علوم هوا فضا
با اجرا شدن قانون جهش تولید دانش بنیان محقق می شود

اضافه شدن 3 هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق نوآوری

اضافه شدن 3 هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق نوآوری

به گزارش هوا فضا معاون مرکز شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه در قانون جهش تولید دانش بنیان، مبلغ 3 هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه شده است، اظهار داشت: در این قانون همین طور مشوق هایی برای همکاری بخش های صنعتی با شرکت های دانش بنیان در حوزه تحقیق و توسعه در نظر گرفته شده است.


دکتر سعید منجم زاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بیش از یک دهه از تدوین و تصویب قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان می گذرد و از طرفی حوزه فناوری حوزه ای است که دائما درحال تغییر است. ازاین رو قوانینی که مقرر است از این حوزه پشتیبانی و حمایت کند، لازم است با این تغییرات، به روز رسانی شود و پشتیبانی های متناسب با زمان و اقتضائات روز در آن پیشبینی شود.
وی افزود: بر این اساس احتیاج به به روز رسانی در قوانین این حوزه احساس می شد و در عین حال تجربه بیش از ۱۰ سال از اجرای قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان نکات مهمی را به ما گوشزد کرد و به ما یادآوری کرد که در چه زمان هایی شرکت ها احتیاج به حمایت دارند و در چه مواردی احتیاج به قوانینی داریم که چالش های پیش روی شرکتهای دانش بنیان را برطرف نماییم و در چه شرایطی احتیاج به قوانینی داریم که هم افزایی ها را میان دستگاههای متولی این حوزه ایجاد نماییم.
منجم زاده با اشاره به اینکه بر این اساس احتیاج به به روز کردن این قانون داشتیم، اظهار نمود: با عنایت به این که حوزه دانش بنیان در اولویت های دستگاههای حاکمیتی و همچون مجلس قرار داشته است، یکی از نخستین طرح هایی که در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت، طرح جهش دانش بنیان بود. پس در طول فعالیت مجلس یازدهم، کار کارشناسی خوبی در کمیسیون های مجلس در این رابطه انجام شد و متن اولیه تکمیل و ارتقاء یافت.
معاون مرکز شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تکیه بر این که متنی که در صحن مجلس عنوان شد، متن دقیق و مناسب تری از این سند بوده است، تصریح کرد: دستگاههای مختلفی در تدوین و نهایی سازی این سند مشارکت داشتند و نظرات خودرا ارائه دادند و به نظر ما قانون خوب و متناسب با نیاز شرکت ها تنظیم شد و امیدوارم در مرحله اجرا نیز آثار خوب و ملموسی را برای شرکتهای دانش بنیان در پی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه متن قانون جهش دانش بنیان در مجلس به تصویب رسیده است، خاطرنشان کرد: این قانون در کنار قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اجرائی می شود و مکمل قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان خواهد بود.
منجم زاده به جزییات قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره و اظهار داشت: این قانون هرچند با محوریت شرکتهای دانش بنیان تنظیم شده است، ولی مسائل شرکتهای تولیدی در فضای کسب و کار را نیز می تواند مرتفع کند، ازاین رو این قانون فقط به شرکتهای دانش بنیان اختصاص ندارد. از طرفی حمایت های مختلفی در این قانون دیده شده است که بخشی از آن در ارتباط با حوزه تامین مالی شرکتهای بنیان می شود.

تقویت صندوق نوآوری در قانون جدید پشتیبانی از دانش بنیان ها
وی افزود: محدوده نهادهایی که متولی تامین مالی شرکتهای دانش بنیان هستند مانند صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری، گسترده شده است و قوت بیشتری برای انجام فعالیتهای خود خواهند گرفت و می توانند گستره فعالیتهای حمایتی خودرا وسیع تر کنند. بر این اساس تامین مالی شرکتهای دانش بنیان با قوت بیشتری پیگیری می شود.
منجم زاده اضافه کرد: علاوه بر آن سایر نهادهای تامین مالی همچون بانکها و بازار سرمایه نیز این امکان را دارند که منابع بیشتری را در این حوزه تجهیز کنند.
وی با تاکید براینکه در چند ماده بخصوص مواد ۴، ۱۷ و ۱۸ قانون جهش دانش بنیان به موضوع تامین مالی پرداخته است، خاطرنشان کرد: بخش دیگری از این قانون ناظر بر تسهیل فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوز فعالیت برای شرکتهای دانش بنیان است و بخش دیگری از آن ناظر بر ایجاد رویکرد استانی و منطقه ای برای توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان است.
معاون مرکز شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه توضیح داد: یکی از ضعف هایی که در نظام نوآوری کشور با آن مواجه هستیم، این است که نگاه استانی، منطقه ای و آمایشی در توسعه فناوری در کشور شکل نگرفته است و در یکی از مواد این قانون، این مورد پیشبینی شده است و ما مسؤولیت های متناسب با آنرا تعریف کردیم بخصوص برای استانداران، تا بتوانند از سطح بالا این مورد را پیگیری کنند.
او همینطور افزود: در این قانون همینطور سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش پیدا کرده است، بگونه ای که مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق اضافه شده است و در عین حال در ماده ۳ این قانون بخشی از منابعی که حاصل از دریافت حقوق واردات ماشین آلات خط تولید است، پس از کسر هزینه های اجرای این قانون، بعنوان سرمایه صندوق نوآوری ثبت خواهد شد.
منجم زاده تصریح کرد: این امر سبب خواهد شد که صندوق نوآوری فعالیت خودرا توسعه دهد، ضمن آنکه در بخش هایی از این قانون نیز سرمایه صندوق نوآوری توسعه یافته است. بعنوان نمونه صندوق نوآوری می تواند بعنوان نهاد مالی عامل صندوق توسعه ملی، فعالیت کند.

قوت گرفتن همکاری صنعت سنتی با دانش بنیان ها
منجم زاده، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه را یکی دیگر از موضوعات مطرح در این قانون دانست و خاطرنشان کرد: این مورد می تواند به صنایع کمک می نماید که با استفاده از مشوق هایی که در قانون تعریف شده است، منابع قابل توجهی را در اختیار فعالیتهای تحقیق و توسعه بخش های صنعتی قرار دهند.
وی با تکیه بر این که در این حوزه بر همکاریهای بخش صنعت با شرکتهای دانش بنیان تاکید گردیده است، افزود: این همکاری می تواند به توسعه رابطه بیشتر میان شرکتهای دانش بنیان با صنایع بزرگ سنتی در کشور بینجامد.

معافیت مالیاتی ماشین سازی لغو شد
وی با اشاره به اینکه در قانون جهش تولید دانش بنیان بر تقویت صنعت ماشین سازی تاکید گردیده است، اظهار داشت: معافیت چند ۱۰ ساله ای که برای واردات ماشین آلات خط تولید در کشور وجود داشت، سبب تضعیف صنعت ماشین سازی که یک صنعت مادر و کلیدی در کشور است، شده بود که این معافیت در این قانون حذف گردیده است و یکی از مطالبات جدی صنعت ماشین سازی پاسخ داده شد تا این صنایع مادر در کشور بتواند تقویت شود و فعالیتهای خودرا در کشور گسترش دهد.

سرنوشت قانون جدید دانش بنیان ها
منجم زاده با اشاره به اینکه این قانون به تصویب رسیده است، اظهار داشت: این قانون پس از بررسی در شورای نگهبان، در صورت مشاهده اشکالاتی به آن، به مجلس شورای اسلامی برای رفع آن اشکالات ارجاع داده می شود و در غیر این صورت پس از انجام اصلاحات و تایید شورای نگهبان، برای اجرا به ما ابلاغ خواهد گردید و پس از ابلاغ آئین نامه های اجرائی آن نیز به تدریج تدوین و تصویب می شود.
وی با تکیه بر این که این قانون هم اکنون در شورای نگهبان درحال بررسی است، خاطرنشان کرد: بطور معمول شورای نگهبان ۲۰ روز فرصت دارد تا نظر خودرا اعلام نماید.
معاون مرکز شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مجری محوری قانون جهش دانش بنیان، معاونت علمی است، تصریح کرد: وزارت خانه های مختلف نیز در اجرای این قانون همکاری دارند.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در ۸۷ تدوین شد و در سال ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آئین نامه اجرائی آن در آبان ماه سال ۹۱ مصوب شد. این قانون بعد از اجرای ۱۰ ساله و توسعه فناوری در کشور احتیاج به بازبینی داشت که قانون جهش تولید بتازگی در مجلس شورای اسلامی مصوب شد.
پشتیبانی از توسعه ساخت داخل شرکتهای دانش بنیان، معافیت از ترک تشریفات قانون مناقصه، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، عدم رقابت شرکتهای دولتی با شرکتهای دانش بنیان، گسترش حمایت ها و مشوق های مالی، اجازه واگذاری دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها به محققان، توسعه فعالیت پارک های علم و فناوری، توسعه حمایت های دولتی از شرکتهای خلاق بخشی از مواردی است که در طرح جهش تولید دانش بنیان تاکید شده و اجرائی شدن آن می تواند به توسعه هرچه سریع تر شرکتهای دانش بنیان کمک نماید.
منبع:

1400/11/12
12:53:24
0.0 / 5
725
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا