علوم هوا فضا

ساخت بتن سبک به ثبت سازمان پژوهشها رسید

ساخت بتن سبک به ثبت سازمان پژوهشها رسید

هوا فضا: اختراع ˮساخت بتن سبک هوادار اتوکلاوی اصلاح شدهˮ توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند به ثبت رسید.


به گزارش هوا فضا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم دکتر رخش خورشید، معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند در اینباره اظهار داشت: این اختراع با عنوان "تولید بتن سبک هوادار اتو کلاوی AAC اصلاح شده با نانو صفحات اکسید گرافن احیا شده" توسط دکتر یعقوبی نژاد، دانشیار گروه مهندسی مواد و دکتر خسروی، استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه با شماره ۱۰۰۲۲۷ به ثبت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران رسید.
بتن سبک هوادار اتوکلاوشده محصولی است با مشخصات فنی فوق العاده جذاب که به علت برتری های قابل توجه نسبت به سایر مصالح ساختمانی سخت، بکارگیری آن به طور گسترده ای در دنیا درحال رشد است.
این ماده ساختمانی دارای وزن مخصوص بین ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و استقامت بین ۲۵ تا ۳۵ مگاپاسکال و در این اختراع برای نخستین بار یک ماده نانومتری با استقامت بالا تحت عنوان گرافن (اکسید گرافن و اکسید گرافن احیا شده) به بتن AAC افزوده شده است.
در اثر افزودنGO (graphene oxide) و تبدیل آن به اکسید گرافن احیا شدهRGO (reduced graphene oxide)، افزایش استقامت تا ۸۸ درصد افزایش پیدا کرده است. با این نوآوری، افزایش بسیار مطلوب استقامت با کاهش اندک رشد بتن همراه مشاهده شده است که به خواص آبدوستی اکسید گرافن نسبت داده می شود.
منبع:

1401/01/09
12:23:33
0.0 / 5
598
تگهای خبر: وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا