهای خاصی را می خواهد که دریافت آنها، گاه تا سال ها زمان می برد.
ستاری بیان اینکه شرکتهای حاضر در این نمایشگاه، از بخش خصوصی هستند، بر اهمیت پشتیبانی از این شرکت ها تصریح کرد و اضافه کرد: ما الان شرکتهای خصوصی داریم که مشغول تولید واکسن انسانی هستند در حالیکه چنین نگاهی در کشور ما سابقه نداشته است. بعنوان مثال واکسن کووید ۱۹ اسپایکوژن، حتی یک ریال از دولت تقاضا نکرده و ارز دولتی هم برای مواد اولیه اش نگرفته است. این شرکتهای خصوصی، سال جاری سه واکسن انسانی تولید کرده و یک واکسن دیگر هم تا آخر سال جاری تولید می شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، ستاری بر ضرورت جذب کمک ها از جانب صندوق توسعه ملی در بخش صادرات تصریح کرد و اظهار داشت: ما الان شرکتهای دانش بنیانی داریم که فناوری تولید یک محصول، به صورت کامل متعلق به خودشان است و کارخانه نیستند. این شرکت ها در داخل خودشان، سیستم تحقیق، توسعه و طراحی دارند.
وی رویکرد صندوق صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع جدید بخش اقتصاد دانش بنیان را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: امیدورایم بتوانیم ضمن این که منابع را خیلی سریع جذب نماییم، در بخش صادرات هم با کمک های حمایت گرانه صندوق مواجه شویم.

منبع:

1400/10/08
12:40:57
0.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا