هوافضا- علوم هوا فضا

ساخت مواد پایدار مورد نیاز در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت از پوسته صدف دریای خزر

ساخت مواد پایدار مورد نیاز در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت از پوسته صدف دریای خزر

به گزارش هوا فضا محققان دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران موفق به ساخت مواد پایدار مورد نیاز در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت با استفاده از پوسته صدف دریای خزر شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه تهران با اصلاحاتی در ساختار پودر صدف دریایی، به ترکیبات نانوذره ای فسفات کلسیم ارزانقیمت دست پیدا کردند که رفتار القاگر تمایز استخوانی در رویارویی با سلول های بنیادی مزانشیمی را از خود نشان داده است.

دکتر محسن شهروسوند، عضو هیأت علمی گروه پلیمر دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران و مجری طرح، ضمن اشاره به طرح «تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل استفاده در پزشکی بازساختی بدن»، اظهار داشت: دانشکده فنی کاسپین به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود در استان گیلان منابع فوق العاده ای در زمینه های مختلف دارد که یکی از این حوزه ها محیط زیست و مواد پایدار موجود در این منطقه و یکی از این مواد، پوسته صدف دریایی است که در سواحل دریای خزر به وفور یافت می شود.

وی اضافه کرد: پوسته صدف دریایی با ساختارهای متخلخل آراگونیتی و معدنی حاوی بیشتر از ۹۵ درصد کلسیم است. این خصوصیت سبب شد از این ماده در زمینه های پژوهشی مختلف استفاده گردد.

عضو هیأت علمی گروه پلیمر دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: به رغم موفقیت هایی که پیوندهای استخوانی در بهبود نقایص به همراه داشته اند، محدودیت منابع استخوانی در پیوند، انگیزه را برای ساخت مواد جایگزین ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: مهندسی بافت با تلفیق سلول های بنیادی و استئوبلاست و هم مواد زیست سازگار مناسب، تلاش در برگرداندن فعالیت بیولوژیکی استخوان دارد.

دکتر شهروسوند اظهار نمود: یکی از اهداف اصلی مهندسی بافت استخوان، طراحی و ساخت داربست های سه بعدی زیست فعال و قابل جذبی است که بتواند یکپارچگی ساختاری خویش را در طول زمان ترمیم، حفظ کند.

مجری طرح تصریح کرد: وجود ساختارهای کلسیمی در پوسته صدف می تواند یک پتانسیل جذاب برای تهیه محصولات ارتوپدی باشد که می تواند دمای پلیمریزاسیون را کنترل کند و البته کاهش داده، زیست سازگاری سیمان استخوانی را بهبود بخشیده و از همه مهم تر استقامت مکانیکی بالاتری را به سیمان استخوانی ببخشد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح تحقیقاتی مشترک «تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل استفاده در پزشکی بازساختی بدن» در جهت توسعه همکاریهای بین الملل و با حمایت دانشگاه تهران و دانشگاه ملی فناوری تایپه در تایوان به تصویب دو دانشگاه رسیده است.

منبع:

1400/10/22
22:58:17
0.0 / 5
594
تگهای خبر: طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا