هوافضا- علوم هوا فضا

دعوت از فناوران برای کسب فرمولاسیون تولید هیدروژل های چسبنده پدهای دستگاه تنس

دعوت از فناوران برای کسب فرمولاسیون تولید هیدروژل های چسبنده پدهای دستگاه تنس

هوا فضا: از جانب شبکه تبادل فناوری ستاد نانو و یکی از مجموعه های بخش خصوصی چالشی برای کسب فرمولاسیون هیدروژل رسانای چسبنده مورد استفاده در پد دستگاه تحریک سطحی عصبی برگزار می گردد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، توسعه فرمولاسیون هیدروژل رسانای چسبنده مورد استفاده در پد دستگاه TENS چالش جدیدی است که توسط شبکه تبادل و یکی از مجموعه های بخش خصوصی تدارک دیده شده است.
امروزه بیماران زیادی از دردهای حاد و مزمن شناخته شده رنج می برند و پزشکان برای درمان، روش های متنوعی همچون استفاده از دستگاه هایی با مکانیزم الکتروتراپی را تجویز می کنند. همچون دستگاههای برپایه تکنولوژی الکتروتراپی، دستگاه تحریک الکتریکی سطحی عصب (TENS) است که با قرارگیری پد دستگاه بر ناحیه درد، فرکانس های الکتریکی و سیگنال ها تغییر کرده و منجر به کاهش پیام درد می شود.
تحریک الکتریکی اعصاب ناشی از امواج ورودی از راه الکترودهای واقع در پوست اتفاق می افتد و به دنبال آن پیام های درد تغییر خواهند کرد و بدین سان مسیر سیگنال ها مسدود خواهد شد و سبب تسکین درد موقتاً یا طولانی مدت می شود؛ حتی در مواردی هم سبب بهبود گردش خون و در نتیجه بهبود اسپاسم در ناحیه صدمه دیده خواهد شد.
در ساختار پدهای مورد استفاده در این دستگاه لایه ای که در مجاورت پوست قرار می گیرد، هیدروژل ­هایی مورد استفاده قرار می ­گیرد که علاوه بر خاصیت چسبندگی و رسانایی، از لحاظ زیستی با پوست سازگار بوده و در اثر استفاده های مکرر از آن سبب ایجاد صدمه های پوستی نمی گردد.
این هیدروژل ها در مجاورت دو لایه دیگر در پد دستگاه سبب انتقال سیگنال عصبی به پوست شده و از راه آثار آن سبب کاهش احساس درد می شوند.
هدف اصلی این چالش، توسعه فرمولاسیون لایه هیدروژل پد دستگاه تنس است که از لحاظ ساختار شیمیایی می تواند بر مبنای مخلوط دو یا چند پلیمر تهیه شود و بدون تماس با مواد شیمیایی مانند ژل های روان ساز یا الکل در تماس با بدن قرار می گیرد.
به نقل از ستاد نانو، در طراحی رنگ این هیدروژل محدودیتی وجود ندارد و ترجیح بر روی بی رنگ بودن آن است. از مهم ترین خصوصیت های آن باید رعایت زیست سازگاری با بدن انسان مطابق با استانداردهای ذکر شده در جدول ملاحظات فنی و الزامات داشته باشد و هیچ گونه قرمزی پوست، حساسیت، خارش و عوارضی برای پوست نباید داشته باشد. از لحاظ چسبندگی به پوست هم به دلیل استفاده مکرر از هر پد باید خاصیت چسبندگی مناسب با پوست داشته باشد.
متقاضیان جهت شرکت در این چالش تا۲۰ اسفند فرصت دارند تا برای ثبت نام و ارسال طرح های خود اقدام نمایند.
طرح های ارسالی به این رویداد در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ مورد داوری اولیه قرار می گیرند و برگزیدگان این مرحله تا شهریور ماه سال آینده فرصت دارند تا نمونه اولیه خویش را عرضه کنند و در مهر ماه هم برگزیدگان نهایی معرفی خواهند شد.
به طرح های برتر کمک هزینه تحقیق و توسعه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان اعطا می شود.1400/12/14
11:14:04
0.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا