هوافضا- علوم هوایی

بیشتر از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

بیشتر از 200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

به گزارش هوا فضا رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره پشتیبانی از نخبگان غیر ایرانی، اظهار داشت: بیشتر از ۴۵۰ نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و برای اقامت به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و بیشتر از ۲۰۰ نفر از آنها موفق به دریافت حمایت مذکور شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پرویز کرمی ضمن اشاره به این که مهاجرت یکی از فرصت ها و تهدیدات جدی این روزهای کشورهای مهاجرفرست و مهاجرپذیر است، اظهار نمود: پدیده ای که اگر به نحو مناسبی مدیریت شود، می تواند برای کشورها منافع مالی و انسانی به همراه داشته باشد. ایران هم با عنایت به همجواری با برخی کشورها یا جاذبه های مختلفی که دارد، سالها است میزبان مهاجرانی از کشورهای مختلف است که بعضی از آنها نخبگان علمی و دانشی هستند.
سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: ایران نزدیک به ۴ دهه است که جمعیت بالایی از مهاجران را میزبانی می کند. خیلی از این مهاجران علیرغم مشکلات زیادی که سر راه تحصیل و کسب و کارشان در ایران بود، توانستند موفقیت های بالایی کسب کنند و بعنوان نخبگان دانشی و تخصصی در ایران بمانند.
کرمی اضافه کرد: استفاده درست از این ظرفیت عظیم انسانی به دغدغه ای بدل شده بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی به آن پاسخ داد و حمایت های ویژه ای را برای متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی در نظر گرفت. در چارچوب این برنامه مجموعه ای از خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، تعریف شد که یکی از این تسهیلات، عرضه دفترچه اقامت ویژه به مدت سه تا پنج سال است.
به قول مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، آنها می توانند با داشتن دفترچه اقامت ویژه، به جز حق رای؛ از همه حقوق شهروندی در ایران برخوردار شوند.
کرمی افزود: بر مبنای آمارهای موجود؛ تابحال از راه سامانه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی iConnect.isti.ir بیشتر از ۴۵۰ نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و بیشتر از ۲۰۰ نفر از متقاضیان موفق به دریافت حمایت مذکور شدند.
سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در این برنامه «حمایت های پژوهشی و انگیزشی از نخبگان غیر ایرانی»، «تسهیل فرآیندهای بوروکراتیک برای اعطای خدمات پایه شهروندی به دارندگان کارت اقامت ویژه»، «ایجاد انگیزه در مدیران بخش دولتی برای تسهیل موانع کسب و کار افراد خارجی»، «اخذ مجوز کسب و کار و راه اندازی مطب» و «تملک دارایی ها» هم تعریف شده است.

منبع:

1400/12/04
09:10:47
0.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا