هوافضا- علوم هوایی
از یافته های هابل؛

سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

هوا فضا: تحقیقی جدید از یافته های تلسکوپ فضایی هابل جزئیاتی درباره 2 سیاره مشتری بسیار داغ نشان میدهد که در یکی از آنها سنگ تبخیر شده می بارد و اتمسفر دیگری بسیار داغ یا آفتاب سوخته شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از ایندپندنت، «مشتری های داغ» سیارات بسیار بزرگی هستند که دمای آنها به سبب نزدیکی به ستاره شان بسیار زیاد است. دمای این اجسام آسمانی به بالاتر از ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می رسد که می تواند بیشتر فلزات همچون تیتانیوم را تبخیر کند. همین طور سیارات مذکور دارای داغ ترین اتمسفرهای شناخته شده هستند.
دیوید سینگ یکی از مولفان این پژوهش در این زمینه می گوید: ما هنوز به درک خوبی از آب و هوا در محیط سیارات مختلف دست نیافته ایم. هنگام بررسی زمین، تمام پیش بینی های مربوط به آب و هوا با سنجش های انجام شده همخوانی دارند. اما هنگامی که یک سیاره خارج از مدار زمین در دور دست بررسی می شود، قدرت پیش بینی محدود است برای اینکه نظریه ای کلی درباره آنچه در سیاره روی می دهد و همین طور واکنش سیاره به شرایط شدید وجود ندارد. هرچند ما از مبنای اصلی فیزیک و شیمی باخبر هستیم، اما نمی دانیم این روند به چه روش های پیچیده ای نمایان می شود.
یکی از این سیارات WASP-۱۷۸b است که در فاصله ۱۳۰۰ سال نوری زمین قرار دارد و در اتمسفر آن هیچ ابری نیست. یک سوی این سیاره دائماً به سمت ستاره است. اتمسفر آن نیز حاوی مونوکسید سیلیکون است که تندبادهایی با سرعت بیش از ۲ هزار مایل بر ساعت به وجود می آورد. از طرف دیگر در بخش تاریک آن گاز خنک می شود تا ابرهایی تشکیل دهد که صخره از آنها می بارد و روی سطح سیاره تبخیر می شوند.
سیاره دیگر KELT-۲۰b نام دارد، تابش نور مافوق بنفش از ستاره آن نوعی لایه گرمایشی در اتمسفر به وجود می آورد که بگفته پژوهشگران تا قبل از این دیده نشده بوده است.
گوانگوی فو از دانشگاه مریلند در این زمینه می گوید: تا حالا نمی دانستیم ستاره های میزبان چگونه بطور مستقیم روی اتمسفر یک سیاره تاثیر گذاشتند. نظریه های زیادی در این زمینه وجود دارد اما حالا ما اولین داده های رصد شده را در اختیار داریم.


منبع:

1401/01/30
12:51:53
0.0 / 5
636
تگهای خبر: فضایی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا