هوافضا- علوم هوا فضا

انقراض گونه های زیستی و ایجاد طوفان نمک پیامد خشک شدن زاینده رود

انقراض گونه های زیستی و ایجاد طوفان نمک پیامد خشک شدن زاینده رود

به گزارش هوا فضا در استان اصفهان ۵ هزار و ۴۲۱ حلقه چاه وجود دارد که این تعداد حلقه چاه هم اکنون برداشت ۵۱۷ میلیون متر مکعب آب زیر زمینی در سال را بر عهده دارند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر بهران نادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد امروز در وبینار تخصصی فرونشست اصفهان، با بیان اینکه جمعیت ۵ میلیون نفری را در سطح استان اصفهان داریم که آب مورد نیاز آنها وابسته به ۱.۶ میلیارد متر مکعبی است که در ذخایر سدهای استان جمع آوری می شود، اضافه کرد: هم اکنون در کشور شرایط مناسبی برای مخازن سدها متصور نیستیم و زمانی که آب های سطحی کاهش پیدا کند، فشار بر روی منابع آب زیر زمینی بیشتر خواهد شد.
نادی، فرونشست را از نتایج کاهش سطح آب های زیر زمینی دانست و اظهار نمود: ۲۷۳ دشت کشور ممنوعه، ۱۳۵ دشت جزو دشت های ممنوعه بحرانی و ۲۲۱ دشت آزاد در کشور داریم که این دشت های آزاد به مفهوم برداشت آب از آنها نیست و آب محدودی را در خود دارند.
وی ضمن اشاره به ۳۵ میلیارد متر مکعب واردات آب مجازی به صورت واردات محصولات کشاورزی، باغی و دام و ۵ میلیارد متر مکعب صادرات آب مجازی کشور، تصریح کرد: روند کاهش منابع آب تجدید پذیر به ازای هر نفر را در کشور شاهدیم، بگونه ای که از ۴۲۷۲ متر مکعب برای هر فرد در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۹۲ متر مکعب برای هر فرد در سال ۱۳۹۵ رسیده ایم.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اظهار نمود: بنا بر اعلام بانک جهانی، رابطه معناداری میان اقتصاد ضعیف کشورها و مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی وجود دارد ازاین رو ما نیازمند بازبینی در توسعه اقتصاد پویا و پایدار هستیم.
نادی، مصرف آب در بخش های مختلف اقتصادی را از دیگر علل فرونشست زمین نام برد و تصریح کرد: برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو احتیاج به ۱۵ هزار و ۴۱۵ لیتر آب است؛ یعنی اگر میزان مصرف آب روز یک فرد ۱۵۰ لیتر در روز در نظر گرفته شود، حدودا مصرف آب ۱۰۰ روز یک فرد صرف تولید یک کیلوگرم گوشت گاو خواهد شد.
نادی با اشاره به اینکه از مجموع ۸ سد در استان اصفهان، سد زاینده رود ۹۰ درصد حجم کل مخازن سدهای این استان را در اختیار دارد، افزود: این نشان داده است که سدهای پراکنده ای که در سطح استان هستند، حجم قابل توجهی ندارند و باید مصرف آب را از سد زاینده ای تأمین نماییم که خودش با چالش هایی مواجه می باشد.
این محقق، مصرف آب آشامیدنی سالانه شهر اصفهان را ۳۰۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و با بیان اینکه تعداد چاه مجاز و غیرمجاز در دشت اصفهان ۵ هزار و ۴۲۱ حلقه است، تصریح کرد: این تعداد حلقه چاه هم اکنون برداشت ۵۱۷ میلیون متر مکعب آب زیر زمینی در سال را بر عهده دارند.
به نقل از ایشان، تعداد چاه ها در محدوده شهری اصفهان ۳۶۰۰ حلقه است.
نادی با اشاره به اینکه اگر زاینده رود به صورت دائمی جریان داشته باشد، به صورت متوسط حدود ۱۱۰ میلیون متر مکعب آبخوان را تغذیه خواهد کرد، اظهار داشت: نفوذ آب بارندگی ۲۰.۸ میلیون متر مکعب است که باید در این حوزه برنامه ریزی صورت گیرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد ضمن اشاره به آثار خشکسالی زاینده رود اشاره نمود و اظهار داشت: انقراض گونه های زیستی، خشکی تالاب گاو خونی، گسترش بیابان و ایجاد طوفان نمک بر اثر ایجاد یک بیابان نمک بزرگ، از بین رفتن پایداری اکولوژی، ناپایداری اقتصادی و فرونشست زمین همچون نتایج خشکسالی زاینده رود خواهد بود.
وی افزایش مهاجرت و آثار مخرب آن بر آبخوان و به خطر افتادن سلامتی انسان را از دیگر نتایج خشک شدن زاینده رود عنوان نمود و اظهار داشت: از راه آموزش همگانی برای خلق ثروت پایدار، شناسایی منابع جدید و افزایش بهره وری میتوان از این بحران عبور کرد.1400/11/04
21:51:46
0.0 / 5
637
تگهای خبر: آموزش , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا