هوافضا- علوم هوا فضا
جهاددانشگاهی اعلام كرد؛

روند افزایشی انتشار مدارک علمی پژوهشگران جهاد دانشگاهی در اسکوپوس

روند افزایشی انتشار مدارک علمی پژوهشگران جهاد دانشگاهی در اسکوپوس

به گزارش هوا فضا جهاددانشگاهی اعلام نمود:  از سال 1999 تا حالا همیشه میزان انتشار مدارک علمی و استناددهی به مقالات پژوهشگران این نهاد در نمایه بین المللی اسکوپوس روند افزایشی داشته است.به گزارش هوا فضا به نقل از مهربه نقل از جهاددانشگاهی، مرکز اطلاعات علمی این نهاد(SID) در بهمن ماه ۱۴۰۰ در گزارشی به بررسی و تجزیه و تحلیل مدارک علمی جهاددانشگاهی در نمایه بین المللی اسکوپوس (Scopus ) پرداخت که نتایج آن نشان داده است از سال ۱۹۹۹ تا حالا همیشه میزان انتشار مدارک علمی و استناددهی به مقالات پژوهشگران جهاددانشگاهی روند افزایشی داشته است.
در گزارش مرکز اطاعات علمی جهاددانشگاهی (SID) آمده است میانگین میزان مشارکت پژوهشگران جهاددانشگاهی در انتشار مدارک علمی بین المللی کشور ایران از سال ۲۰۱۶ تا حالا بیش ۱.۲ درصد بوده است؛ در صورتی که نسبت میزان بودجه دریافتی در زمینه پژوهش توسط این نهاد بسیار کمتر از این مقدار است. همین طور تعداد اعضای هیئت علمی آموزشی و پژوهشی این مجموعه حدود ۷۰۰ نفر است که ظرفیت هایی مانند دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به ندرت و بصورت بسیار محدود در اختیار دارند.
طبق این گزارش بیشترین میانگین استناد به هر سند جهاددانشگاهی به ترتیب مربوط به حوزه های موضوعی مهندسی، پزشکی، کشاورزی و علوم اجتماعی است که در همه این حوزه ها میانگین استناد به هر سند جهاددانشگاهی از میانگین کشوری بالاتر بوده، همین طور میانگین میزان هم تألیفی بین المللی پژوهشگران جهاددانشگاهی، تقریباً ۱۸ واحد بیشتر از میانگین کشور است.
در این گزارش میزان انتشارات علمی، تعداد استنادهایی که به مقالات علمی داده شده و مدل هم تألیفی بین المللی با دو رویکرد جایگاه پژوهشگران ایرانی که در آدرس سازمانی خود ایران را معرفی کرده اند و پژوهشگرانی که خودرا وابسته به جهاددانشگاهی معرفی کرده اند، استخراج و مقایسه شده است. همین طور سهم مشارکت جهاددانشگاهی در انتشار مقالات علمی بین المللی و استناد به مدارک علمی در زمینه های تخصصی مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
در روش بررسی نیز از پایگاه اسکوپوس استفاده شده است. بدین صورت که در تاریخ ۱ بهمن ۱۴۰۰، تمام وابستگی های سازمانی متعلق به جهاددانشگاهی در پایگاه اسکوپوس جستجو شد و برای بازیابی اطلاعات مربوط به کشور ایران نیز پایگاه سای مگو مورد استفاده قرار گرفت.
روند مدارک علمی انتشار یافته توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی در پایگاه اسکوپوس
در نمودار زیر، حکایت از توسعه و رشد مثبت بروندادهای علمی توسط اعضای جهاددانشگاهی از سال ۱۹۹۹ (اولین مقاله علمی ثبت شده) تا به امروز (FEB-۲۰۲۲) را داشته است. براین اساس بیشترین مدرک علمی انتشار یافته توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی مربوط به سال ۲۰۲۱ با مقدار ۱۰۲۸ است که پیش بینی می شود این مقدار افزایش پیدا کند.

همچنین نمودار ۲، روند استنادات مدارک علمی جهاددانشگاهی را نشان می ‎دهد که بیشترین تعداد آن مربوط به سال ۲۰۲۰ با مقدار ۷۲۴ است. با عنایت به این که هر مدرک علمی حداقل به دو سال احتیاج دارد تا دیده شود، این مقدار هم قابل افزایش خواهد بود. البته به این نکته باید اشاره شود از آنجاکه در زمان تهیه این گزارش سال ۲۰۲۱ اختتام نیافته است و به طور معمول نمایه سازی مقالات هر سال با تأخیر ۴ تا ۶ ماهه انجام می گردد و این که هر مدرک علمی حداقل به دو سال احتیاج دارد تا دیده شود، این مقادیر برای سال های ۲۰۲۰ بطور قطع افزایش می یابد.
سهم مشارکت جهاددانشگاهی در انتشار مدارک علمی ایران بر طبق پایگاه اسکوپوسنمودار ۳، سهم مشارکت پژوهشگران جهاددانشگاهی در مدارک علمی انتشار یافته کشور ایران بر طبق پایگاه اسکوپوس است که نشان از رشد سهم جهاددانشگاهی در تولیدات علمی کشور را دارد. براین اساس، سهم مشارکت جهاددانشگاهی از سال ۲۰۱۱ رو به افزایش بوده و بیشترین مقدار در سال ۲۰۱۸ است.
بررسی میانگین استناد به هر سند مدارک علمی جهاددانشگاهی در مقایسه با ایراندر کنار رشد کمی همیشه رشد کیفی و نیز کاربردی بودن نتایج تحقیقات امری مهم و ضروری می باشد. براین اساس یکی از روش های متداول در سنجش اعتبار کیفی بروندادهای علمی در دنیا، میزان استنادهای گرفتن شده به ازای هر سند است. نمودار ۴، میانگین استناد به هر سند انتشار یافته توسط اعضای جهاددانشگاهی را نشان داده است که در مقایسه با ایران بیشتر است. براین اساس بیشترین میزان میانگین استناد به هر سند جهاددانشگاهی به ترتیب مربوط به حوزه های موضوعی مهندسی، پزشکی، کشاورزی و علوم اجتماعی است.


نکته قابل توجه آنست که میانگین استناد به هر مدرک علمی جهاددانشگاهی، در زمینه موضوعی پزشکی تقریباً ۶ واحد بالاتر از میانگین کشور است. اختلاف تعداد استنادات در هر مدرک علمی جهاددانشگاهی با مدارک علمی کشور، در زمینه موضوعی کشاورزی نیز همین مقدار است. این اختلاف در زمینه های موضوعی علوم اجتماعی و مهندسی برابر با ۵ واحد است، یعنی مدارک علمی جهاددانشگاهی در این دو حوزه موضوعی ۵ واحد بیشتر از کشور استناد دریافت کرده اند. اما میانگین استناد به هر مدرک علمی جهاددانشگاهی در زمینه موضوعی هنر و علوم انسانی، دو واحد کمتر از کشور است.
مقایسه شاخص هم تألیفی در عرصه بین المللی
یکی دیگر از علائم توسعه در اجرای طرح های علمی – تحقیقاتی و فناورانه، تعریف هدفمند همکاری و مشارکت های علمی با سازمان های معتبر در عرصه بین المللی است که این همکاری می تواند منجر به ایجاد مجرای ورود دانش و دستاوردهای جدید علمی به داخل کشور شود.
در این قسمت، به بررسی و مقایسه میزان هم تألیفی بین المللی جهاددانشگاهی و ایران خواهیم پرداخت.
نمودار ۵، میانگین هم تألیفی بین المللی مدارک علمی ایران با جهاددانشگاهی را نشان داده است. براین اساس، میانگین میزان هم تألیفی بین المللی پژوهشگران جهاددانشگاهی، تقریباً ۱۸ واحد بیشتر از میانگین کشور است.

کشورهایی که بیشترین هم تألیفی را با پژوهشگران جهاددانشگاهی و ایران داشته اندنمودار ۶، کشورهایی را نشان داده است که بیشترین میزان هم تألیفی را با پژوهشگران جهاددانشگاهی داشته اند. براین اساس، پژوهشگران کشورهای آمریکا، انگلستان و آلمان بیشترین میزان هم تألیفی را با پژوهشگران جهاددانشگاهی داشته اند.

در حالی که بر طبق اطلاعات نمودار ۷، بیشترین میزان هم تألیفی پژوهشگران ایرانی به ترتیب با کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان بوده است. آمریکا و انگلستان، کشورهای مشترک هم تألیفی بین المللی جهاددانشگاهی و ایران هستند.منبع:

1400/11/24
20:35:59
0.0 / 5
616
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا