هوافضا- علوم هوا فضا

ساخت پهپاد نشت یاب لیزری در دانشگاه شریف

ساخت پهپاد نشت یاب لیزری در دانشگاه شریف

به گزارش هوا فضا تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف پهپادی ساخته اند که با پرواز بر روی خطوط انتقال گاز، با صرف زمان و هزینه کمتر این خطوط را بررسی و نشت یابی می کند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جمعی از پژوهشگران حوزه هوافضای دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر عباس ابراهیمی، پهپادی طراحی و تولید کرده اند که با پرواز بر روی خطوط انتقال گاز و ایستگاه های تولید، ذخیره و توزیع، به تشخیص نشتی این خطوط می پردازد.
دکتر ابراهیمی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه شریف در مورد این پهپاد اظهار داشت: پهپاد نشت یاب لیزری گاز متان (MDet) توانایی تشخیص غلظت گاز متان با دقت ppm.m ۵ تا ارتفاع ۵۰ متری از سطح زمین را دارد. توسط این وسیله میتوان خطوط انتقال گاز را با صرف زمان و هزینه کمتر نشت یابی کرد. همینطور سرعت نشت یابی توسط این پهپاد از روش سنتی بیشتر است و این امکان را فراهم می آورد تا بتوان مناطق حساس را در چند نوبت نشت یابی کرد.
وی ادامه داد: فرایند نشت یابی خطوط انتقال گاز توسط این پهپاد تا ۵ برابر زمان و هزینه عملیات را در مقایسه با روش های سنتی می کاهد. فرایند نشت یابی هم به صورت Real-Time و هم به صورت Non Real-Time قابل انجام است.
دکتر ابراهیمی خاطرنشان کرد: علیرغم نشت یابی خطوط انتقال گاز، از این پهپاد برای نشت یابی ایستگاه های تولید، توزیع و ذخیره گاز هم استفاده می شود. هدف از نشت یابی با پهپاد صرفه جویی در زمان و هزینه، افزایش سرعت نشت یابی و افزایش ایمنی برای پیشگیری از حوادث فاجعه بار است.
وی در مورد نحوه عملکرد این پهپاد اظهار داشت: با تاباندن موج با طول موج طیف جذبی گاز متان به محیط و آشکارسازی سطح انرژی موج بازتاب میتوان غلظت گاز متان در راه تابش و بازتاب موج را در واحد طول تشخیص داد. این فناوری با نام TDLAS اساس کار حسگر لیزری تشخیص غلظت گاز متان به کار رفته در MDet است.
به نقل از دانشگاه شریف، غلظت گاز متان توسط حسگر لیزری اندازه گیری شده و داده ها به سیستم پردازش مرکزی بر روی پرنده ارسال می شوند. بعد از ادغام داده های غلظت با موقعیت مکانی داده های رمزگذاری شده به ایستگاه زمینی ارسال می شود تا عملیات پردازش و نمایش نقاط نشتی توسط نرم افزار نشت یابی هوایی خطوط انتقال گاز ایران صورت گیرد. نرم افزار نشت یابی هوایی خطوط انتقال گاز ایران رابط کاربری گرافیکی آسانی را برای اپراتور فراهم می آورد تا بتوان در زمان کوتاهی نقاط نشتی را تشخیص داد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: در ایران بیشتر از ۶۰۰۰ کیلومتر خط لوله سراسری و چندین برابر بیشتر خط لوله انتقال وجود دارد که گاز را به سراسر کشور و حتی روستاهای دور افتاده منتقل می کنند. این خطوط باید در سال حداقل یکبار نشت یابی شوند. بخشی از این خطوط در مناطقی با شرایط آب و هوایی نامطلوب و دسترسی سخت هستند که کار اپراتور برای حضور فیزیکی در محل و استفاده از دستگاه FID را بسیار دشوار می کند. با استفاده از پهپاد MDet میتوان با صرفه جویی در زمان و هزینه و افزایش ایمنی به واسطه حذف اپراتور فیزیکی در محل، عملیات نشت یابی در تمام مناطق را با دفعات بیشتر انجام داد.
دکتر ابراهیمی در انتها تصریح کرد: نشت یابی خطوط انتقال گاز از این طریق به صورت کاملا خودکار و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می شود که علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه و افزایش سرعت نشت یابی، قابلیت برنامه ریزی عملیات و انجام خودکار مأموریت وجود دارد. همینطور این پهپاد نقطه دقیق نشتی بر روی نقشه ماهواره ای را به ما نشان داده است و امکان ارتقای این پهپاد برای سنجش انواع گاز هم وجود دارد.

منبع:

1400/10/27
23:01:26
0.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا