هوافضا- علوم هوا فضا

انتقاد نسبت به عدم مشارکت پژوهشگاه ها در اجرای پروژه های کلان ملی

انتقاد نسبت به عدم مشارکت پژوهشگاه ها در اجرای پروژه های کلان ملی

به گزارش هوا فضا رئیس پیشین پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی با انتقاد نسبت به عدم مشارکت پژوهشگاه ها در اجرای پروژه های کلان فناوری، اظهار داشت: پژوهشگاه ها را دریابید، در حالیکه دانشگاه ها ساختار اجرای پروژه های کلان ملی را ندارند، ولی در این پروژه ها مشارکت دارند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمدرضا امیدخواه امروز در آیین تکریم و معارفه رؤسای جدید و پیشین پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، با عرضه گزارشی از فعالیتهای این پژوهشگاه اظهار داشت: پژوهشگاه شیمی در ۳ سال گذشته مقام اول را در بیشترین نسبت تولید ثروت نسبت به بودجه خودش کسب کرده است و بیشتر از ۶۰ درصد بودجه مصوب پژوهشگاه، از محل بودجه اختصاصی است.
وی ضمن اشاره به ناکافی بودن بودجه پژوهشگاه ها و دانشگاه ها برای پژوهش، اظهار داشت: بودجه این مراکز فقط کفاف حقوق و هزینه های عادی را می دهد.
این استاد دانشگاه تربیت مدرس یکی از چالش های این حوزه را نداشتن هویت برای پژوهشگاه دانست و افزود: پژوهشگاه ها، مراکز بی همتایی هستند و نباید به سادگی آنها را از دست داد.
وی ضمن اشاره به تشکیل معاونت فناوری از سال ۱۳۹۴ در این پژوهشگاه، اظهار نمود: پژوهشگاه ها وظیفه تکمیل چرخه فناوری را برعهده دارند و دانشگاه ها نمی توانند در این حوزه جایگزین آنها شوند.
وی از وزیر علوم و معاون پژوهشی وزارت خانه خواست بیشتر به پژوهشگاه ها توجه نمایند و اظهار داشت: پژوهشگاه ها حتی یک پروژه کلان ملی را برای اجرا در اختیار ندارند، در حالیکه آنها باید قطب علمی باشند.
امیدخواه خطاب به وزیر علوم اظهار داشت: پژوهشگاه ها را دریابید، دانشگاه ها ساختار اجرای پروژه های ملی را ندارند، ولی پژوهشگاه ها برای این کار ساخته شده اند؛ در نهایت توسعه فناوری باید به دست پژوهشگاه ها صورت گیرد.
منبع:

1401/01/17
09:26:24
0.0 / 5
747
تگهای خبر: فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا