علوم هوا فضا

زنجیره ارزش پشم شتر عملیاتی شد

زنجیره ارزش پشم شتر عملیاتی شد

طرح زنجیره ارزش پشم شتر با همکاری دکتر سیدعباس رأفت عضو هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه تبریز و دکتر میثم معزی از دانشگاه بناب ارائه شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در نشست مجازی چهارجانبه دانشگاه تبریز، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد، یکی از شرکتهای ستاد اجرائی فرمان امام (ره) و شرکت دیگر ضمن اشاره به توانمندی های دانشگاه تبریز خصوصاً دانشکده کشاورزی اظهار نمود: دانشکده کشاورزی به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده های کشور از پتانسیل علمی و آزمایشگاهی بالایی برخوردارست و با اجرائی شدن طرح ایجاد زنجیره ارزش پشم شتر از پتانسیل آزمایشگاه های معتمد این دانشکده درباب تعیین استاندارد، مشخص کردن انواع پشم، تشخیص پشم طبیعی از پشم مصنوعی، تعیین اصالت محصول و الصاق برچسب لازم، انجام آزمایش های لازم درباب ارتقای کیفیت محصولات تولید داخلی و صدور فناوری به کشورهای هم جوار می توان بهره گرفت.
در ادامه نشست، مسئولین هر یک از سازمان ها و شرکتها به بیان نکاتی درباب طرح پرداخته و از همکاری با دانشگاه تبریز و بهره گیری از پتانسیل های علمی آن ابراز خرسندی کردند.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، ایده ایجاد زنجیره ارزش پشم شتر توسط دکتر سیدعباس رأفت عضو هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه تبریز با همکاری دکتر میثم معزی از دانشگاه بناب ارائه شده است.
بگفته دکتر رأفت برآورد می شود که سالانه حدود ۱۶۰ تن پشم (خام) شتر در کشور تولید شود و حدود ۱۵ هزار نفر بهره بردار نیز بوسیله پرورش شتر امرار معاش مستقیم خواهند داشت. الیاف شتر تولید شده در کشورمان ارگانیک بوده و هیچ نوع مواد شیمیایی از قبیل حشره کش ها در آن استفاده نمی گردد، وجود الیاف تقلبی به اسم الیاف طبیعی شتر در بازار مصرف و استفاده از آنها در موارد طبی و پوشاک علاوه بر لطمه جدی به حقوق مصرف کنندگان و سلامت جامعه، سبب آلودگی محیط زیست می شود که با بهره گیری از طرح دانشگاه تبریز می توان ضمن مرتب کردن و درجه بندی پشم، ارائه برچسب اصالت محصول، صدور شناسنامه محصول، مصرف کنندگان را از اصالت محصول مطمئن کرد و بازارهای کشورهای همسایه را از نظر فنی و محصول پوشش داد.1400/11/23
19:19:12
0.0 / 5
678
تگهای خبر: آموزش , فناوری , كیفیت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا