هوافضا- علوم هوایی
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین با مقاله تناقض ندارد

تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین با مقاله تناقض ندارد

به گزارش هوا فضا معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، اظهار داشت: بعضی می گویند ما در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین با مقاله مخالف هستیم. این اشتباه است و این موضوعات با یکدیگر در تناقض نیستند. اگر بخواهیم تولید داشته باشیم و اشتغال آفرین باشیم و کاری را با بنیان علمی انجام دهیم، مراحلی دارد. مسیری که باید طی نماییم، از مقاله می گذرد ولی به مقاله منتهی نمی گردد. مقاله هدف نهایی نیست، بلکه وسیله ماست.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی امروز در دومین نشست از سلسله نشست های «کاشتن برای آینده» با مبحث «مقاله: مشارکت در پیشبرد علم یا ابزار ارتقا؟» ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و شروع سال جدید، در مورد نقش مقاله؛ توضیح داد: طبیعی است که در جریان تحقیقات، ما همواره به دنبال نتایج حاصل از تحقیقات هستیم و هیچ تحقیقی شروع نمی گردد، مگر زمانی که یک هدفی برای آن در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه اهداف تحقیق در حوزه سلامت مشخص است، افزود: گاهی می خواهیم سوالی پاسخ دهیم و یا به یک پروتکل یا روش درمانی یا تشخیصی برسیم. همینطور گاهی نتایج می تواند فناورانه و یک محصول باشد.

مقاله زبان گفتگوی پژوهشگران است

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تکیه بر اینکه ما باید مقاله را بعنوان زبان گفتگوی پژوهشگران بشناسیم، اظهار داشت: نتایج تحقیقات را باید در معرض دید و ارزیابی دیگران قرار داد و حتما باید نتایج این کار، با یک فرمت باشد تا استفاده کننده بتواند به سادگی استفاده نماید و این همان مقاله است. نمی گردد پژوهشگر باشیم و مقاله نداشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بعضی می گویند ما در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین با مقاله مخالف هستیم. این اشتباه است و این موضوعات با یکدیگر در تناقض نیستند، تشریح کرد: اگر بخواهیم تولید داشته باشیم و اشتغال آفرین باشیم و کاری را با بنیان علمی انجام دهیم، مراحلی دارد. این کار از ایده آغاز می شود و باید در محافل علمی تبدیل به دانش شود. این دانش باید در اختیار بقیه قرار بگیرد و مورد ارزیابی قرار گیرد و تبدیل به محصول و تجاری سازی شود. این سیر، یک سیر مقبول است.

مقاله ای برای ما خوب است که منجر به محصول شود

پناهی ضمن تاکید بر اینکه جایگاه مقاله در محافل علمی، یک وسیله است، اظهار داشت: مسیری که باید طی نماییم، از مقاله می گذرد؛ ولی به مقاله منتهی نمی گردد. مقاله هدف نهایی نیست، بلکه وسیله ماست. ما باید مقاله داشته باشیم و مقاله ای برای ما خوب است که مسیر آن منجر به محصول شود؛ مقاله ای که حل مساله کند، تولید محصول کند و برای خواننده پیام داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزایر بهداشت، در بخش دوم صحبت های خود، به متفاوت بودن اهداف مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها، به علت زیر ساخت های مختلف و توانایی علمی آنها اشاره و تصریح کرد: مقالات باید با اهداف مرکز تحقیقاتی و دانشگاه و تخصص هیئت علمی آن در یک راستا باشد.

وی اضافه کرد: تولید علم و دانش و مرجعیت، نماد قدرت است و این علم، باید مورد استفاده دیگران قرار گیرد. با مقاله می توانیم مرجعیت علمی داشته باشیم و دنیا به ما ارجاع کند. خواسته ما تولید دانش و مرجعیت علمی است.

دانشگاه نباید مصرف کننده باشد

پناهی با بیان اینکه دانشگاه ها و محققین ما باید در جهت نیاز جامعه کار کنند، اظهار داشت: به نظر می آید در حوزه سلامت، نیاز جامعه بحث اقتصاد است. دانشگاه ها نباید مصرف کننده باشند و در مرحله بلوغ باید تولید و سرمایه آفرینی داشته باشند.

وی افزود: در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، از راه تولید مقالات کاربردی و پاسخگو و حل مشکل، در جهت تولید و ثروت آفرینی می توانیم ایجاد اشتغال نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ضمن اشاره به توانمند بودن دانشگاه ها در بعد آموزش، توضیح داد: یکی از علائم این توانمندی این است که هر کسی که از دانشگاه های ما فارغ التحصیل می شود، در کشورهای پیشرفته جذب می شود. این نشان دهنده آن است که دانشگاه های ما از نظر آموزشی به بلوغ رسیده اند.

وی افزود: البته بلوغ دانشگاه های ما در بخش پژوهش به اندازه بخش آموزش نیست. بخشی از پژوهش هایی که انجام می شوند، حل مساله نمی کنند. البته مورد توجه نشریات و... قرار می گیرند، ولی به اولویت های ما نمی پردازند. اولویت ما اقتصاد و اشتغال است و ما باید با ایجاد شرکتهای دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی با توانایی تولید محصول، بتوانیم نخبگان و جوانان را کار بگیریم.

پناهی ضمن تاکید بر اینکه الزامات تحقق شعار سال در دست ما قرار دارد، اظهار داشت: ما باید ریسک نماییم. امکان دارد چند نفر کار انجام دهند و یکی به محصول برسد. البته نباید برای رونمایی عجله نماییم و باید کمی حساب شده عمل نماییم.

وی اضافه کرد: در دنیا دانش در دست یک نفر، یک گروه و یک کشور نیست. باید امکان انجام کارهای جمعی بین دانشگاه های کشور و همینطور دنیا را فراهم نماییم و با استفاده از دیپلماسی، شعار سال را از راه مقالات برتر و پاسخگو تحقق بخشیم.

منبع:

1401/01/16
09:31:52
0.0 / 5
657
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا