علوم هوا فضا
توسط یك شركت دانش بنیان تولید شد؛

گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی برای پاکی هوا و کاهش مصرف سوخت برای کاربران

گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی برای پاکی هوا و کاهش مصرف سوخت برای کاربران

گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی فاقد شعله در کشور تولید شد. این محصول ایمنی بیشتری نسبت به دیگر هیترهای موجود در بازار دارد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان و با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شده است.
وقتی شعله حذف می شود؛ محصول در محیط های پرخطر مثل صنایع نفت و گاز هم به سادگی قابل استفاده می باشد. کاهش مصرف سوخت، افزایش شدید راندمان از دیگر مزیت های این محصول دانش بنیان است.
این گرم کن ها احتراق پایینی دارند و اکسیدهای نیتروژن را کامل حذف می کنند بنابراین از این محصول به سادگی در فضای بسته هم میتوان بهره برد.
گرمکن های نانوکاتالیستی احتیاج به آب ندارند و میتوان آنرا به صورت ماژولار بهره برد به این معنا که بنا به نیاز تنها درصدی از آن به کار گرفته شود. در این محصول که هیتر تشعشعی کاتالیستی است، از یک لایه حاوی کاتالیست پلاتین بر روی پایه فیبر آلومینا استفاده می شود. با استفاده از کاتالیست حاوی پلاتین در واکنش احتراق میتوان مخلوط قابل اشتعال سوخت و هوا را بدون ایجاد شعله و با مقدار قابل توجهی شار تشعشعی از سطوح داغ کاتالیست محترق کرد.
لایه تشعشعی کاتالیستی آماده شده درون پنل هیتر جای گذاری می شود. لایه های عایق از طرفی وظیفه پیشگیری از اتلاف حرارت از پشت پنل و از سوی دیگر وظیفه پخش سوخت در لایه کاتالیستی را بر عهده دارند. لایه تشعشعی کاتالیستی آماده شده درون پنل هیتر قرار داده می شود. گاز طبیعی بعنوان سوخت مصرفی این مشعل ها، از یک طرف وارد این صفحات می شود و بعد از عبور از لایه عایق به سطح کاتالیست می رسد. برای شروع واکنش احتراق در حضور کاتالیست، سطح کاتالیست پیش گرم و واکنش احتراق در دمای پایین و بدون تشکیل شعله شروع می شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این محصول کاربردهایی چون خشک کردن رنگ عایق روی کابل های برق، ترمو فرمینگ (تغییر شکل با گرما)، خشک کردن رنگ شیشه (دکوراسیون، فرآیند آیینه)، پیش گرمایش محصولات نساجی، نفت و گاز (شلنگ و کارهای گرمایشی سایت و سالن در بخش پتروشیمی)، گرم کردن محیط های صنعتی، خشک کردن جوهر چاپ و امکان استفاده در محیط ها با گاز قابل اشتعال دارند.
با توجه به این که اصلی ترین عامل کنترل کننده ظرفیت پنل های تشعشعی، نفوذ اکسیژن به درون ساختار متخلخل لایه کاتالیستی است، با تغییر اندازه ذرات کاتالیستی به محدوده نانومتری، نسبت سطح به حجم ذرات و در نتیجه سطح آزاد کاتالیست برای قرارگیری در معرض اکسیژن و انجام احتراق افزایش می یابد.
منبع:

1400/12/13
16:38:16
0.0 / 5
713
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا