علوم هوا فضا
معاون وزیر راه و شهرسازی:

در جهت شعار سال، خانه های با کیفیت و ارزان می سازیم

در جهت شعار سال، خانه های با کیفیت و ارزان می سازیم

به گزارش هوا فضا معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای تحقق شعار سال در خصوص «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» تلاش می نماییم اظهار داشت: از مدتی قبل مبحث صنعتی سازی را به فراخوان گذاشته ایم و از ۵۸۶ شرکت که تاییدیه فنی دارند خواسته ایم تا در طرح نهضت ملی مسکن سه مشخصه کیفیت، سرعت اجرا و کاهش قیمت تمام شده را در دستور کار قرار دهند؛ در این حوزه جلساتی را با بعضی از آنها برگزار کرده ایم و یکی از مهم ترین دستور کارهای وزارت راه و شهرسازی در سال جدید ارتقای فناوری ساخت است.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در حوزه مسکن میتوان اقدامات مهمی را در تحقق شعار سال در خصوص «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» انجام داد که در چارچوب صنعتی سازی ساختمان و ارتقای فناوری این حوزه صورت می گیرد.

سه مشخصه کیفیت، سرعت و قیمت مورد توجه است
او اضافه کرد: افزایش عمر مفید ساختمانها، استفاده از انرژی های پاک و هوشمندسازی از مواردی است که در طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه قرار دارد. از مدتی پیش این مورد به فراخوان گذاشته شده و از شرکت هایی که در حوزه صنعتی سازی امکان فعالیت داشتند درخواست شد سه مشخصه را در به کارگیری تکنولوژی ای که دارند در حوزه مسکن حمایتی استفاده کنند.
محمودزاده در توضیح این سه مشخصه اظهار داشت: در حوزه صنعتی سازی، کیفیت، سرعت و قیمت تمام شده بسیار مهم می باشد. در بحث کیفیت نیازمند این هستیم با این حجم ساختمان سازی که مورد نیاز است تحولاتی در کشور ایجاد نماییم. از نظر شیوه اجرا، اقتصادی بودن طرح، کیفیت، اطمینان بیشتر از عمر ساختمان، مقاومت در مقابل حوادث و رفاه بیشتر برای بهره برداران برنامه ریزی شده است.

سرعت ساختمان سازی باید از ۲ سال به کمتر از سال برسد
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در حوزه سرعت هم می خواهیم از سنتی سازی به سمت صنعتی سازی برویم. پروژه ای که به صورت سنتی ایجاد می شود بین ۱.۵ تا ۲ سال زمان می برد که تلاش می نماییم این زمان را به کمتر از یک سال کاهش دهیم. در این خصوص با صاحبان تکنولوژی و سرمایه گذاران صحبت کرده ایم.
او مسئله مهم دیگر را قیمت تمام شده دانست و اظهار داشت: تا کنون اغلب شرکتهایی که فناوری خویش را در حوزه ساختمان معرفی کرده اند تا قیمت تمام شده طرحهای آنها بیشتر از قیمت ساخت وساز سنتی است. البته در بلندمددت از نظر مصرف انرژی، سرعت ساخت و میزان هزیه جبران می شود. ولی از آن جا که باید توان جامعه مخاطب طرح نهضت ملی مسکن را در نظر بگیریم قیمت تمام شده باید به حداقل برسد.
به قول محمودزاده، اصرار وزارت راه و شهرسازی این بوده شرکت هایی که فناوری ارائه می دهند جنبه اقتصادی را مدنظر داشته باشند. با عنایت به صرفه مقیاس، پیش خرید چهار ساله را ایجاد کنند که قیمت تمام شده را کاهش دهند. به صورت مثال باید خط تولیدی در یک کارخانه ایجاد شود تا هزینه تولید کاهش پیدا کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: اگر یک شرکت که خط تولید ایجاد کرده، سالیانه ۱۰ هزار واحد مسکونی راه اندازی کند پس از مثلاً پنج سال، طرح اقتصادی می شود. ولی اگر برای یک سال تولید نماید و سال آینده مشخص نباشد که فروش دارد یا ندارد سرمایه گذاری مقداری با ریسک مواجه می شود. ازاین رو بنا شد تا آخر دولت تضمین خرید یا پیش خرید به سرمایه گذاران داده شود که برای چهار سال هزینه های سربارشان قابل سرشکن است.

تعداد ۵۸۶ شرکت ساختمانی تاییدیه فنی دارند
محمودزاده خبر داد: تا هم اکنون ۵۸۶ شرکت درمورد محصولات مختلف حوزه فناوری ساختمان تاییدیه فنی گرفته اند. ما جلساتی با بعضی از این گروه ها داشتیم و هنوز ادامه دارد. حتما در سال جدید این مورد بسیار فعال تر از قبل و به صورت یک مبحث اصلی در وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
منبع:

1401/01/03
14:21:01
0.0 / 5
719
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا