هوافضا- علوم هوا فضا
توسط ستاد علوم شناختی؛

هفته آگاهی از مغز

هفته آگاهی از مغز

ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی اعلام نمود هفته آگاهی از مغز با هدف افزایش سرمایه های شناختی جامعه ایرانی و ارتقای سطح  آگاهی از مغز برگزار می گرددبه گزارش هوا فضا به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر محمد تقی جغتایی مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی عنوان کرد: هفته آگاهی ازمغز با هدف افزایش سرمایه های شناختی جامعه ایرانی و ارتقای سطح آگاهی ازمغز برای هفتمین سال متوالی اوایل اسفندماه امسال به طور گسترده درسراسر کشور انجام می شود.
دبیر کمیته علمی برگزار کننده هفته آگاهی از مغز اظهار داشت: رویداد هفته آگاهی از مغز با سه شعار اصلی جهانی« ارتقای بهتر مغز و عملکردهای آن»، « سرعت بخشیدن به کشف درمان بیماریهای مغزی » و «مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی » بوسیله ترویج آموزش از هفتم الی سیزدهم اسفندماه امسال به طور گسترده با همکاری و مشارکت نهادهای مردم نهاد و سایر مراکز و سازمان های علمی و تحقیقی برگزارمی شود.
جغتایی اظهار داشت: هفته آگاهی از مغز کمپین جهانی است و این رویداد از سال ۱۳۹۴ در ایران برگزار می گردد و امسال نیز با برنامه ریزی انجمن علوم اعصاب ایران و حمایت ستاد توسعه علوم فناوری های شناختی و مشارکت گروه علمی سیناپس، سازمان های دولتی، سمن ها، دانشگاه و مراکز بهداشتی و درمانی برای هفتمین سال متوالی به اجرا در می آید.
دبیرعلمی برگزارکننده هفته آگاهی ازمغز اشاره کرد: در برنامه ریزی های صورت گرفته، محتواهای علمی امسال نیز مانند سالهای قبل، گروههای مختلف دانش آموزی، دانشجویی، معلمان، گروههای سنی پیش دبستانی و دبستان و سالمندان موردتوجه و هدف قرار گرفته اند. انتخاب گروههای هدف بدلیل آنست که افراد آگاهی های لازم با مشکلات شناختی و بیماریهای رایج مغزی را شناخته و بموقع جهت انجام غربالگری های تخصصی و دریافت خدمات درمانی و توان بخشی اقدام نماید.
وی تصریح کرد: آشنایی معلمان با مفاهیم کارکردهای شناختی و چگونگی به کارگیری اصول شناختی در آموزش و تربیت دانش آموزان و همین طور آشنایی با بیماریهای مغزی و شناختی در این دوره سنی که از اهمیت زیادی برخوردار است، مورد هدف قرار گرفته و پرداختن به توانمندی های شناختی و مشکلات شناختی در دوران میانسالی از دیگر اهداف برنامه های امسال است.
جغتایی افزود: آنچه در برنامه های امسال درهفته آگاهی از مغز قبل از سالهای قبل موردتوجه قرار گرفته است، اهمیت کارکردهای اجرائی جهت زندگی سالم و هوشمند در تمام ابعاد و رشد اجتماعی، شغلی و تحصیلی در گروههای سنی مختلف است.
سینا توکلی دبیر اجرائی هفته آگاهی از مغز نیز اظهار داشت: باتوجه به ادامه همه گیری کووید ۱۹ در کشور و ضرورت توجه به سلامت افراد و رعایت پروتکلهای بهداشتی، امسال نیز همانند سال قبل رویدادهای مختلف این هفته بصورت برخط و حداکثر استفاده از فضای مجازی و محتواهای دیجیتال برنامه ریزی شده است.
وی اضافه کرد: در این برنامه سعی شده تا از انواع روش های تولید محتوا و انتقال مفاهیم در تولیدات محتوایی و برنامه ریزی های صورت گرفته استفاده گردد. همین طور سعی شده است تا اصول تولید محتوا و آموزش برمبنای اصول شناختی در برنامه های تدارک دیده شده زیر نظر اساتید این حوزه موردتوجه قرار گیرد.
به گفته وی برنامه های این هفته درسه بخش محتواهای ویدئویی، محتواهای متنی و رویدادهای آنلاین برگزارمی شود و دراین هفته با برگزاری سمینار علمی یک روزه آنلاین با حضور اساتید مطرح حوزه علوم اعصاب شناختی باهدف بررسی سلامت مغز و همه گیری کووید ۱۹ در تاریخ ۷ اسفندماه شروع می شود.
سینا توکلی گفت: همین طور مجموعه ای از وبینارهای آموزشی در زمینه آشنایی با مفاهیم کارکردهای اجرائی و کاربست آن و همین طور تقویت آن برای معلمین برنامه ریزی شده و امسال برنامه های آنلاین ویژه گروه سنی سالمندان نیز تدارک دیده شده است.
وی اضافه کرد: همین طور آخرین مقالات علمی حوزه علوم اعصاب شناختی که یافته های آن به زبان ساده و کاربردی برای عموم مردم تهیه شده است به همراه محتواهای بصری مکتوب همچون اینفوگرافیک در طول هفته منتشر خواهد شد و علاوه بر این محتواهای ویدئویی با موضوعات آزمایش های شناختی، مصاحبه با اساتید حوزه علوم شناختی و همین طور چالش های شناختی با عموم مردم تولید شده است.
توکلی افزود: مسابقه کتاب خوانی از دیگر برنامه هایی است که به مناسبت هفته آگاهی از مغز اطلاع رسانی شده است و برگزاری مسابقه و اهدای جوایز در این هفته اجرا خواهد شد و علاوه بر این برگزاری برنامه سخنرانی های علمی ترویجی ویژه دانش آموزان و دانشجویان با ارسال ویدیو های کوتاه و سخنرانی درباره آخرین یافته های حوزه علوم اعصاب شناختی با برگزاری رقابت میان شرکت کنندگان و اهدای جوایز انجام می شود.

1400/11/26
22:18:01
0.0 / 5
632
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا