هوافضا- علوم هوایی

جذب ۵۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی در شرکتهای دانش بنیان

جذب ۵۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی در شرکتهای دانش بنیان

معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رتبه جهانی ایران در شاخص فناوری را ۷۱ و در شاخص نوآوری را ۶۰ دانست و اظهار داشت: این اعداد نشان داده است که ما نتوانستیم از تحقیقات و همینطور رساله های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری به خوبی استفاده نماییم،


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر علی خیرالدین در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تکریم مقام پژوهشگران دانشگاه خوارزمی که به صورت آنلاین در محل این دانشگاه برگزار شد، ضمن اشاره به سابقه ۱۰۲ سال فعالیت این دانشگاه، اضافه کرد: این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور است که به امر پرورش و تربیت نیروهای انسانی چون شهید رجایی پرداخته است.
وی ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد این که شرکتهای دانش بنیان موثرترین مولفه های اقتصاد مقاومتی هستند، اظهار نمود: بر مبنای آمارها جایگاه ایران در تولید علم در سال ۲۰۲۱ رتبه ۱۶ دنیا بوده است و سال جاری این رتبه به رتبه ۱۵ جهانی رسید که این امر به علت تلاشهای پژوهشگران بوده است.
خیرالدین با تکیه بر این که رتبه ایران در شاخص تولید علم در منطقه اول است، تصریح کرد: کشور پس از ایران، ترکیه با اختلاف زیاد است بگونه ای که تعداد مقالات انتشار یافته از جانب پژوهشگران ایرانی ۷۴ هزار سند و تعداد مقالات محققان کشور ترکیه ۵۹ هزار سند است.
معاون فناوری وزیر علوم به وضعیت و جایگاه جهانی ایران در دو شاخص نوآوری و فناوری اشاره نمود و خاطرنشان کرد: ایران در شاخص فناوری در سال ۲۰۱۱ در رتبه ۹۵ جهانی و این رتبه در حاضر به ۷۱ رسیده است.
وی رتبه جهانی ایران در شاخص نوآوری را ۶۰ عنوان نمود و افزود: در سالهای گذشته این رتبه ۱۲۰ بود که حالا به رتبه ۶۰ نائل شدیم و این عدد نشان داده است که ما نتوانستیم از علم ساخته شده، فناوری پدید آوریم.
خیرالدین، افزود: بر مبنای آمارها ایران حدود ۸۰۰ هزار دانشجوی دکتری و ارشد دارد و در حالیکه در امریکا از هر ۵۰۰ پژوهش یک نوآوری پدید می آید در ایران این عدد از هر ۱۰۰ هزار پژوهش یک نوآوری عرضه می شود.
معاون فناوری وزیر علوم تصریح کرد: این اعداد نشان داده است که ما نتوانستیم از رساله های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری به خوبی استفاده نماییم.
وی افزود: دانشگاه های نسل اول دانشگاه های آموزش محور، دانشگاه نسل دوم دانشگاه های پژوهش محور و دانشگاه نسل سوم دانشگاه های کارآفرین هستند و الان ما باید به سراغ نسل های چهارم و پنجم دانشگاه ها برویم. این دسته از دانشگاه ها دانشگاه های جامع و مسئولیت پذیر هستند.
خیرالدین تحقیقات را شامل ۳ دسته بنیادی، کاربردی و توسعه ای دانست و خاطرنشان کرد: هم اکنون تمرکز کشور بر تحقیقات بنیادی است و این در شرایطی است که اگر در دانشگاهی ۴ تحقیق انجام می شود، ۳ مورد آن باید به کار برد، چون که با کاربردی کردن تحقیقات است که می تواند دانشگاه کارآفرین ایجاد شود و تولید ثروت کرد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بودجه های دانشگاه ها به شدت پایین است، افزود: ۸۵ درصد از بودجه های دانشگاه ها صرف حقوق و دستمرد می شود، از طرفی بودجه های دانشگاه ها به شدت به بودجه های عمومی وابسته است و این واقعیات نشان داده است که در دانشگاه ها نتوانستیم تحقیقات انجام شده را به فروش برسانیم.
وی ضمن اشاره به راه اندازی معاونت فناوری در وزارت علوم با اشاره به اینکه در دانشگاه ها هم باید دو معاونت فناوری و پژوهشی ایجاد شود، اظهار داشت: فناوری در دانشگاه ها باید متولی داشته باشد تا بتواند دانشجویان را به سمت استقرار در مراکز رشد سوق دهد.
خیرالدین، به بیان برنامه های اولویت دار معاونت فناوری وزارت علوم پرداخت و اضافه کرد: رصد و دیپلماسی فناوری و تعامل دانشگاه ها با پارک علم و فناوری و توسعه فناوری های نرم همچون برنامه های اولویت دار ما است.
وی توسعه فناوری های نرم را شامل حوزه هایی چون معماری، هنر و علوم انسانی دانست و تصریح کرد: ما درحال بازبینی در آئین نامه ها هستیم و در تلاش هستیم که روسای دانشگاه ها عضو شورای پارک و روسای پارک ها عضو شورای دانشگاه ها باشند.
خیرالدین ضمن اشاره به نقش شرکتهای دانش بنیان در اشتغال زایی اظهار داشت: بر مبنای آمارها ۴۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه ها بیکار هستند ولی از طرفی ۶۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای وارد بازار کار شده اند و از طرفی شرکتهای دانش بنیان ۵۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی را جذب کرده اند.
معاون فناوری وزیر علوم با تکیه بر لزوم توجه دانشگاه ها به سطح فناوری ساخته شده، اضافه کرد: TRL های یک تا ۴ که تولید نمونه اولیه محصول است در ارتباط با دانشگاه ها می شود و TRL ۹ هم در ارتباط با راه اندازی خط تولید می شود و دانشگاه ها باید به TRL های میانی توجه داشته باشند.1400/10/22
12:49:56
0.0 / 5
617
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا