علوم هوا فضا
معاون پژوهشی وزارت علوم :

راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی کشور

راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی کشور

به گزارش هوا فضا معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همزمان با روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهی، از طریق اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی کشور اطلاع داد.به گزارش هوا فضا به نقل از وزارت علوم، مراسم بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه و زادروز حکیم اسماعیل جرجانی امروز (سه شنبه) با حضور دکتر مهدی اسلام پناه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی و دکتر علی خیرالدین معاون نوآوری و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و توسط شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) و انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران، به صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه لرستان برگزار گردید.
پیمان صالحی در این آیین ضمن اشاره به اهمیت پژوهش در پیشبرد اهداف یک کشور عنوان کرد: با عنایت به مسئولیتم در هشت سال قبل در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ با وجود ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان که با اغلب آنها از آغاز شکل گیری همراه بوده ام، باید بگویم که هیچیک از محصولات به نتیجه نرسیده مگر آنکه بر مبنای یک پژوهش اصیل و دانش پایه شکل گرفته باشد.
وی خاطرنشان کرد: هرگاه راجع به تجاری سازی و نقش آن در اقتصاد دانش بنیان، اشتغال آفرینی و تولید صحبت می نماییم باید به این نکته توجه داشته باشیم که پایه همه این اتفاقات پژوهش های اصیلی است که توسط محققان، دانش پژوهان و سایر دست اندرکاران انجام می شود.
دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه خوشبختانه در سالهای گذشته اتفاقات خوبی در پژوهش های بنیادی صورت گرفته است، اضافه کرد: تا نتوانیم در مرزهای دانش حرکت کنیم؛ نخواهیم توانست در مرزهای فناوری قدم برداریم. تحقیقات ما در مرزهای دانش همواره پشتیبان ایجاد محصولات، فناوری ها و تجاری سازی ها بوده اند.
به گفته وی در همه دنیا یک نسبت بین تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، تحقیقات توسعه ای و تجاری سازی محصولات وجود دارد و باید شعی شود نسبت بین این تحقیقات در کشور کارآمد شود.
صالحی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: باید از تحقیقات بنیادی محصولات بیشتری به بازار عرضه نماییم و این ظرفیتی است که باید در کشور ایجاد شود؛ این امر وظیفه افرادی است که در حوزه پژوهش و فناوری مسئولیت دارند.
وی با اشاره به اینکه هرگاه بخواهیم امر تجاری سازی صورت گیرد باید محصولی تولید نماییم که توسط مراجع استاندارد تایید گردد اضافه کرد: اصل آن است که چطور بتوانیم محصولی تولید نماییم که از خصوصیت و عملکردی خاص برخوردار باشد.
معاون پژوهشی وزارت علوم با مهم خواندن امر تجهیزات آزمایشگاهی بیان نمود: نمی توانیم محصولی را بدون تجهیزات آزمایشگاهی تایید نماییم و این امر اهمیت تجهیزات را بیشتر از پیش روشن خواهد نمود. به عبارتی هیچ تحقیق و محصولی نخواهد بود مگر با وجود تجهیزاتی که باید مدرن باشند.
وی اضافه کرد: در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بودجه هایی از جانب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت خرید تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی در نظر گرفته شده است. در کشور ما تجهیزات آزمایشگاهی فراوانی وجود دارد اما شاید به صورت بهینه از بعضی از این تجهیزات استفاده نمی گردد.
وی افزود: تجهیزات آزمایشگاهی به خودی خود نمی توانند پاسخگوی نیازها باشند و اساسا نیروی انسانی کارآمد و آموزش دیده هم دارای اهمیت است.
معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: با عنایت به مصوباتی که درحال آماده شدن است برای اولین نشست شورایعالی عتف که انشاالله با حضور رئیس جمهوری تشکیل خواهد شد طرح شبکه ملی آزمایشگاهی کشور مورد تصویب شورایعالی عتف قرار گیرد.
وی تصریح کرد: طرح ملی آزمایشگاهی کشور طرحی است که کلیه تجهیزاتی که در کشور خدمات آزمایشگاهی انجام می دهند در یک بستر شبکه ملی قرار خواهند گرفت.
صالحی اضافه کرد: در این راستا هماهنگی لازم با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده و بزودی جلسه ای هم با سازمان ملی استاندارد برگزار خواهیم کرد.
دبیرکل شورایعالی عتف بیان نمود: منابع مالی شبکه ملی آزمایشگاهی کشور برای نگهداری تجهیزات، تعمیرات، استفاده بهینه و گرفتن مجوزها پیشبینی شده است.
وی یکی از خصوصیت های شبکه ملی آزمایشگاهی کشور را بحث آمایشی دانست و اضافه کرد: با راه اندازی این شبکه متوجه خواهیم شد که در چه استان و چه مناطقی از کشور احتیاج به چه دستگاه هایی داریم.


منبع:

1401/02/01
16:38:03
0.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا