هوافضا- علوم هوا فضا

دسترسی پژوهشگران به هوش مصنوعی حوزه زبان فارسی

دسترسی پژوهشگران به هوش مصنوعی حوزه زبان فارسی

به گزارش هوا فضا رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن اشاره به پیاده سازی آزمایشگاه هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی، اظهار داشت: در بستر پارسیگان این زیست بوم امکان ایجاد دسترسی های سطح بندی شده به دادگان فراهم گشته است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا دکتر یاری امروز در مراسم رونمایی از دو پروژه پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه هوش مصنوعی، با اشاره به اینکه این حوزه امروزه به جزء لاینفک همه حوزه ها تبدیل گشته است، اضافه کرد: کاربرد این فناوری در کامپیوتر و بخش های صنعتی سبب شده که هوش مصنوعی در کنار محققان و عموم مردم قرار بگیرد تا شرایط بهتری ایجاد شود.
وی ضمن اشاره به طراحی و ساخت زیر ساخت آزمایشگاهی هوش مصنوعی در حوزه خط و زبان فارسی، اظهار نمود: ما در پژوهشکده فناوری اطلاعات تمامی زیرسیستم ‏های مورد نیاز این روال را آماده کرده ‏ایم که از آن جمله میتوان به سامانه جمع­ سپاری اشاره نمود. این سامانه برای برچسب گذاری دادگان جهت تهیه دادگان آموزشی و هم دادگان ارزیابی مورد استفاده قرار می گیرد.
یاری، توسعه دهندگان محصولات و خدمات، پژوهشگران، کاربران و ذینفعان حوزه جمع سپاری و حاکمیت را از مخاطبان این زیر ساخت عنوان نمود و خاطرنشان کرد: یکی از کاربردهای مهم این زیست بوم بخصوص در شرایط کرونا احراز هویت است که زیر ساخت آن در این آزمایشگاه طراحی شده است.
رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات، سامانه مدیریت واسط های برنامه های کاربردی را از دیگر سامانه های این آزمایشگاه دانست و اضافه کرد: سامانه مدیریت و آزادرسانی دادگان (پارسیگان) از دیگر بسترهای این آزمایشگاه است که با هدف آزادرسانی و به اشتراک­ گذاری دادگان در ارتباط با محصولات و خدمات حوزه خط و زبان فارسی طراحی و پیاده­ سازی شده است.
به قول وی امکان ایجاد دسترسی‏ های سطح ‏بندی شده به دادگان، امکان گزارش­ گیری ‏های متنوع شامل میزان دانلودها از قابلیت های این بستر است.
رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات تصریح کرد: در بستر پارسیگان بیشتر از ۱۵ مجموعه دادگان در حوزه خط و زبان فارسی بوجود آمده است و تابحال بیشتر از ۱۰۰ مجموعه دانشگاهی از آن بهره مند شده اند.
منبع:

1400/11/11
13:09:18
0.0 / 5
733
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا