هوافضا- علوم هوا فضا
با تقدیر از خدمات دكتر گلكاری؛

سرپرست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی معرفی گردید

سرپرست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی معرفی گردید

هوا فضا: با حکم معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر غلامرضا صالحی جوزانی استاد پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بعنوان سرپرست این پژوهشگاه منصوب گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سید مجتبی خیام نکوئی در حکم انتصاب دکتر صالحی جوزانی «به کارگیری تمام ظرفیت های علمی و تحقیقاتی پژوهشگاه و بخش های منطقه ای آن در جهت حل مشکلات اولویت دار بخش کشاورزی مورد نظر معاونت های اجرائی وزارت متبوع با استفاده از تکنولوژی های جدید خصوصاً زیست فناوری و مشارکت در ایفای نقش حاکمیتی صیانت از منابع و ذخایر ژنتیکی را از اهم وظایف سرپرست پژوهشگاه» عنوان کرده و آورده است: «انتظار می رود با اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی هدفمند در زمینه ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی، گسترش فعالیتهای مشترک با سایر موسسات و مراکز تحقیقاتی و پیگیری جهت انتقال یافته های قابل ترویج، هدایت طرح های فناورانه در جهت پاسخگویی به تقاضای جامعه هدف، آماده سازی زیرساخت های لازم جهت تجاری سازی یافته های تحقیقاتی مرتبط، توسعه ارتباطات علمی با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، این مهم محقق شود».
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، جلسه مقدماتی تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با حضور دکتر مردی، مشاور عالی رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر حسین جعفری، معاون پژوهش و فناوری، مهندس احمدی صومعه، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان و تعدادی از معاونان و مدیران بخش های تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در سالن جلسات حوزه ریاست این پژوهشگاه برگزار شد.
دکتر صابر گلکاری، رییس پیشین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در این نشست که قبل از برگزاری جلسه رسمی تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه - که مقرر است متعاقبا با حضور دکتر خیام نکوئی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار گردد - تشکیل شد، گزارشی درباب فعالیت ها و عملکرد پژوهشگاه طی دوره ۱۱ماه مدیریت خود ارائه داد.
دکتر محسن مردی، مشاور عالی رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی طی سخنانی با تقدیر از عملکرد دکتر صابر گلکاری در دوره ریاست این پژوهشگاه اظهار نمود: دکتر گلکاری ضمن اینکه آرامش و اعتماد و ثبات را به مجموعه پژوهشگاه بازگرداندند و کرامت انسانی را در سطح اعضای هیات علمی و کارکنان احیاء کردند، در زمینه گسترش تعامل و همکاری با موسسات تحقیقاتی تابعه سازمان نیز گام های بلندی برداشتند که جا دارد از خدمات و کوشش های بهادار دکتر گلکاری طی این دوره قدردانی شود و امیدوارم بتوانیم در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی بیش از قبل از توانمندی های ایشان استفاده نماییم.
او همینطور ضمن عرض تبریک به دکتر صالحی جوزانی اظهار داشت: دکتر صالحی، فرزند این پژوهشگاه هستند و به خوبی با شرایط و نیروی انسانی پژوهشگاه آشنایی کامل دارند.
دکتر مردی با تکیه بر ضرورت ارتباط بیش از پیش پژوهشگاه با دیگر موسسات تحقیقاتی و نگاه به درون و استفاده از ظرفیت های بالای اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشگاه ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت دکتر صالحی جوزانی شاهد درخشش هر چه بیشتر پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی باشیم.
دکتر صالحی جوزانی، سرپرست جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز که هم اکنون بعنوان مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی فعالیت دارد، در ابتدای سخنان خود با تبریک سالروز میلاد با سعادت مولای متقیان، امام علی (ع) از تلاش ها و خدمات دکتر گلکاری در دوره ریاست پژوهشگاه خصوصا در کم کردن تنش ها و ایجاد آرامش قدردانی نمود.
وی تصریح کرد: حدود ۱۵ نفر از اعضای هیات علمی پژوهشگاه در سامانه علم سنجی سازمان تات دارای رتبه عالی هستند و از سویی پژوهشگاه دارای امکانات و زیرساخت های بی نظیری است که مجموعه این دو مزیت باید منجر به خروجی های اثربخش در کشاورزی و منابع طبیعی شود. تا کنون پروژه ها و برنامه های پژوهشی مختلفی اجرا شده است که تعدادی از آنها دارای اثربخشی بوده است، ولی تعداد این نوع پروژه ها کم است. برخی نیز تا مرحله پایلوت پیش رفته اند ولی به نتیجه نرسیده اند که ضرورت دارد این حلقه مفقوده تکمیل شود.
وی اظهار نمود: لازم است برنامه های تحقیقاتی پژوهشگاه در جهت اولویت های بخش کشاورزی و با همکاری سایر موسسات و شرکتهای بخش خصوصی اجرا شوند. ضروریست پژوهشگاه بطور کامل در جهت اجرای برنامه های وزیر جهاد کشاورزی و سازمان بعنوان هاب بیوتکنولوژی کشاورزی کشور عمل کند و از پتانسیل سایر موسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و بخش خصوصی دانش بنیان استفاده نماید. در این راستا نسبت به بهبود ارتباط و فراهم کردن امکان حضور بخش خصوصی در پژوهشگاه - در قالب قوانین و مقررات – تلاش خواهیم کرد.
صالحی جوزانی افزود: از اینکه به خانه خود برگشته ام، بسیار خوشحالم و امیدوارم بتوانیم با یاری خدا و با همکاری و همدلی همکاران پژوهشگاه زمینه ساز تحولی بزرگ باشیم. ایجاد و توسعه مراکز نوآوری و مراکز رشد با محوریت بخش خصوصی از دیگر راهکارهای افزایش اثربخشی پژوهشگاه است.
دکتر صالحی جوزانی، تحصیلات دکتری خودرا در سال ۱۳۸۴ در رشته ژنتیک در انستیتو ژنتیک عمومی واویلوف وابسته به آکادمی علوم روسیه به پایان برده و از همان سال فعالیتهای پژوهشی خودرا در بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی شروع کرده است. از زمینه های تحقیقاتی وی، بهینه سازی تولید فرآورده میکروبی مفید مورد کاربرد در کشاورزی از قبیل سموم بیولوژیک و...، کودهای بیولوژیک (میکوریزا و ریزوبیوم ها) و بیوکمپوست، سوخت های زیستی (بیواتانول) و پروبیوتیک های طیور است و در این راستا در زمینه توسعه و کابرد تکنولوژی های ژنومیکس، متاژنومیکس، مهندسی ژنتیک میکروبی، فرمنتاسیون و فرمولاسیون در تولید فرآورده های زیستی کشاورزی فعالیت دارد.
وی که هم اکنون علاوه بر مدیریت دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، مرجع ملی (فوکال پوینت) پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا است، در زمینه ایمنی زیستی محصولات تراریخته و مقررات ملی و بین المللی ایمنی زیستی نیز دارای سوابق علمی و اجرائی بوده است.
منبع:

1400/11/28
19:44:54
0.0 / 5
780
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا