هوافضا- علوم هوا فضا
با بررسی نقش RNA ها صورت گرفت؛

یافته محققان کشور درباره عامل موثر در درمان سرطانهای دستگاه گوارش

یافته محققان کشور درباره عامل موثر در درمان سرطانهای دستگاه گوارش

هوا فضا: محققان کشور موفق به بررسی نقش RNAهای کوچک غیرکدکننده در شیمی درمانی سرطان های دستگاه گوارشی شدند و نشان دادند که تأثیر زیادی در درمان سرطان و بازگشت آن دارد.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، سرطان های دستگاه گوارش، شامل سرطان کلورکتال، معده، کبد، مری و تومورهای پانکراس، علت مرگ های فراوانی در سرتاسر جهان هستند. شیمی درمانی معمول ترین روش درمانی برای غلبه بر سرطان های دستگاه گوارش است.
با این وجود سلول های مقاوم به شیمی درمانی چالشی جدی در درمان موفق تومورها هستند که منجر به متاستاز (به جدا شدن سلول سرطانی از تومور و مهاجرت آن به سایر نقاط بدن که منجر به تشکیل تومورهای جدید و توسعه بیماری می شود متاستاز می گویند) و بازگشت بیماری می شوند. سازوکار مقاومت به شیمی درمانی پیچیده است و عوامل مختلف و مسیرهای پیام رسان سلولی زیادی در آن موثر هستند.
یکی از این عوامل RNAهای کوچک غیرکدکننده است. ۹۵ درصد ماده ژنتیکی انسان (DNA) به پروتئین رونویسی نمی شود؛ پژوهشها نشان داده اند که بخش زیادی از این قسمت از ژنوم الگوی رونویسی بیشتر از ده هزار RNA غیرکدکننده شامل miRNAs، siRNAs، asRNAs و lncRNAs است.
این تحقیقات نشان داده شده است که RNAهای کوچک غیرکدکننده تنظیم کننده هایی حیاتی برای توسعه تومورهای دستگاه گوارش محسوب می شوند و می توانند سبب مقاومت به شیمی درمانی شوند.
با هدف جمع بندی دانش موجود در مورد نقش RNAهای کوچک غیرکدکننده در مقاومت سرطان های دستگاه گوارش به شیمی درمانی و چگونگی کارکرد آنها، محققان در دانشگاه علوم پزشکی کاشان، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات به نگارش یک مقاله مروری پرداختند که در مجله بین المللی Molecular Therapy: Nucleic Acids به چاپ رسیده است.
در این مقاله شرح داده می شود که RNAهای کوچک غیرکدکننده با هدف قرار دادن مسیرهای پیام رسان سلولی متعدد، ژن های پایین دستی را تحت تاثیر قرار می دهند و تقسیم، آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی)، مهاجرت و تخریب سلول های سرطانی را تعدیل می کنند.
همچنین RNAهای کوچک غیرکدکننده می توانند خصوصیات سلول های بنیادی سرطانی را تحت تاثیر قرار داده تغییر از حالت اپیتلیالی (چسبیده در محل خود) به مزانشیمی (مهاجرت کننده) را القا کنند، شرایطی که منجر به متاستاز سرطان می شود.
این مقاله در نهایت چنین نتیجه می گیرد که RNAهای کوچک غیرکدکننده می توانند بعنوان هدف در درمان های چندگانه سرطان در نظر گرفته شوند تا از درمان سرطان و عدم بازگشت مجدد آن اطمینان حاصل شود.
دکتر حامد میرزایی، دکتر مسعود وثوق، دکتر فاطمه دشتی، دکتر سید محمدعلی میرعظیمی و همکارانشان این مقاله را به نتتیجه رسانده اند.


منبع:

1400/12/28
23:16:32
0.0 / 5
693
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا