هوافضا- علوم هوایی
در راستای رفع اختلالات خواب؛

مدلسازی مغز در مراحل مختلف خواب توسط محققان کشور

مدلسازی مغز در مراحل مختلف خواب توسط محققان کشور

به گزارش هوا فضا محققان کشور موفق به عرضه مدلی از حالت گذرای مغز در مراحل مختلف خواب شدند.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمود علیپور دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی تعاملی حالت گذرای بین مراحل مختلف خواب با استفاده از سیگنال EEG» اظهار داشت: عدم وجود یک مدل تکاملی به صورت جعبه سیاه از رفتار تعاملی شبکه های نورونی مغز، حین خواب از علل مهمی بود که منجر به انجام این پروژه شد.
وی اضافه کرد: این پروژه، نخستین و تنها مدل تکاملی از رفتار متعامل شبکه های نورونی مغز در مراحل مختلف خواب است که با استفاده از یک تک کانال EEG به انجام رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: تابحال مدلهای تعاملی از رفتار مغز صرفا به مدلسازی رفتار مغز در چرخه های سیرکیدین و اولترادین (چرخه های خواب و بیداری و چرخه های خواب رویا و غیر رویا) پرداخته اند. مدلهای عرضه شده در این تحقیق، علاوه بر امکان استفاده در مدلهای سیرکیدین و اولترادین، قادر به مدلسازی رفتارهای پدیدارشونده (ایمرجنت) مراحل خواب در سیستم زیستی خودسازمانده ی مغز است.
به گفته وی، این پروژه ابتدای پیکربندی یک چهارچوب برای تحقیقاتی بزرگتر است که در آن به دنبال مدلسازی و پیشبینی رفتارهای مغز در اختلالات خواب هستیم.
وی اظهار داشت: بدین منظور نیاز بود تا ابتدا مدلسازی تکاملی مراحل خواب انسان سالم، مورد تحقیق قرار گیرد و بعد از نتیجه بخش بودن آن، به دنبال پیاده سازی این ایده برای اختلالات خواب باشیم.
علیپور تصریح کرد: درصد صحت قابل قبول تحقیق حاضر نشان می دهد، مدلسازی رفتارهای واقعی مغز بر اساس مدلهای آشوبی و فازی و دوری از نظریه های احتمالاتی می تواند در پیشبینی وقوع ناهنجاری ها و اختلالات در مراحل مختلف خواب، کمک کننده باشد.
وی افزود: در مورد صنعتی سازی این پروژه برای کاربردهای کلینیکی میتوان با مدلسازی دقیق ریاضی از پدیده ی خواب، اطلاعات موردنیاز از مغز را به واسطه لاله گوش بدست آوریم.
وی در مورد آخرین وضعیت پروژه خود اظهار داشت: هم اکنون مراحل نیمه صنعتی پروژه را به اتمام رسانده ایم.
وی ضمن اشاره به مزیتهای پروژه اظهار داشت: پیشبینی مراحل خواب، تشخیص مراحل خواب، پردازش های زمان حقیقی در نمونه برداری و کاهش حجم پردازش ها، عرضه روش های جدید در استخراج خصوصیت های متمایزکننده ی مراحل خواب از EEG، عرضه ۳ مدل مختلف در مدلسازی رفتار مغز در حین خواب از خصوصیت های این پروژه بوده است.
علیپور با اشاره به اینکه مدلسازی انجام شده نخستین و تنها مدل در زمینه ی مدلسازی تکاملی از رفتار تعاملی مغز در حین مراحل مختلف خواب است، اظهار داشت: این مدلسازی به دلیل حجم پایین پردازش ها و قابلیت بالای آن در سازگاری با سوژه های مختلف قادر به پیاده سازی سخت افزاری به منظور ارتباط با سیستم های قابل حمل نظیر گوشیهای همراه و پایش مداوم وضعیت انسان های سالم و پیش بینی وقوع بعضی از ناهنجاری ها نظیر اینرسی خواب است.
این محقق ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از این مدل میتوان در سیستم های قابل حمل به منظور پایش مراحل خواب انسان سالم و پیشبینی مراحل خواب به منظور کاربردهای کلینیکی در جهت افزایش کیفیت خواب و پیشگیری از وقوع بعضی از ناهنجاری های در رابطه با خواب بهره برد.
به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، دکتر هاشمی گلپایگانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این پروژه بوده است.


منبع:

1401/01/15
23:06:10
0.0 / 5
690
تگهای خبر: سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا