هوافضا- علوم هوا فضا
توسط محققان دانشگاه تهران؛

یک طرح تحقیقاتی در حوزه خطوط شبکه توزیع آب شهری اجرایی شد

یک طرح تحقیقاتی در حوزه خطوط شبکه توزیع آب شهری اجرایی شد

محققان دانشگاه تهران در جهت استحصال انرژی تجدیدپذیر موجود در جریان آب و پیشگیری از صدمه خطوط لوله، طرح تحقیقاتی سامانه فشارشکن نرم در خطوط شبکه توزیع آب شهری را اجرایی کردند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی طحانی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و مجری طرح تحقیقاتی سامانه فشارشکن نرم، با بیان این مطلب اظهار داشت: با عنایت به گستردگی خطوط آب شهری و اختلاف ارتفاع قابل توجه بین تصفیه خانه تا مصرف کنندگان، عموماً جریان آب در خط لوله دارای فشار بالایی است. این فشار بالا منجر به صدمه دیدگی خط لوله می شود. هم اکنون این فشار اضافی با ایجاد ایستگاه های فشارشکن و نصب شیرهای فشارشکن در آنها مستهلک می شود.
وی ادامه داد: خطوط انتقال و توزیع آب شهری، موقعیت و فرصت منحصربه فردی را به منظور استحصال انرژی تجدیدپذیر موجود در جریان آب فراهم می کنند.
طحانی با تکیه بر این که این فرصت تولید انرژی، هم دارای مزایای اقتصادی و هم مزایای زیست محیطی است، اظهار داشت: چاره نوآورانه، جایگزینی شیر فشارشکن با سامانه ای است که علاوه بر تعدیل، خنثی سازی و هدایت به خارج، نیروهای فشار اضافی از داخل لوله های خطوط انتقال و توزیع آب، این انرژی مازاد را احیا کرده و به شکل انرژی قابل مصرف مانند انرژی الکتریکی عرضه می کند.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از نیروگاه های آبی کوچک برای تولید برق در کنار تمام مزیت هایی که دارد، اما به علت هزینه اولیه زیاد و زمان طولانی راه اندازی شان، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اما با بررسی امکان استفاده از پمپ بعنوان توربین و کاهش هزینه و زمان راه اندازی یک نیروگاه میکرو زمینه گسترش استفاده از این نیروگاه ها فراهم گشته است. بنابراین مطالعه، شبیه سازی و تحلیل عملکرد سامانه ای جهت بازیافت این انرژی در دستور کار قرار گرفت.
وی وجود پتانسیل بالا در بهره پروژه های برق آبی درون مجرایی برای تأسیسات انتقال و توزیع آب شهری را مسلم دانست و چالش های فنّاورانه پیچیده را در جهت توسعه این نیروگاه ها، تنظیم پایدار فشار خروجی مطابق با نیاز شبکه مصرف؛ تثبیت فرکانس برق تولیدی با وجود نوسانات زیاد دبی و اجرای پروژه در فضای محدود اتاقچه زیرزمینی عنوان نمود.
دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، مزایای این نیروگاه ها را مدیریت فشار و صرفه جویی در مصرف آب؛ تولید انرژی تجدیدپذیر در جهت بخشنامه بالادستی؛ جایگزینی با شیر فشارشکن انتظار و افزایش ضریب امنیت آب رسانی؛ کاهش نشتی و افزایش عمر شبکه با مدیریت هوشمند فشار؛ پیک سایی به دلیل همزمانی پیک مصرف آب و برق؛ تولید پراکنده برق و کاهش تلفات در خط انتقال؛ عدم وابستگی به شرایط اقلیمی و آب و هوا؛ امکان بهره برداری ۲۴ ساعته و بومی سازی تکنولوژی نوین و ایجاد زمینه صادرات برشمرد.
به قول مجری طرح، این پروژه با طراحی، ساخت و آزمون این نوع سامانه ها علاوه بر بومی سازی دانش طراحی و ساخت «سامانه مولد فشارشکن»، گامی مؤثر در جهت افزایش بهره وری انرژی در خطوط انتقال و توزیع آب و فراهم سازی زمینه صنعتی شدن این دانش در کشور به وجود آورده است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر طحانی خاطرنشان کرد: با عنایت به هزینه رقابتی نسبت به سایر منابع تجدیدپذیر، همینطور افزایش آلودگی هوا در سالهای اخیر در کلان شهرها و زیرساخت موجود در شبکه توزیع آب شهری، این نوع نیروگاه ها امکان توسعه بیشتری دارند. همینطور این محصول علاوه بر اجرای موفق صنعتی با کسب افتخارات، دارای ثبت اختراع داخلی بوده و از تحقیقات آن چندین مقاله علمی و پژوهشی در سطوح بین المللی به چاپ رسیده است.

منبع:

1400/11/05
20:33:13
0.0 / 5
892
تگهای خبر: تكنولوژی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا